İş Fikirleri ve İş Kurmak

Ev yemeği restoranı açmak

Hijyen, lezzet ve fiyatta iddialılar. Müşterilerini güler yüzle karşılayıp sanki evlerinde misafir eder gibi ağırlıyorlar. Yemeksepeti.com’un verilerine göre, bu tarz işletmelerin siparişleri geçen yıla göre yüzde 50 arttı…

EVİNİZDE otururken, herkes nasıl yapıyorsa ben de yaparım bu işi diyebilirsiniz. Ama bu iş dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Görüştüğümüz birçok işletme sahibi bu konuda hemfikir. “Lokanta işletmek sanılanın aksine kolay bir iş değil. Açmak kolay, işletmek zor…” diyorlar. Yok eğer kendinizi bu işe uygun görüyorsanız hiç zaman kaybetmeden kolları sıvayın.

Kaç TL’ye kurulur?

20 TL’ye de 2 milyon TL’ye de restoran açabilirsiniz. Maliyet yatırımcının hayalleri, istekleri, işletmenin konsepti, lokasyonu, emlak ve makine-ekipman seçimine kadar birçok farklı kriterlere göre değişiyor. Mutfak ekipmanları [paslanmaz tezgahlar, fırın, ocak, küçük el aletleri, buzdolabı, bulaşık makinesi ve yemek pişirme grubu] için size 30-35 bin TL gerekiyor. Profesyonel şirketlerden hizmet alarak dekorasyon ve gerekli tadilatlar için ayırmanız gereken minimum rakam ise 20-25 bin TL’den başlıyor. Özetle tüm masraflar dahil size başlangıç için minimum 50 bin TL lazım.

Bu tarz işletmeler özellikle büyükşehirlerde ve iş merkezlerinin yoğun olduğu bölgelerde açılıyor ve sayıları her geçen gün artıyor.

Bu tip mekanlar diğer restoranlara göre daha az maliyetle açılabilen yerler olduğu için özellikle ev hanımlarının iş hayatına atıldığı işletmeler olarak öne çıkıyor.

İstanbul’da özellikle Levent, Maslak, Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy gibi çalışan kesimin ve insan trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde ev yemekleri satan restoranların yoğunlaştığı gözleniyor. Anadolu’da da birçok fırsat var. Bazı illerde dışarıda yemek kültürü çok gelişmiş. Örneğin Samsun, Trabzon veya Konya’nın öyle bölgeleri var ki, yapılan cirolar ve gelirler neredeyse İstanbul’un en iyi semtleri ile yarışıyor.

EN ÇOK NE SATILIYOR?

Yemeksepeti Pazarlama Direktörü Barış Sönmez, sitemizde 13 bin restoran bulunuyor. Bunların bin 900’ünün menüsünde ev yemekleri var. Tüm restoranlar içerisinde sadece ev yemeği servis edenlerin oranı ise yüzde 8. Ev yemeklerini en çok 34 yaşından büyükler tercih ediyor. En az tercih eden grup ise 12-18 yaş arasındakiler. Ev yemeklerini erkekler yüzde 60 ile kadınlara göre daha çok sipariş ediyor. Siparişlerin yüzde 45’i öğlen yemeği saatlerinde oluyor. Özellikle öğlen 12 en çok ev yemeği istenilen zaman dilimi” diyor. Yemeksepeti’nden sipariş edilebilen 200 bin çeşit farklı yemeğin 20 binini ev yemekleri oluşturuyor. Bunlar içerisinde en çok çeşide sahip kategori, toplam 4 binden fazla çeşidiyle zeytinyağlılar. Onu 2 bin çeşide yakın köfte ve bin 300 çeşitle çorbalar takip ediyor. Sebze yemekleri içinse bine yakın farklı alternatif bulunuyor. En çok yenen ev yemekleri ise kuru fasulye, pilav, nohut, etli yaprak sarma ve ıspanak olarak sıralanıyor. Kullanıcılar bir yılda ortalama 150 bin porsiyon kuru fasulye yiyor. Her iki kuru fasulye siparişinin birinde pilav ve cacık da isteniyor. Ayrıca her 10 köfte siparişinin üçünde çorba ve pilav, her 10 patlıcan siparişinin ikisinde pilav ve cacık da söyleniyor. Diğer bir deyişle, evde, okulda ya da işte, nerede olursak olalım, klasik menülerden vazgeçmiyoruz.

Öner Devrim KOÇER / Moz Retail Design Team Genel Koordinatörü
Her kesimden müşterileri var

Mevsimsel sebzeler kullanılarak yemek hazırlayan ev yemeği konseptindeki lokantalara özellikle çalışan kesimlerden büyük ilgi var. Hem lezzet hem de fiyat uygunluğu açısından tercih edilen bu mekanlar diğer restoranlara göre daha küçük alanlarda kuruluyor. Bu da maliyet açısından ciddi bir avantaj sağlıyor. Daha çok sulu yemek olarak adlandırdığımız tarzda menüler sunuyorlar. Bu tarz işletmelerin müdavimleri arasında pahalı mekanlarda hep aynı tarz yemekleri yemekten sıkılan insanlar da bulunuyor. Ek gelir yada iş kurmak için sitemizin yeni iş fikirleri kategorisinde bulabileceğiniz binlerce iş modelleri bulunmaktadır.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu