Haberler

Evleneceklere Devletten Çeyiz Desteği

Evlenecek gençlere üç yıl sistemde kalmaları halinde 5 bin TL’ye kadar devlet desteği sağlayacak “çeyiz Hesabı” hayata geçti. Klasik mevduata göre faizi daha cazip olan “Çeyiz Hesabı“na bankalar yeni avantajlı ürünler ilave etti…DEVLET bu kez evlenecek gençler için kesenin ağzını açtı. Bankada “Çeyiz Hesabı” açtırıp üç yıl sistemde kalan 27 yaşını aşmamış ve ilk evliliğini yapan gençlere devlet 5 bin TL’ye kadar katkı sağlamaya başladı. Bunun içinse öncelikle bu ürünü raflarına koyan bir bankada hesap açılması gerekiyor. Ancak hemen söyleyelim, yasada yer alan “üç yıl sistemde kalma” zorunluluğu nedeniyle bu destekten bugün en fazla 24 yaşında olanlar yararlanabilecek.

Devlet desteğinin şartları bununla da bitmiyor… Öncelikle açılan bu hesaba kişinin her ay veya üç ayda bir düzenli ödeme yapması gerekiyor. Ve söz konusu sürenin sonunda evlenmek üzere olan gence devlet hesaptaki birikiminin yüzde 20’si kadar ve azami 5 bin TL’lik destek sağlıyor.

ceyiz destegi

18 YAŞ ALTI DA YARARLANACAK

Konuyu yakından takip edenler bilirler, Çeyiz Hesabı ile Devlet Katkısına ilişkin Yönetmelik Bakanlar Kuru lu tarafından imzalanmış ve 16 Aralık 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Uygulamadan Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak olanlar yararlanabiliyor. Destekten yararlanmak isteyenler içinse nüfus cüzdanlarıyla yurtiçindeki herhangi bir bankaya TL cinsi mevduat veya katılım fonu hesabı açtırmak yeterli oluyor. 18 yaşından küçükler içinse veli ya da varisi hesap açabiliyor.

HESAP TL CİNSİ OLMALI

Yasaya göre bir kişinin sadece bir adet çeyiz hesabı olacak. Ortak hesaplar bu kapsamda değerlendirilmeyecek ve çeyiz hesabı bankalar arasında taşınamayacak. Bir diğer şart ise çeyiz hesabının TL cinsinden açılması. Ayrıca çeyiz hesabıyla ilgili yıla ait birikmiş faiz tutarı, hesabın yıl dönümlerinde anaparaya ilave edilecek.

Uygulama kapsamında evlilik tarihinden önce en az üç yıl boyunca, aylık en az 100, en fazla 1.000 TL yatırmak gerekiyor. Ödemeler üç ayda bir en az 300 en fazla 3 bin TL’lik dilimler halinde de yapılabilecek. 3-4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının devlet katkısı 4 bin TL’yi aşmamak koşuluyla yüzde 10’u kadar, 4-5 yıl arasında yapılan ödeme tutarının devlet katkısı 4 bin 500 TL’yi aşmamak koşuluyla yüzde 15’i kadar, beş yıl veya daha uzun süre yapılan ödeme tutarının devlet katkısı ise 5 bin TL’yi aşmamak koşuluyla yüzde 20’si kadar alınabilecek.

ÖDEMEYİ AKSATMAYIN!

Ödemelerin düzenli yapılması büyük önem taşıyor. Aylık ödeme yapanlar 12 aylık süre içinde üçten fazla, üç ayda bir ödeyenler ise bir dönemde birden fazla ödemeyi aksatamayacak. Ayrıca bir dönem içinde çeyiz hesabından ikiden fazla kez para çekilmesi, çekilen para sonrası hesapta kalan tutarın yatırılması gereken en az tutarın altında kalması durumunda bu hesaba devlet katkı ödemeyecek.

AVANTAJI BOL

Ziraat Bankası hem tasarrufu hem alışverişi teşvik etmek amacıyla 24 yaşını doldurmamış gençlere Çeyiz Hesabı açmaya başladı. Çeyiz Hesabı’nın ana hedef kitlesinde yer alan Genç Bankkart sahibi müşterilerine birçok avantaj sağladıklarını hatırlatan Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, “Genç Bankkart sahibi müşterilerimiz, tek kartta hem banka kartı hem de kredi kartı özelliklerini kullanabilecek ve kart ücreti ödemeyecekler. Üstelik hesaplarında para olmadığında da faizsiz/masrafsız 350 TL ekstra alışveriş fırsatları sunan Harçlık Avans ürününü bursu ya da öğrenim kredisi devam ettiği sürece kullanabilecekler” diyor. Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı açtıran ” müşterilerine Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik’te belirlenen kurallar çerçevesinde ürün sunuyor. Buna göre hesap açılışında bir “ defaya mahsus olmak üzere 15 bin 837 TL’lik üst sınırı geçmeyecek tutarda toplu ödeme imkanı tanıyor. Ayrıca yine ilgili yönetmelikte belirlenmiş alt ve üst sınırlar dahilinde aylık ve üç aylık düzenli ödeme seçeneği sunuluyor.

Banka, bunun yanı sıra düzenli ödeme alt/üst sınırları, hesap açılış toplu ödeme tutarı ve devlet katkısı azami tutarını her yıl yeniden değerleme oranı kadar artıracak.

YILLIK GETİRİ YÜZDE 16.38

İş Bankası dileyen müşterilerine çeyiz hesabı açmaya başladı. Çeyiz Hesabı’na şubelerin yanı sıra bireysel internet şubesi kanalıyla da yedi gün 24 saat başvurulabildi-ğini söyleyen Türkiye tş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, bu ürüne ilişkin şu bilgiyi veriyor: “En az üç yıl vadeli açılabilen Çeyiz Hesabı, mevduat faiz gelirlerine uygulanan en düşük vergi oranı olan yüzde 10 üzerinden stopaja tabi tutuluyor. Uzun vadeden kaynaklanan avantajlı MSIGV oranına ilave olarak Çeyiz Hesabı’na özel ilan ettiğimiz avantajlı faiz oranı ile birikim yapmak için cazip koşullar sunuyoruz.
Devlet katkısının da etkisiyle örneğin, üç yıl boyunca aylık 100 TL yatıran bir kişi, faiz oranının üç yıl süresince sabit kalacağı varsayımı altında (yüzde 11) .. devlet katkısı da dâhil edildiğinde yıllık bazda top-lam yüzde 16.38 net getiriye ulaşıyor. Devlet katkısı ile birlikte toplam birikim yaklaşık yüzde 28’e ulaşıyor.”

îş Bankası bugünlerde Çeyiz Hesabı açanlara yüzde 11 faiz veriyor. Yalçın Se-zen’in verdiği bilgiye göre, evlenmeyi planlayan çiftlerin her biri Çeyiz Hesabı açtırıp ayrı ayrı devlet katkısından yararlanabiliyor. Ancak yasaya göre, bir kişi iki ayrı bankada çeyiz hesabı açıp devletten iki kez yardım alamıyor.

YÜZDE 12.50 FAİZ İMKANI

DenizBank 18 Nisan’dan itibaren DenizBank Çeyiz Hesabı’m hayata geçirdi.

İster kendileri ister çocukları için Çeyiz Hesabı açtıran müşterilerine ek faiz uyguladıklarını söyleyen DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, “Çeyiz Hesap açtıran müşterilerimiz ister DenizBank kredi kartlarından, ister vadesiz mevduat hesaplarından verecekleri aylık veya üç aylık düzenli ödeme talimatıyla gelecekleri ve evlilikleri için düzenli birikim yapabilme imkanına kavuşuyor. Ayrıca birikimlerine yüzde 12.50 faiz oranı fırsatı sunuyoruz” diyor.

ÇEYİZE KÂR PAYI VERECEK

Kuveyt Türk, yasanın 27 yaş sınırı koyması nedeniyle 24 yaşını doldurmamış olan ve daha önce evlilik yapmamış olanlara Çeyiz Hesabı açıyor. Bunun için gençlerin bankanın şubelerine başvurması yeterli oluyor. Devletin yüzde 20 katkısının yanı sıra Kuveyt Türk’te hesap açtıran gençler, bankanın kar payına da iştirak ediyor. Kuveyt Türk’te Çeyiz Hesabı’nın katılma hesabı olması nedeniyle katılım bankacılığı prensiplerine göre değerlendirildiğine vurgu yapan banka, söz konusu hesabı açtıranlara sundukları avantajları şöyle sıralıyor: “Çeyiz Hesabı açtıran müşterilerimize yüksek ora-mnda kar paylaşım havuzu sunuyoruz. Tüm müşterilerimize sağladığımız gibi çeyiz hesabı olan müşterilerimizden de hiçbir koşulda hesap işletim ücreti almıyoruz.

Aynı şekilde internet ve mobil kanallarımızdan ücretsiz olarak havale/EFT gerçekleştirme imkânı sağlıyoruz. Çeyiz Hesabı’na aylık en az 105.58, en fazla 1.055.80 TL yatırılabiliyor. Eğer üç aylık ödeme planı tercih edilirse üç ayda bir en az 316.74, en fazla 3.167.40 TL çeyiz hesabına yatırabilir. Ayrıca Çeyiz Hesabı’nın açılış tarihinde elinde birikimi olanlar bu tutarı Çeyiz Hesabı’nda değerlendirebiliyor. Bu tutarın üst sınırı ise 15 bin 837 TL.”

FAİZ ORANI CAZİP

Burgan Bank, dileyen müşterilerine çeyiz hesabı açıyor. Gençlerin devlet katkısından yararlanabilmeleri için en az 36 ay boyunca Çeyiz Hesabı’na birikimlerini aktarmaları gerektiğini ha-tırlatan Burgan Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Pınar Kuriş, “Burgan Bank Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı ile gençler, evliliğin maddi yükünü hafifleten bir birikim yapmış olacaklar. Ayrıca Çeyiz Hesabı için oldukça iyi faiz ora-nı veriyoruz. Klasik mevduat ürünüyle karşılaştırıldığında çok daha avantajlı” diyor.

EN YÜKSEK FAİZ GARANTİSİ

Yapı Kredi, Çeyiz Hesabı açan gençlere yüksek faiz sözü veriyor. Çeyiz Hesabı’na yapılacak her bir ödemede internet bankacılığında kullanılan, güncel, en yüksek yıllık faiz oranını verdiklerini söyleyen Yapı Kredi Bireysel Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Olgen, bu ürünün avantajlarını şöyle sıralıyor: “Bu hesapta müşteriler hem avantajlı faiz oranlarından yaarlanıyor, hem de para çekme, istenilen gün para yatırma, kazanılan faize ek devlet katkısı alma gibi bir çok fayda elde ediliyor.” Yapı Kredi de Çeyiz Hesabı açtıran müşterilerine, tercihlerine göre aylık veya üç aylık ödeme imkanı sağlıyor. Yasal düzenlemeye göre bir ödeme dönemi içerisinde iki defa da para çekme hakkı tanındığını söyleyen Olgen, “Müşterilerimize hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından fazla olan bakiyeyi, isteklerine göre tamamına kadar çekme hakkı da sunuyoruz” diyor.

Ödeme en erken 2019’da başlayacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten karşılanacak olan çeyiz hesaplarına eklenen devlet katkısı, hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek. Sistemde üç yıl kalma zorunluluğu nedeniyle ödemeler en erken 2019 yılında başlayacak. Evlilik yardımı almak isteyen gençlerin evlilik tarihinden itibaren altı ay içinde evlilik cüzdanı ve ilk evlilik olduğuna dair nüfus müdürlüğünden alınacak belge ile bankaya başvurması gerekecek. Başvurunun ardından yeni evliler en geç iki ay içinde hesabın bulunduğu bankadan paralarını alabilecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu