Ek İş Yapmak Ek Gelir Sağlamakİş Fikirleri ve İş Kurmak

Evde Yapılabilecek İşler 12 İş Fikri

Evde yapılabilecek işler için 12 tavsiye. KORONAVÎRÜSÜN olası etkilerinden korunmak için evinizde yapacağınız basit üretim faaliyetlerinden birkaçını dikkatinize sunuyoruz. Aşağıdaki örneklerin size daha değişik işler yapmanız için ilham kaynağı olacağını ümit ediyoruz. Olabildiğince kısaltarak sunduğumuz önerileri geliştirerek hemen hayata geçirebilirsiniz. Tüm iletişim ve tanıtım faaliyetiniz internet üzerinden olacağı için sosyal medyada duyuru yapmanız yeterli olacaktır.

Evde Kolayca Yapılabilecek İş Fikirleri

Kullanıcıların ücret karşılığı indireceği bu öneriler için yazılı soru-cevap hattınızın açık olmasında yarar var. Tanıtımını yapacağınız faaliyet için tüketicilerin sizinle temas kurmasından fayda umuyorsanız haberleşme hatlarınızın da devamlı açık olmasını sağlamalısınız. Salgın dönemi geçtikten sonra adres ya da markanızı tescil ettirebilirseniz aynı ilginin devam ettiğini göreceksiniz.

Evde yapılabilecek işler
Evde yapılabilecek işler

Önerilerimiz bizim toplumumuza pek de yabancı değil. 60-70 yıl öncesine gidersek henüz ülkemizde kentleşme yeterince başlamadığı için benzer işler evlerin basit mutfaklarında ya da uygun bir köşesinde yapılıyordu. Birkaç örnek vermemiz gerekir ise;

1- ‘Erzurum Oltu Taşı işlemeciliği’,

2- Ahşap bilezik kutularının üstüne tutkallı boyalarla yapılan ‘Edir-nekari İşleri’,

3- Eskişehir’e özgü ‘Lületaşı Oymacılığı’,

4- Orta Anadolu’da hayli yaygın olan ‘Ev İşi Mantı ve Kete Üretimi’,

5- Özel dokumalarla üretilen bezlere ahşap aparatlarla basılan ‘Yazma Desenleri’,

6- Deniz kabuklularından elde edilerek sedef adı verilen materyalle ahşap kutular üzerine uygulanan ‘Sedef Kakmacılığı’ gibi belki yüzlerce örnek.

Bizim burada sunduğumuz daha pratik işler ise apartmanlardan, köy evlerine kadar her yerde yapabileceğiniz günümüze uygun birkaç basit öneriyi kapsıyor. Bu kısıtlı ortamda aşağıdaki işler için şimdiden tüm amatör girişimcilere başarılar diliyoruz…

Elmalı Poğaçalarla Fark Yaratın

Bu kriz döneminde başta Fransa olmak üzere, Kanada ve Belçika’da eve kapanan becerikli insanlar daha kolay işlere yöneliyor. Bunların başında lezzetli ürünler var. Hazırlanan pastane tipi ürünler ise büyük ilgi görüyor. Başlangıçta çok sayıda çeşit oluşturmak mümkün.

Her şey mutfak becerinize ve gurme alışkanlıklarınıza kalmış. İnternetten verilecek direkt siparişler yanında, süper marketler, kafeler, kahvaltı mekanları da müşterileriniz arasında olabilir. En çok ilgi gören çeşit ise Fransızların ‘chaussons aux pommes’ adını verdiği bir çeşit elmalı poğaça ürünü.

Büyük ve klasik ölçülerde türevleri var. Üretimi kolay, pişirime işlemi ise bildiğimiz ev tipi fırınlarda gerçekleşiyor. On adet büyük, elli adet normal boydaki özel poğaçaların karılıp hazırlanması 30 dakika sürüyor. Pişme süresi ise yaklaşık 40 dakika. Un, elma rendesi, şeker, yumurta ve kabartma tozu başlıca girdiler. Yarım ay şekline getirilen poğaçalar üzerine yumurta sarısı sürülerek fırınlanıyor.

Eğer içeriğine tereyağı koyarsanız lezzetine doyum olmuyor. Evlere servis için organize olmanız mümkün. Bu önerimiz sadece bir örnek. Tüketicinin damak çeşidine göre sigara böreği dahil her çeşit formu denemek elinizde. Yeter ki ürünleriniz internet ağınızdan potansiyel tüketicilere kolayca ulaşabilsin.

Ev Yapımı Çikolatalı Sufle

Bir önceki bölümde dile getirdiğimiz konu özellikle Fransa’da yeni alışkanlıklara yol açmış durumda. (Eğer özel üretim reçeteleriniz varsa benzerleri daha hijyenik olacağı inancıyla büyük ilgi görebilir.) Özel kuryeler bu ürünleri müşterilerine sağlıkla ulaştırıyor, internetten verilen siparişler kapasite sınırlı olmasına rağmen iki gün içinde teslim edilmiş oluyor.

Özel yağlı kâğıt ambalajlarda sunulan en başarılı ürünün adı ise ‘souffle au chocolat’. Bizde de epey sevilen bu ‘çikolatalı sufle’yi siz de evinizde yaparak satabilir, gelecek taleplerin yoğunluğu karşısında şaşırabilirsiniz. Ürünün vanilya, siyah çikolata, tereyağı ve bize özgü çamfıstığı ya da yeşil fıstıkla zenginleştirilmesi halinde tüketiciler sizin gurme ev mutfağınızın sadık müşterisi olmakla kalmayacak, korona belasından sonra da yoğun talepler devam edecektir. Önemli olan şey büyük hacimli bir firma sahip olmanız.

Bu işin bir diğer püf noktası ise şu: Salgın sona erdiğinde ısrarlı talepler alacak, belki de sadece bu konuda çalışan modern bir işyerine sahip olabileceksiniz. Muhteşem lezzetleriyle hep sizi hatırlatacak, kalıcı bağımlılık yaratacak bir marka ismini şimdiden düşünebilirsiniz. Kışan yoğun ilgiye siz de çok şaşıracaksınız. Böyle bir üründe buluşsal marka adınızın geçmesi sizi ileride daha büyük yatırımlara da yönlendirecektir.

Çantaya Sığan Pancho’lar

Uluslararası pratik işler literatüründe ‘emergency pancho’ (poncho) olarak geçen basit yağmurlukları evinizde üretebilirsiniz. Üretim için gerekli malzeme uygun plastik rulo ve yapıştırma işlevini sağlayan basit aparatlardan ibaret. Yapımı çok basit: Yekpare kesim için standart bir şablon yeterli. Başı koruyan kapüşon bölümü de buna dahil. Yeter ki görüşe engel olmasın.

Beden ölçüsü probleminiz yok. En zayıfından en şişman bireye kadar aynı şablonu kullanmanız mümkün. Üretiminizde kullanacağınız plastik materyal saydam olabilir. Tek sorun, belli bir yaşın altındaki çocuklar için yeni bir şablona daha ihtiyacınızın olması. ‘Plastik kumaşın’ çok ince ya da kaim olması hiç sorun değil, önemli husus, belli yerlerin yapıştırılması aşamasında size kolaylık sağlaması ve cebe de sığabilecek hafiflikte olması.

Özel plastikten üretilen yağmurluk rulo yapıldığında ya da katlandığında bir dosya çantasına sığabilecek kadar küçük hale gelmeli. Konfor açısından ıslanmış yağmurluğu bir muhafaza içinde tutma fikri de düşünülebilir; tıpkı şemsiyeleri muhafaza eden çıtçıtlı koruyucularda olduğu gibi.

Önemli diğer husus fırtınalı havalarda şişerek kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde biçim verilmesi. Unutmayın; giyinip kuşanma ve üstünüzden çıkarma işlemi kafadan geçirilip, kafadan çıkarılarak yapılıyor; çok kullanışlı bir teknik.

Küçük Özel Abajurlar

İhtiyacınız olan başlıca nesneler şunlar: Sevimli çizimlerle hazırlanmış simgeler, şekil verebileceğiniz teller ve ana gövdeyi oluşturacak opak kartonlar. Abajur gövdesini belirleyeceğiniz standartlar üzerinden karton ya da plastik silindir şeklinde sipariş etmeniz de mümkün.

Işık kaynağı olarak pil veya düşük eneıjili ampullerin tercih edilmesi yeterli. Her şey sizin estetik algınıza, görsel mizah yeteneğinize ve elbette yaratıcılığınıza kalmış. Geceleri bu abajurlar küçük büyük tüm kullanıcılara sadece güven sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda bulunulan ortamda herkesi mutlu edecek loş bir ışık yayacaktır. Abajur gövdelerini kendiniz kolayca hazırlayabilir ya da bu işi yapan noktalara toptan sipariş verebilirsiniz.

Yapacağınız işin son aşaması çok basit; çocukların sevdiği objeleri önceden hazırlayarak, hayvan, çiçek ve masal kahramanları gibi görselleri abajur gövdesini oluşturan silindirin üzerine yapıştırmanız yeterli. Bu işlem için çizgi film karakterlerini, karikatürleri ve optik yanılsama yapacak görselleri esprili bir şekilde kullanmanız yeterli, önemli olan, ışık kaynağının güvenlikli özellikler taşıması.

Belli bir hikâyenin kahramanlarını, karikatürize edilmiş görsellerini seçip aydınlatmanız küçük büyük herkesin hayal dünyasını değiştirecektir. Siparişleri demonte biçimde bir kutu içine koyarak esprili birkaç notla birlikte göndermeniz yeterli.

İnternetten Fitness Antrenörü

Ülkemizde bu uygulama başladı mı henüz bilmiyoruz. Eğer özel merakınız ve geçerli bir belgeniz varsa işiniz çok daha kolay. Üyelerinizi kısa mesajlarla bir araya toplayarak internet üzerinden ilginç fitness antrenörlüğüne hemen başlayabilirsiniz. Kadın ya da erkek olmak pek fark etmiyor. Bu aşamada en büyük yardımcınız sosyal ağlardan birini kullanmaktan ibaret.

Her seansa özel bir isim vermek ve seansları sağlık odaklı olarak birbiriyle irtibatlı tutmak çok önemli, tşin diğer önemli kısmı basit fitness ekipmanlarını evinizde üreterek, ya da dışarıda ürettirerek kargoyla üyelere göndermeniz. Her seansa yeni bir heyecan katmak yapacağınız işi daha da renk-’ li hale getirebilir. Ayrıca bazı seanslara ilgi çekici bir yakıştırma yapabilir, bunu derslerinizle uyumlu hale getirebilirsiniz.

Görüntülü egzersiz sırasında fondan uygun müzik yayını yapmanız hem işinize renk katacak, hem de vereceğiniz hareket komutlarına anlam yükleyecektir. Fondaki müziğin yapılacak hareketlerle uyumlu olmasını test etmeyi unutmayın. Hareketlerin ritmine göre klasik müzik terimlerini rahatça kullanabilirsiniz. Örneğin, ‘vivace’, ‘andante’, ‘presto’ gibi. Hiç şüpheniz olmasın; virüs belası geçtikten sonra işinizi canlı bir stüdyoya taşıyarak tam profesyonel konuma ulaşmanız sizi ülkenin en ünlü antrenörleri arasına katacaktır.

Saklı Hammaddeleri İşleyin

Süs eşyalarına, el emeği takılara ve mücevher değerinde objelere merakınız varsa bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Yeter ki, ‘kakma’ dediğimiz dekoratif işlere biraz yeteneğiniz olsun. Bu işlere Batı’da ‘inkrüstasyon işlemeciliği’ de deniyor. Burada işlenecek olan kakma tekniğiyle bir sütun ya da duvar süsü değil elbette. Duvarlarla alakalı ‘mozaik marketöri’ işi de değil.

Mücevher tasarımcılığında olduğu gibi kişisel süs ve takılar üretmek burada başlıca hedefiniz olmalı. Merak etmeyin; bu iş için ülke olarak çok şanslıyız. îki önemli hammadde kaynağımız ‘Eskişehir Lüle Taşı’ ve siyah rengiyle ünlü ‘Erzurum Oltu Taşı’. Hatta bazı objeler için çok daha değerli nadide bulunan özel renkli mermerlerimizi de kullanabilirsiniz.

Yapacağınız iş için gerekli alet edevat tahmin edileceği üzere ‘optik büyüteçler’, ‘hassas kıl testereler’, ‘çok özel uçlara sahip kakma kalemleri’, ‘özel yapılmış oyma iğneleri, ‘fırçalar ve nitelikli cilalar’. Her şey yeteneğinize kalmış; önemli olan şey bildik objelerden çok kişiye özel mücevher formunda sanatsal nesneler üretmek olmalı. Madalyon, bilezik, kolye, kemer gibi klasik objeler yanında minimalist tarzda süs ve süsleme eşyaları üretmeniz de mümkün. Her şey yaratıcılık yeteneğinize ve duyarlı estetik zevkinize kalmış.

Evde Vitray Sanatı

Bahsedeceğimiz konu biraz sanat, biraz merak gerektiriyor. Yapacağınız uğraşı ünlü tabloları cam satıhlar üzerine aktarıp yeni bir ekol yaratmak. Aslında epey artistik değer taşıyan bu uğraşı resim çizme ve algılama becerisi gerektiren ince bir iş. Yapacağınız vitraylar çalıştığınız cam sathın büyüklüğüne göre değer kazanacaktır. Küçük ya da büyük olması pek fark etmiyor.

Camların üzerine emay boyalar kullanarak aktaracağınız figürler, manzara ve portreler bir anda çok değerli birer dekorasyon unsuru haline gelebilir. Bunu internet üzerinden alacağınız siparişlere göre özel istek üzerine de yapabilirsiniz.

Çalışmalarınızda kendinize özel çizgilerle non-figüratif eserler de yaratmanız mümkün. Hatta yaptığınız çalışmaları birer ihraç ürünü haline getirmeniz de düşünülebilir. Burada yabancıların ilgisini çekebilmek için Türk usulü bezekleri ya da ünlü kiliselerin orijinal vitraylarından ilham alınmış şekilleri kullanabilirsiniz. Sonuçta yaratacağınız her eser sıradan olmayan gerçek bir sanat eseri olarak algılanacak ve fiyatı da ebadına göre bir

hayli yüksek olacaktır. Tüm mesele renk dünyasını iyi tanımanız ve resim sanatıyla epey barışık olmanızdan geçiyor. Yaptığınız iş artık ustası kalmayan özel bir uğraşı. Ortaya çıkaracağınız eserlere biçtiğiniz fiyatı hemen ödeyecek pek çok kişinin olduğundan da emin olabilirsiniz.

Uzmandan Yanıt Servisi

Diyelim ki, değerli bir mesleğiniz var; bu konuda tam bir uzmansınız. Hele de 65 yaş üzeriyseniz bu tip işler tam size göre. îster sanatçı olun, ister piyasada tutmuş bir değerin ya da bir nesnenin yaratıcısı. Ticaret ve sanayi yaşamında başarılı bir geçmişiniz de olabilir.

Akademik bilgi birikiminiz, yaşadığınız tecrübeleriniz, eserleriniz, yazı ve kitaplarınız sizi hemen ayrıcalıklı bir konuma getirecektir. En basitinden gerçekleştireceğiniz iş; paylaşıma açacağınız uzmanlık alanınız ve birçok kaynak tarafından doğrulanmış görüşleriniz olacaktır. Soru yönetilmesi ve bilgi talebi bu aşamada serbest olmalı. Vereceğiniz elektronik rapor, bilgi dosyası, öneri çalışmalarımın tümü hacim ve niteliğe göre ücretli olmalı.

Ücretlerin dosya içerik ve hacmine göre değişken tarifelerini önceden ilan etmelisiniz. Her şey kişiye özel ve mesleki gizlilik kuralına uygun olarak yapılmalı. istenilen bilgiler belli bir kurala uyularak yanıtın nitelik ve hacmine göre şekillenmeli.

Bazı tipik örneklerin satırbaşları şöyle özetlemek mümkün: ‘Pazarlamada Etkinlik’, ‘Mali Konuların Bilinmeyen incelikleri’, Ürün Gruplarına Göre Reklam ve iletişim Stratejisi’, ‘Satmalma Psikolojisi ve Güdülemenin Sırları’, ‘Yeni Tarımsal Uygulamalar’, ‘Besiciliğin Bilinmeyen Yönleri ve Yem Kompozisyonları’, ‘Taş işçiliği ve Mermercilik’, ‘Mimari Tasarımlarda Yeni Eğilimler’ gibi daha yüzlerce ilginç konu.

Özel Tesbih ve Kolyeler

Kadınlara özgülenen kolye imalatı burada bilinen klasik işlerin daha sofistike türlerinden biri. Modern tespih sanatıyla birlikte her ikisini bir arada rahatça yürütebilirsiniz. Öncelikle estetik algılama ve merakınızın yüksek düzeyde olması gerekiyor.

Her iki üretimin temelinde ise özel üretilmiş rengarenk boncuklar geliyor. Birbirini izleyen, incelikli tesviyeden geçmiş göz alıcı boncuk tanelerinden sanatsal ürünler çıkarmak için her şeyden önce estetik ön koşul. Tespih ve kolyelerin oval ve yuvarlak tanelerini üretmekte kullanacağınız en önemli gereç elektrikle çalışan basit bir torna aleti. Bu tornada belli nitelikteki taşlar yanında değerli ağaç materyali de işlemeniz mümkün.

Bu küçük torna aleti aynı zamanda elde ettiğiniz taneciklere delik açmanızı da sağlayacaktır. Otomatik zımparalama ve parlatma işini yapan silindirik tamburlar işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Önemli olan bundan sonraki en zor aşama olan ‘dizayn etme’ işi. İşlenmiş tanecikler teşbihte daha kolay, fakat kolye üretiminde daha zordur. Fildişi ve şimşir gibi hammaddeleri kullanmaktan kaçınıyorsanız piyasada hazır satılan sıradan olmayan çeşitli boncuklarla bu işi rahatça yapabilirsiniz. Kendinize özel bir ayrıcalık sağlamak için çok özel taşlar ve sert ahşap materyaller de kullanabilirsiniz. Önemli olan herkesin gittiği yoldan gitmemek!

Kaligrafi İle Tanıtabilirsiniz

Bizim kültürümüzde de derin izler bırakan ‘kaligrafi sanatı’ kişilerin ad ve soyadlarını özgün biçimde şekillendiriyor, bu iş isim ile soyadlarını görsel olarak belleklere kazıyıp unutulmamasını sağlıyor. Bu konu grafikerlerin kolaylıkla gerçekleştirdiği bir sanat dalı olarak görülse de ayrı bir uzmanlık alanı.

Eğer kendinizi geliştirirseniz bu işi siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Elde edeceğiniz iki-üç kelimelik görüntü öyle bir şekle bürünüyor ki, görenlerin hayranlık duymaması mümkün değil. Harflerin estetik biçimde melodik kıvrıntılar taşıması, uyumlu şekilde sağa sola kol atması güzelden öte estetik bir hava yaratıyor. Üstelik her kişinin ad ve soyadı sonuçta hayranlık uyandıracak şekillerle insanın güzellik ve farklılık algısını da harekete geçiriyor.

Kaligrafik çalışmalar ad ve soyadları özel hale getirmekle kalmıyor, kolay okunmasına da yardımcı oluyor. Böylece yapılan çalışmalar sonucunda isim ve soyadları görenlerin zihninde sonsuza kadar kalıcı hale geliyor. Bunu tıpkı bir imza gibi yalnız kartvizitlerde değil, yazarların kitaplarında, hediyelik bardaklarda, kişiye özel tüm kırtasiye malzemelerinde kullanılmasının da yolunu açıyorlar.

Yaratıcılığı ve estetik değerleri ‘şekillendiren’ bu sanat dalı için dünyada çeşitli yayınlar da var. Kendinizi bu sanatın temsilcilerinden biri olarak yetiştirebilir, ad ve soyadlarm görsellikle kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kişiye Özel Sanatsal Objeler

Burada bahsedeceğimiz taraklar fabrikasyon usulü üretilenlerden çok farklı. Her şeyden önce el emeğini taçlandıran sanatsal bir içeriğe sahip. Tek tek elde işleniyor, kişiye özel hale getiriliyor. Bu zarif işçilik eserlerinin çıkış yeri ise kadim zamanlardan beri Türkiye. Özellikle 1940’lardan önce İstanbul’da Kapalıçarşı civarında bu işin alaylı olarak yetişmiş ustaları vardı.

Onlar özellikle fildişi ve benzeri materyalleri bağdaş kurarak basit bir mengeneye sıkıştırıp özenle işler, tarakların üzerine kendi imzalarını nakşederlerdi. Artık çok görülmese de üretim tarzı pek değişmedi. Önemli özellikleri bu tarakların saç taranması için değil, süs objesi olarak kadınların saç topuzlarının üzerine takılmasıyla değer kazanırdı. Ölçüler ise yatay değil, dikeye yakın bir biçimde olurdu. Daha minyatür şekilleri ise tıpkı bir ziynet eşyası gibi giysilerin en uygun yerlerine zarif bir mücevher gibi iliştirilirdi.

Üretimi hiç de zor değil; el emeği için her an ihtiyaç duyacağınız aletler; ‘mengene’, ‘özel kıl testereleri’, ‘ince granüllü çeşitli boylarda törpüler’ ve önceden çizilen motifleri oyabileceğiniz keskin kalemler. Bu taraklar süs objesi olarak kullanıldığından şimşir ağacı dilimlerinden de rahatça yararlanmanız mümkün. Hemen hepsini isim işlenmiş olarak üretip kişiye özel hale getirebilirsiniz. Meraklısı çok olacaktır.

Mutlaka okuyun: İnternet Üzerinden Satış Yapmak

Gurmelere Ev İşi Konserve

Yazımızın başında özel hazırlanmış iki ev ürününü konu etmiştik. Son önerimizi de yine Fransa’da ev hanımlarının kendi mutfaklarında hazırlayıp satışa sunduğu ilginç bir ‘konserve’den bahsederek bitirelim.

1980’li yıllarda Paris’te tanıdığımız komşumuz olan becerikli bir hanımefendinin pastanelere ve evlere satışını yaptığı bir ürün eşimle birlikte oldukça ilgimizi çekmişti: ‘Cerises En Conserve’; yani bildiğimiz kiraz tanelerinin konserve edilerek satışa sunulduğu tazeliğini devamlı koruyan olağanüstü bir lezzetti bu.

O tarihlerde tek bir saat içinde telefonla alınan onlarca siparişe bizzat tanıklık etmiştik. Kısa sürede hazırlanan bu basit konservenin bileşenlerinin genellikle çok sade olduğunu hatırlıyorum: Üç kilo kiraz tanesi, kilo başına 250 gram kristalize şeker ve 75 cl’lik ağzı tel mekanizmayla kilitlenebilen şişman kavanozlar ve özellik taşıyan bazı doğal lezzet katkıları.

Bu tip ürünler kirazla sınırlı değildi; ana bileşen olarak taze kayısı, vişne, çilek, karadut, ahududu, siyah üzüm, alıç, hatta en küçük boy domates taneleri de kullanılıyordu. Pek de rakibi olmayan çok kazançlı ve zevkli bir mutfak uğraşısı bu. Ambalajlara özel bir dikkat şart. Şimdiden internet üzerinden sipariş almaya hazırlanan tüm girişimcilere kolay gelsin, iyi kazançlar diliyoruz.

Nur Demirok / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu