Ek İş Ek Gelir

Evde El Yapımı Pastacılık ve Pasta Süslemesi

Birçok insanın, yiyecek işine dair romantik fikirleri vardır, özellikle de bu iş el yapımı pastacılık ve pasta süslemesi üzerine oldukça ilham verici bir iş ise.

Evde Pasta İşi Yapmak

Pastacılar, kendilerini birçok sosyal aktiviteye katılırken bulurlar ancak bu kolay bir iş girişimi değil, özelliklede günümüzde tatlı dünyasında çok ciddi bir rekabet varken. Siz de bu pastadan kendiniz için bir dilim almadan önce, bu işin üstesinden gelebilecek yeterliliğe sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Sitemiz, sizin bu sektördeki kar pastasından bir dilim alarak afiyetle yiyebilmeniz için biraz pazar araştırması yaptı. Hep birlikte birer birer göz atalım.

Ne yapılacak ve kime yönelik yapılacak?

Pasta yapımı ve süslemesi kulağa kolaymış gibi gelebilir ancak, her iş gibi, çok çalışmayı ve özel organizasyonel yetenek gerektirir.

Kulağa aynı zamanda eğlenceli de gelebilir, ancak sizin yemek yemekten hoşlanmanız gerekiyor çünkü yaptıklarınızı öncelikle sizin test etmeniz, bu çok kez tekrarlanacak tadım işine zaman ayırmanız ve bitmiş ürünlerinizin standardın üzerinde olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Kurallar ve Yapılacaklar

İşinizi evden yürütmeyi planlasanız bile, hijyen ve hazırlama kuralları, yiyecek sektöründeki diğer birçok firma gibi sizin için de geçerli. Eğer kendi mutfağınızı ya da bu amaç için yapılmayan herhangi başka bir mekanı kullanmayı planlıyorsanız, tüm evcil hayvanları ve ev tekstilini odadan çıkardığınızdan emin olun.

Özellikle işi evden yürütüyorsanız, karşılıklı kirletmenin de farkında olmalısınız. Gereksiz eşyalar, evcil hayvanlar, giyecekler, temizlik ürünleri ve paketler bakteri yayabilir o yüzden yiyeceklerinizle temas halinde olan ne varsa gözünüz üzerinde olsun.

Araştırma ve Yarış

Türkiye’de birçok pasta yapımı/süslemesi kursları mevcut ve eğer daha öncesinde bu konuda bir deneyiminiz ya da yeterliliğiniz yoksa, bu kurslardan birine başlamanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Pasta dekorasyonu için de birçok yetkili kurum var ve bunların arasında MSA (Mutdak Sanatları Akademisi) adından da anlaşılacağı üzere bu konuda uzman. Bizzat denenen kurslar için diyebilirim ki, içinizdeki yeteneği açığa çıkarmak da ustalar ve modern pasta süsleme sanatını öğretiyorlar.

Firmanın yetkilisine kulak verirsek : “ Öğrenciler çağdaş tasarımları ve güncel pasta süsleme tekniklerini, kutlamalar için pastalar hazırlayan ‘sanatçılar’la birlikte öğreniyorlar” diyor.
İçinde birçok farklı kursun da olduğu akademide katılımcılar doğru araç-gereçlerle kesme, şekil verme, harç hazırlama, boyama ve dekoratif tasarımlar hazırlamayı öğreniyorlar.

Eğitiminizi aldıktan sonra, bu işi evden mi yoksa ayrı bir dükkândan mı yürütmek istediğinize dair kesin kararınızı verebilirsiniz, hatta ürünlerinizi internet üzerinden satmanız da mümkün. Çünkü pastalar genellikle estetik görünüşleri üzerinden değerlendirilir. Dükkânınızın vitrini ya da web siteniz bu estetiği müşterilerinize aynen yansıtmalıdır. İnsanlar daha çok, düğün ya da kutlama için hazırlanan özel pastaları almaya eğilimlidir, bu zevki mümkün olduğunca yukarı taşımayı isterler.

evde pasta isi

Maliyetler ve Kazanç

Pastacılık girişiminize dair maliyetleriniz ,ne kadar büyük bir atölye kurmak istediğinizle doğru orantılı olarak artacaktır. Tüm işler gibi ne kadar az genel gideriniz olursa maliyetiniz de o kadar düşecektir.

Karşılaşacağınız ilk masraf, ev dışında bir yerden bu işi yürütmek isterseniz elbette ki dükkan kirası olacaktır.

Sonraki kararınız, size yardımcı olması için birilerini işe alacak mısınız yoksa tüm işi kendi başınıza mı yapacaksınız, olacak. Günlük idari işler için anlaşılacak personel göreceli olarak daha uygun bir ücret karşılığı çalışırken, pasta şefleri çok daha yüksek paralar isteyeceklerdir.

İlk işe başladığınızda, her zaman ihtiyacınız olacak ekipmana da yatırım yapmanız gerekecek ancak bu tek seferlik bir alışveriş olmayacak. Malzemelerinizi düzenli olarak güncellemeli ve çalışmalarınızın en yüksek standartta olduğundan emin olmalısınız.

Bu işin kazancına bakacak olursak, bir pastacı ya da pasta dekoratörü yılda 40,000 – 70,000 TL arasında kazanmayı umabilir. Dolayısıyla ilk etapta bu işe yarı zamanlı başlamak en iyisi olacaktır.

Pastacının bir günü

Ghermez Cupcakes’in kurucusu Ghazaleh Lyari, yatırım bankacılığında 10 senelik bir çalışmanın ardından ve mutfak tecrübesine sahip olmanın gerekli olmadığını kanıtlayarak ilk dükkanını 2008’de açtı.

Lyari’nin şimdi 3 dükkanı var; ağırlıklı olarak davetler ve düğünler için pasta hizmeti sağlıyor ve siparişlerin yüzde 80’i müşterilerin isteklerine göre hazırlanıyor. Bu işin ustası olarak Lyari :  ‘İşin en zor tarafı günlük hayatın lüksünden uzak kalınması, örneğin klasik çalışma saatleri bu işte mümkün değil ve eski rahatlığı yakalamak zor. Kimi zaman oğlumla dolu dolu 10 saat geçirebiliyorken, bazen yüzünü bile görmüyorum’ diyor.

Büyük ihtimalle siz, klasik çalışma saatleriyle uyumlu olarak işinizi yürüteceksiniz ancak pasta, iş sonrası organizasyonlar ya da özel partiler için çalışmayı düşünüyorsanız o vakit antisosyal çalışma saatlerine hazırlıklı olun!


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu