Anasayfa / Makaleler / Etkili Bir Teşekkür Notu Yazabilmeniz İçin 5 Öneri

Etkili Bir Teşekkür Notu Yazabilmeniz İçin 5 ÖneriTeşekkür notları sadece formaliteden ibaret değildir, hatta aday sıralamanızda ve seçileceğiniz pozisyonda etkili olması açısından çok önemlidirler.

Teşekkür mektubunuzda yazacaklarınız daha önce mülakat sırasında konuşulmuş şeyler de olsa firma için bunlardan daha etkili sözcükler yoktur.

1-ENGELLERİ YOK EDİN

Eğer mülakatınız sırasında adaylığınızı kötü etkileyecek durumlar ortaya çıktıysa teşekkür notunuzda bu engellerin üstesinden gelmeye çalışın. Bu engellerin sizin açınızdan hiçbir sorun teşkil etmeyeceğini ve bu iş için hazır olduğunuzu belirtin.

ÖRNEK:

Çok başarılı bir şirketin yöneticilik pozisyonu için mülakata girdiyseniz, siz de çok başarılı olmanıza rağmen şirketin CEO’ su sizin şirketin çalıştığı alanda yaşamadığınızı ve yerel kuruluşlarla hiçbir bağlantınız olmadığını öne sürdü. Bu durumda sizin kontaklarınızın tüm ülkeyi kapsadığını, X şirketinin Y adlı müdürüyle ekonomik alanda çok uzun ömürlü bir bağlantınız olduğunu belirterek bu engelleri ortadan kaldırın. Bu gibi bağlantılar şirketin iş alanını genişletmesinde önemli rol oynar.

2-UZMANLIĞINIZI VURGULAYIN

Eğer firma özel bir sorununu çözüme ulaştıracak veya zor bir ihtiyacını karşılayabilecek bir çalışan arıyorsa, teşekkür notunuzu bu alanlardaki uzmanlığınızı vurgulamak için kullanın.

ÖRNEK:
 Bir şirketin acil bir sorununa müdahale etmek için CFO(mali işler üst yöneticisi) pozisyonu için bir iş görüşmesi yaptınız. Bu pozisyon başarısı kanıtlanmış, böyle bir durumda hızlı çözümler üretebilecek bir aday gerektirir, bu yüzden bir şirket içerisinde gerçekleşmiş ve kararlılık gösteren deneyimlerinizi vurgulamalısınız.

3-ANA UZMANLIK DALINIZI VE BAŞARILARINIZI VURGULAYIN

Eğer firma ideal niteliklere sahip bir çalışan arıyorsa, teşekkür notunuzu bu vasıfların he birine sahip olduğunuzu ortaya koymak için kullanın.

ÖRNEK:

Eğer teknolojik ve teknik gelişim dalında bir iş görüşmesi yaptıysanız, şirketin sizde arayacağı çok açık ve kesin özellikler vardır.  Bu özelliklere sahip olduğunuzu vurgulayın ve onların bunu görmelerine yardım edin.

  Becerilerimi Kendi Kendime Nasıl Geliştirebilirim?

4-TEŞEKKÜR MEKTUBU NE KADAR UZUN OLMALI

İş ararken her konuda olduğu gibi bu konuda da kesin bir yanıt yoktur; standart uzunluk bir sayfadır ancak bu vermek istediğiniz bilgilerin miktarına göre değişebilir, mektuplar kesinlikle bir sayfa olacak diye bir zorunluluk yoktur. Teşekkür mektubunuzu olabildiğince değerli bilgiler vermek için kullanın.

 Bütün iş arama süreci sizin ve niteliklerinizin tanıtımını kapsar. Teşekkür mektubu yazmanın iş ararken yaptığınız diğer aktivitelerden farklı olması için bir sebep yoktur.

5- E-MAİL Mİ KULLANILMALI YOKSA POSTA SERVİSİ Mİ?

�������� El yazısıyla yazılmış bir mektubun kesinlikle iç acıcı bir yönü olmasına rağmen görüşmenizden sonraki 24 saat içinde yollanmış bir e-mail de sizin düzenli hareket ettiğinizi ve motivasyonunuzun yüksek olduğunu göstererek iş arayan birçok kişinin göz diktiği pozisyona ulaşmanızda etkili olabilir. Normal posta yoluyla gönderdiğiniz bir mektubun alıcıya ulaşması 3 gün sürebilir ve o sırada başka birine iş teklifi yapılabilir.          
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir