Anasayfa / Kariyer ve İş / Etkileyici Bir Özgeçmiş İçin 5 Öneri

Etkileyici Bir Özgeçmiş İçin 5 Öneriİş dünyası da, iş aramak da bundan beş yıl önceki hali gibi değil.

En başarılı adaylar değişen iş dünyasına uyum sağlamaya hazır ve istekli olanlardır. Ama eğer  iş başvurunuz 1994 ten beri güncellenmemişse, bu yeni iş dünyasına ne kadar hazır olduğunuzun hiçbir önemi yoktur.

Ve bazen bütün farklılığı yaratan etkenler küçük detaylarda saklıdır.

Özgeçmişiniz modern dünyanın yöneticisine hitap ediyor mu? Yoksa ciddi bir yenilenmeye ihtiyacı var mı?    Eğer aşağıdaki adımları izlerseniz özgeçmişiniz daha etkileyici olabilir.

1-  ÖZGEÇMİŞİNİZİ TEK SAYFAYA SIĞDIRMAYA ÇALIŞIN

Yazı karakterinizin büyüklüğünü sekiz puntoya indirerek, sayfa kenarında boşluk bırakmayarak  ve kendinizle ilgili anahtar bilgileri verecek biçimde tüm başvurunuzla  yıllardır süregelen ” tek sayfa kuralına  uymalısınız. Yeni mezun olmuş biriyle 20 yıllık iş tecrübesi olan birinin özgeçmişi  aynı uzunluğa mı sahip olmalıdır? Tabii ki  hayır.
Özgeçmişiniz tabii ki kısa ve öz olmalıdır. İşe alımdan sorumlu kişiler meşgul insanlardır ve uzun uzadıya yazılmış bir özgeçmişi inceleyecek zamanları ve  sabırları yoktur. Ama eğer deneyimlerinizi belirtmek için bir sayfadan fazlasına ihtiyacınız varsa, kendinizi tek sayfa için zorlamayın.            

2-HEDEF BELİRLEYİN

Tabi ki başvuracağınız işin size deneyim kazandırmasını istersiniz ki zaten işe olan ilginiz bundan kaynaklanır. Ama bunu gerçekten başvurunuz da belirtmeli misiniz?

Yöneticiler işe alım sürecinde onların size ne sağlayabileceğinden çok sizin onlara ne sağlayabileceğinizle ilgilenir.
Eğer bu işe niye başvurduğunuzu belirtmek istiyorsanız bunu açıklayıcı bir mektupla belirtebilirsiniz. Özgeçmişiniz bu gibi gereksiz ve değersiz bilgileri içermemelidir.

3-SAYFA SONUNDA TALEP EDİLEBİLECEK REFERANSLARINIZI BELİRTİN

Bir kez daha: sayfanızı gereksiz yere doldurmayın. İşe alımdan sorumlu kişiler sizden referans istediğinde onlara referanslarınızı belirtmelisiniz. Ne yani, belirtemem mi diyeceksiniz?

  İşte Mutlu Kalmak İçin 10 İpucu

Referans belirteceğiniz kontaklarınızın iletişim bilgilerini içeren bir listeyi başvurunuzda belirtmektense, seçim sürecinde daha ileri aşamaya gelene kadar bekleyin; referans belirttiğiniz kişileri sizinle çok ilgilenmeyen bir firma için rahatsız etmek istemezsiniz. Saygın firmalar size iş teklifi yapmaya tamamen karar verene kadar referans gösterdiğiniz kişileri rahatsız etmezler.

4-BAŞVURUNUZU MAİLİNİZE WORD DOSYASI OLARAK EKLEMEYİN

Başvurunuzu word dokumanı formatında ekleyip riske atmaktansa, göndermeden önce PDF formatına çevirin.

PDF dokümanı daha düzenli görünür. Formatı değiştirmek, özgeçmişinizin  firmanın bilgisayarında  bilgisayarın ayarları ne olursa olsun uygun bir biçimde görünmesini sağlar. Ayrıca, yazıların altında saçma kırmızı çizgilerin olmasını kim ister ki?

PDF dokümanı başvurunuzun tam olarak istediğiniz gibi görünmesini sağlar.

5-BÜTÜN İŞ TECRÜBELERİNİZİ KRONOLOJİK SIRAYLA LİSTELEYİN

Eskiden en tecrübeli olan işi alırdı.

Günümüzde ise en yetenekli, yetenekleri iş için en uygun ve başarılı olduğu kanıtlanmış kişiler işe alınıyor.

Eğer işe alınan kişi olmak istiyorsanız, başvurunuzun bunu belirttiğinden emin olun. Sadece boşluk doldurmak için başvurduğunuz işle alakalı olmayan tecrübelerinizi belirtmektense o işle alakalı tecrübelerinize daha geniş yer verin. Günlük sorumluluklarınızdan bahsetmektense daha geçerli başarılarınız üzerinde yoğunlaşın.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir