İş Fikirleri ve İş Kurmak

Esnek Plastik Bağ – İş fikirleri

Esnek Plastik Bağ Fikri

İş fikri: Kabloları, çöp torbalarını ve bitkileri bağlayabilecek yeniden kullanılabilir bir poliüretan şerit. Bu şerit geleneksel kablo bağlarından çok farklı, çünkü fazla kalan kısmı kesilip yeniden kullanılabiliyor.

Girişimci: Andrew Harsley, Birleşik Krallık

Finansal Ödül: 10 Milyon Dolardan Fazla

İş fikri hikâyesi: Andrew Harsley başarıyı bir gecede yakalayanlardan ve bunun üzerinden 20 yıl geçti. Aklına ilk esnek bir bağ yapma fikri daha gençken çöp torbalarını dışarı atarken geldi. “Daha 1988 yılında çöp torbalarını bağlarken daha iyi bir kablo bağına ihtiyaç var diye düşündüm. Bağın büyük bir kısmı kesilip boşa harcanıyordu ve her yıl ne kadar kablo bağının kullanılıp boşa harcandığını hesaplarsanız bu büyük bir atık oluşturur.” diyor Harsley. Piyasada bu atık oranını düşürecek bir ürünün hali hazırda olmaması onu şaşırtıyordu ve bu yüzden Multi milyoner küresel bir işletme ve Rapstrap ile sonlanan uzun yolculuk başlıyordu.

Atıkları Azaltma
Rapstrap naylon ipe göre çevre dostu bir alternatiftir. Bu ürün çanta ve çuvaldan kablo ve kamp malzemelerine kadar hemen hemen her şey için kullanılabilecek yeniden kullanılabilir plastik bir bağdır. Her yerde bulunan naylon bağlar 1950’lerden beri kullanılıyor, basitler, ucuzlar ve 60 yıldan beri çok değişmediler. Bir ucunu diğer ucundan geçirerek bir eşyayı bir yerde güvenli tutmak için çekip sıkıştırıyorsunuz, İş tamamdır. Ancak, plastiğin büyük bir kısmı çöpe gider. Her bağın yaklaşık yüzde 80’i çöplük alanlarında son bulur. Bu yüzden Harsley naylon bağla aynı işlevi gören sanat eseri bir bağ geliştirdi ancak onun eserinde her şerit beş defaya kadar kullanılabiliyor. Bu esnek bağ yumuşak ve elastiktir yüzde 60 oranında esneyebilir. Bu ürün özünde herhangi bir noktada birbirinin içinden geçerek gerildiğinde düğümler oluşturan uzun bir hücreler zinciridir. Kalan kısım kesilerek başka bir bağ oluşturmak için kullanılabilir. Bu defalarca tekrar edilebilir, bu sayede Rapstrap birden çok bağ üretebilir.

Gelişim Sürecindeki Gelişmeler
İlk işlevsel olan prototip 1997 yılında üretilene kadar prototipleri geliştirmek için bir çok yıl harcandı. Konsepti her ne kadar insanların gözdesi olsa da üretimi, pazarlanabilecek orandan daha pahalıydı. 2003 yılında Harsley yeni yaklaşıma ihtiyaç olduğuna karar verdi ve ilk Rapstrap’lerin üretilmesiyle sonuçlanan yeni bir ARGE süreci başlattı. Önceki tasarımlara göre önemli geliştirmeler vardı ancak ürün hala çok pahalıydı. O da daha ucuz malzeme ve imalatçı bulmaya karar verdi. Sonuçlar hiç memnun edici değildi. Ancak o gözü kara bir kararlılıkla yoluna devam etti. “Aklınızın derinliklerinde bir ses size bunu başarabileceğinizi söylüyor ve eğer bunu yapmazsanız fırsatı kaçıracağınızı ve gelecekte bir gün raflarda o ürünü görüp bu benim fikrimdi, neden yapmadım diyeceğinizi biliyorsunuz. Sabah uyandığınızda aynadan kendinize bakıp kimsenin yapamayacağı bir şeyi yapmaya çalışıyorum diye düşünüyorsunuz. Ve eğer siz yapmıyorsanız, ya kimse yapamaz ya da siz bu işin sonunda pişman olursunuz.”

2005 yılında cesurca bir karar aldı ve bir ARGE atölyesi kurup karşılaştığı bütün sorunları çözmek için burayı kullanmaya karar verdi. Harsley’in bu buluşuna olan bağlılığı o kadar fazlaydı ki kendine bir ev alabilecekken bunun yerine bir fabrika binası satın aldı ve internetten ikinci el malzemeler satın aldı. İşletmesini finanse edebilmek için banka kredisini genişletti, kredi kartları kullandı ve 10,000 Sterlinlik (16,000 Dolar) bir iş kredisi aldı. Freze tezgâhlarını, tornaları, taşlama makinelerini ve ısıtıcıları nasıl kullanacağını öğrenmesi aylarını aldı ancak sonunda da bir düzine daha prototip üretti. “Sonradan anladım ki bu işi bir garajda da yapabilirdim. Buradan da şu noktaya varabiliriz ki garajınızda dünyanın bir numaralı gözdesi olabilecek bir ürün üretebilirsiniz. Hala insanlar bunların büyük bir kısmını evde yapabileceklerinin farkında değiller. Hemen Endüstri sektörüne girmenize gerek yok.”

Tamamlanmış Bir Ürün
2007 yılının başlarında bir günden kısa bir sürede tasarlanan ve kalıplanan prototipler üretebiliyordu. O andan itibaren en popüler boyutları ayarlamak çok da uzun sürmedi. Bu olur olmaz üretim masrafları en düşük seviyeye indi ve 20 yıldan sonra hayallerindeki ürün elinde duruyordu. Ve şu an geniş olarak patentli. Sonraki birkaç ay ürünün reklamı için harcandı ve Harsley bir ayda milyonlarca şerit üretebilecek bir imalatçı buldu. Rapstrap ilk günden beri başarılıydı ve 2008’im sonlarında mucit dünyanın öncü plastik dağıtım şirketiyle 1 Milyar tane şeritlik bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmanın üç yıllık periyottaki değerinin 36 milyon sterlin (60 Milyon Dolar) olduğu söyleniyor.

Kararlılık ve Kârlar
Kararlılık Harsley’in şimdi multi milyoner bir şirketin başında oturmasını sağladı. Ve bu da hikâyenin sonu değil çünkü mucit sırada başka ürünlerin ve hayata geçirmek istediği fikirlerin olduğunu söylüyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu