Başarılı Girişimcilik

Enterprize Girişimcilik Yarışması’nda finale yaklaşıldı

Enterprize Girişimcilik Yarışması’nda finale yaklaşıldı. Bu yıl 275 başvurunun alındığı yarışmanın kazananları 4 Mayıs’ta açıklanacak. Kazananlara maddi ödüllerin yam sıra Silikon Vadisi’ne gitme şansı da sunulacak.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü, genç girişimcilere yönelik olarak Enterprize Girişimcilik Yarışması düzenliyor. Geçtiğimiz yıl ilk defa düzenlenen ve büyük ilgi gören, Ekonomist’in de medya sponsoru olduğu yanşma, ‘üniversitelilerin girişimcilik yarışması’ mottosuyla yola çıktı. Türkiye’deki genç girişimcilerle iş dünyası arasında bir köprü vazifesi gören yarışmada, girişimcilere ürün geliştirme ve prototipleştirme, saha çalışmaları, finansal yönetim, satış ve iş hukuku gibi temel eğitimler sağlanıyor. Akıl hocaları ve danışmanlardan aldıkları fikirlerle proje geliştiren ekipler, yatırımcılara sunum yapıp yatırım alarak projelerini hayata geçirmeye çalışıyor.

22 Kasım-15 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşen başvuru sürecinde, yüksek teknoloji, finansal teknoloji, sağlık ve yaşam bilimleri, akıllı şehircilik teknoloji ve çözümleri ve oyun olmak üzere beş kategoriden başvurular alındı. Bu yıl yanşmaya 275 proje başvumsu yapıldı. Yarışmaya başvuran ekipler en az iki ve en fazla dört kişiden oluşuyor. Ekiplerde en az bir lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi bulunuyor. Gnıp üyelerinin 40 yaşını geçmemiş olması gerekiyor. Yarışmanın bir diğer kriterini ise halihazırda ticarileşmiş bir fikirle katılan grupların girişimlerinin iki yılı geçmemiş olması oluşturuyor.

50 BİN TL ÖDÜL

Yarışmada üç farklı eleme süreci gerçekleşiyor. Genç girişimciler, projelerinin özelliklerini ve farkmdalığını ortaya çıkaran soruları cevaplayarak yanşmaya başvurdu. Değerlendirme heyeti bu başvuruları online bir şekilde inceledi ve puanlamasını yaptı. Puanlama sisteminin sonucunda ilk elemeyi geçmeye hak kazanan 26 ekip Girişimcilik Zirvesi’nde açıklandı. İkinci etabın başlamasıyla, ekipler, eğitimlerin ve mentor çalışmalarının ardından yeniden değerlendirmeye alındı. Değerlendirme heyeti bu aşamada projeleri Skype üzerinden dinledi.

Bu değerlendirme ile birlikte son 10 proje seçiliyor. Finalist 10 proje ekibi 27 Nisan^da değerlendirme heyetinin karşısına çıkarak canlı sunumlarını yapacak. 4 Mayıs’ta Enterprize ödül töreni ile kazananlar açıklanacak.

Değerlendirme kriterleri arasında etik değerler, pazar potansiyeli ve finansal getiri, sürdürülebilirlik, inova-tiflik, sosyal etki ve katma değer gibi kriterler bulunuyor. İlk üçe toplamda 50 bin TL nakit ödül veriliyor. Üç ekip Silikon Vadisi’ne gitme şansı yakalıyor. 10 ekibe de bir yıllık ofis desteği sağlanıyor.

Yanşmaya önümüzdeki yıl başvurmak isteyen genç girişimciler www.bogazicienterprize.com adresini takip edebilirler.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu