Kariyer ve İş

Evden Çalışmak Giderek Kolaylaşıyor

Teknolojinin sunduğu imkanlarla evden çalışmak giderek kolaylaştı. Esnek çalışma hem çalışana hem de şirketine çeşitli avantajlar sunuyor. Bu dönemde elemanlarına evde esnek çalışma saatleri uygulayan şirketlerin sayısı artacağa benziyor…BU yılın belki de en sıcak günlerini yaşıyoruz. Ofis çalışanları olarak en çok hayalini kurduğumuz şey ise, bu kavurucu sıcaklarda hiç değilse biraz esnek çalışmak. Esnek çalışma deyince ilk akla gelen şey ise evden çalışmak oluyor elbette. Bugün çalışanlarına evden çalışma rahatlığını sunan şirket sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Oysa, evden çalışma seçeneği özellikle iş hayatında hızla ilerleyen ve rahatlık arayan Y kuşağının bağlılığı için önemli bir kriter. Bu esneklikten memnun olan çalışanlar, ev ile iş arasında gidip gelmek zorunda kalmazken, şirketler de bu şekilde hem operasyonel maliyetlerini aşağı çekiyor hem de personelin verimliliğini artırıyor.

Özellikle büyük şehirlerde trafikte geçirilen zamanı düşünecek olursak, evden çalışan beyaz yakalının zamandan sağladığı tasarruf ve buna karşılık işe yansıttığı verimlilik işveren için de önemli bir avantaj haline geliyor. Evden çalışma, seyahat maliyetlerini gözle görülür oranda azaltırken, bundan daha da önemlisi, yolda geçen zaman kaybını yok ederek, verimliliği artırıyor ve iş-yaşam dengesini pozitif etkiliyor.

evde calisma

ŞİRKETLERİN TERCİHİ

Evden çalışma sistemini daha çok global şirketler destekliyor. Çoğunlukla bu sistem finans, muhasebe, insan kaynakları gibi operasyonel görev yapanların dışındaki çalışanlar için uygulanıyor. HP, Intel, Oracle, P&G, Unilever, PepsiCo, Cisco, Microsoft Türkiye, Coca-Cola, Turkcell Global Bilgi Türkiye’de evden çalışma sistemini uygulayan şirketlerden bazıları. Özellikle İstanbul’da trafiğin ciddi bir sıkıntı olması sebebiyle böyle bir olanak çalışanlar için oldukça çekici oluyor.

ÇALIŞANA ÖZGÜRLÜK

Yenibiris.com’da evden çalışma isteği anketine katılan 3 bin 480 kişinin yüzde 81’i evden çalışmaya sıcak bakıyor. Ancak çalışanlar sıcak bakarken yöneticilerin büyük bir kısmı hala evden çalışma sistemini benimseyebilmiş değil. Burada çalışana güvenmeme sorunu öne çıkıyor. HumanGroup Genel Müdürü Gaye Özcan, bunun en önemli nedenlerinden birinin “güven” olduğunu, kuramların bu noktada suistimal kaygısı yaşadığını belirtiyor ve ekliyor: “Bu nedenle çalışanlarının sürekli ‘göz önünde’ olmasını istiyorlar. Klasik mantıkta, çalışma saatlerinin dokuz altı olması, beş ya da altı gün çalışılması, çalışanın bir masası olması var. Aslında önemli olan iş sonuçları. Eğer hedef ve beklentiler netse ve performans ölçümleri sistematik bir şekilde takip edilebili-yorsa çalışanın işi hangi saat aralığında yaptığının bir önemi kalmıyor.”

DEĞİŞİM ZAMAN ALIR

Avrupa ve özellikle Amerika’da teknolojik gelişmelerin de hızıyla kurumlar evden çalışma opsiyonunu çalışanlarına daha fazla sunmaya başladılar. Türkiye’de de bu yönde değişimin hızlanacağı düşünülüyor. “Kriterler ve beklentiler net ve sistematik bir şekilde tanımlanır ve takip edilirse, hem çalışanın hem de yöneticilerin bu konuda rahatlayacağını düşünüyorum” diyen Özcan, sonuçta bunun kültürel ve kurumsal bir değişim olduğunu, her değişimde olduğu gibi alışkanlıklardan vazgeçilmesinin zaman alacağını düşünüyor.

GEÇİCİYDİ KALICI OLDU

Pfizer Türkiye Mart 2015’ten bu yana her çarşamba çalışanlarına “Dilediğin Yer İşye-rin” diyor ve ofis dahil istedikleri yerden çalışma esnekliği sunuyor. Dilediğin Yer tşye-rin, firmadaki tüm esnek uygulamaları birleştiren Pflex markası kapsamında Pfizer çalışanlarına haftada bir gün ofis dışında çalışma seçeneği sunan bir uygulama. Uygulamada çalışanlar telefon ve e-mail ile sürekli ulaşılabilir olmalı ve çok acil durumlarda en fazla iki saat içerisinde merkez ofi- se gelebilecek mesafede bulunmalı. Çarşamba günlerinde toplantı yapması gereken çalışanlar Pfizer’in kendilerine sunduğu webex ve telekonferans sistemini kullanabiliyor.

“Aslında bu uygulamaya üç aylık bir deneme süreci ile başladık. Üç ayın sonunda yaptığımız değerlendirmede özellikle trafikte geçirdiğimiz zamandan ta- sarruf sebebiyle çalışanlarımızın yüzde 96’smın uygulamaya devam etmek istediğini gördük” diyen Pfizer Türkiye, Kaf-kaslar ve Orta Asya İnsan Kaynakları Direktörü Bahar Özen Şansal’dan aldığımız bilgilere göre, uygulama Haziran’dan bu yana kalıcı hale getirildi.

Şansal, “Uygulamayı hayata geçirdiğimiz ilk üç aylık deneme süreci boyunca çalışanlarımız özellikle, trafikte geçirdikleri zamanda işlerini yaparak verimlilik sağladılar. Ayrıca sunum hazırlama, analiz yapma gibi dikkat isteyen işleri Çarşamba günlerine bırakip evde çalışarak daha ıyı sonuçlar aldıklarını ifade ediyorlar. Esnek olma hissi hepimizin iş motivasyonunu da arttırdı” diyor.

200 KIŞI EVDEN ÇALIŞIYOR

Evden çalışma modelini 2009 yılında Türkiye’de ilk kez hayata geçiren Turkcell Global Bilgi, halihazırda 200 1 ğ, Home Agent (evden çalışan) istihdam ediyor. Bu sayının yılsonuna kadar 250’ye çıkarılması hedefleniyor. Evden çalışmada altyapı anlamında en önemli unsur internet bağlantısı. Turkcell Global Bilgi Turkcell Kurumsal Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Funda Seyrek Kantarlı’dan aldığımız bilgilere göre, Home Agent çalışma modeli özellikle çağrı merkezleri için büyük sorun olan yüksek tumover oranlarının düşmesine ve çalışma motivasyonun artmasına katkıda bulunuyor. Evden çalışan toplam 200 Turkcell Global Bilgi personelinin son altı aylık performans değerleri, ofis çalışanlarının gösterdikleri performans değerleri ile aynı; hatta zaman zaman daha yüksek.

Kantarlı, “Home agent olarak çalışacak arkadaşlarımızın seçimi çok önemli. Başarımızın altında yatan önemli gerçeklerden biri bu. Herkesin yapabileceği bir çalışma modeli değil. Biz bu konuda güçlü bir norm uyguluyoruz.
Böylece başlarken işi bu koşullarda iyi yapacak kişiyi seçiyoruz. Dolayısıyla verimlilik seçim ve yönetim araçlarıyla sağlanmış oluyor” diyor.

SEYAHAT MASRAFLARI AZALDI

Beş kıtada 75 binden fazla çalışana sahip olan Cisco’da farklı zaman diliminde çalışmak kimi zaman çalışanların 7/24 işe bağlı yaşamasına neden oluyor. Cisco çalışanlarının problem yaşamadan bu tempoya adapte olabilmeleri, iş ve özel hayatlarını denge-leyebilmeleri için esnek çalışmaay öncelik veriliyor. “Çalışanlarımız Cisco’da çalışmanın en iyi yönlerinden birinin esnek çalışma imkânı olduğunu vurguluyorlar. IP telefon, Cisco WebEx, TelePresence ve Jabber gibi Cisco teknolojileri çalışanlarımıza özgürlük sağlıyor. Ortalama bir Cisco çalışanı haftada bir gün, Cisco Sanal Ofis sistemine evinden sahip olanlar ise haftada üç gün evden çalışıyor” diyen Türkiye işbirliği Çözümleri Satış Yöneticisi Pınar Yıldız Buda-koğlu, esnek çalışmanın seyahat maliyetlerini azalttığına dikkat çekiyor. Budakoğ-lu’nun verdiği bilgilere göre, esnek çalışma sayesinde Cisco çalışanları yılda 56 milyon kilometre yol yapmaktan kaçınmış oluyor. Bu, Cisco’nun karbondioksit salımmım yılda 17 bin ton azaltıyor. Firmada evden çalışma ile farklı ülkelerde yaşayan ancak birlikte çalışan ekiplerin verimliliği de artıyor. Firma bütün bu uygulamalarla yılda yaklaşık 333 milyon dolar tasarruf sağladığını ölçümlüyor.

Derya AKSOY / Fortinet Bölge Satış Direktörü
Evde güvenlik nasıl sağlanır?

Fortinet’e göre, güvenli bir uzaktan çalışma ortamı yaratmak için dikkate alınabilecek çok sayıda uygulama var. Derya Aksoy, bu kuralları beş maddede özetliyor:

1- VPN kullanın

Eğer VPN geçidi doğru bir şekilde oluşturulur ve uygulanırsa, çalışanın kurumsal kaynaklara nasıl ulaştığı kritik bir sorun olmaz. Şirketin denetimi altında bir VVi-Fi oluşturmak hem kolay ve uygun maliyetli hem de genel bulut üzerindeki VPN’lere bel bağlamaktan çok daha güvenli.

2. Anti-virüsü zorunlu kılın

Çok katmanlı güvenlik yaklaşımı hem şirket içinde hem de şirket dışındaki ağlarda etkin bir koruma sağlamanın anahtarıdır. Uzaktan çalışanlara yönelik olarak kurumsal ağ dışındaki istemciler için otomatik güncellemeleri zorunlu kılmak en önemli gerekliliklerden biri.

3. Tüketiciye yönelik bulut ürünlerine izin vermeyin

Çalışanlar ağ üzerindeyken Dropbox ve Google Drive gibi tüketiciye yönelik bulut depolama çözümlerine erişimin kısıtlanması, ek bir koruma katmanı oluşturuyor ve pek çok sektörün mevzuata uygun hareket etmesine yardımcı oluyor.

4. Taşınabilir medya kullanımını engelleyen ve güvenli işbirliği ortamı sağlayan platformlar sunun

Kullanıcılar bulut tabaünlı kişisel depolama alanlarına şirket dosyalarını yükleyemedikleri zaman flash sürücülere veya diğer taşınabilir medya cihazlarına yönelecektir. Çok fazla risk barındıran bu seçeneğe karşı, güvenli dosya eşitleme (senkronizasyon] ve paylaşımı yapabilen, kurumsal kullanıma yönelik geliştirilmiş araçları tercih edin.

5. Ortamı güvenli hale getirin

Erişim noktası oluşturmak, güvenlik ayarlarının tamamını optimize etmek ve kurumsal ağ ile birlikte ev ofis ağlarını tek bir merkezden yönetmek mümkün olmasa da, evlerindeki yönlendiriciler için güçlü bir şifreleme uygulamak mümkün.

Ezgi Güler / ParaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu