Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Evlere ve İşyerlerine Baz İstasyonu Geliyor

Türkiye’deki mobil operatörler gerekli altyapı çalışmalarını tamamladı ve şimdi imza aşamasında olan yeni “femtocell” düzenlemesinin bakanlık tarafından onaylanmasını bekliyor. Mini baz istasyonu olarak tanımlanan femtocellin hayata geçmesinin ardından kurumlara ve son kullanıcıya yönelik yeni ürün ve servisler sunulmaya başlayacak. Ayrıca AR-GE desteği kapsamında yerli femtocell cihazları üretenlere teşvik verilmesi de gündemde.

femtocell-house-diagram

Cep telefonlarının ‘akıllanmasıyla’ birlikte insanların ses yanında data kullanımı da oldukça arttı. Bu data trafiğinin artmasıyla birlikte ise kullanılan cihazlar yeteri kadar veriyi taşıyamaz hale geldi. Bu artan data trafiği yeni bir teknolojiyi hayatımıza getiriyor. O da femtocell…

Ev ve işyeri gibi küçük alanlarda daha yüksek veri ve ses kalitesine ulaşmayı sağlayan bir teknoloji olan femtocell ile artık her evin ADSL ya da fiber bağlantı gibi kendine özel 3G hizmeti olacak. Femtocell adı verilen mini baz istasyonu cihazlarının piyasaya sunulmasıyla birlikte her ev ve iş yerine özel bağlantı hizmeti alınabilecek.

Türkiye’deki mobil operatörler gerekli altyapı çalışmalarını tamamladı ve şimdi imza aşamasında olan yeni femtocell düzenlemesinin onaylanmasını bekliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), femtocell cihazlarına ilişkin düzenlemeyi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na gönderdi.

DÜZENLEME BAKANLIKTA

BTK Kurul Üyesi Galip Zerey, femtocell ile ilgili düzenlemenin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na gönderildiğini belirtiyor. Zerey, düzenlemenin Bakanlık tarafından Bakanlar Kurulu Kararı alınması için Başbakanlık’a gönderilmesi ve alınacak Bakanlar Kurulu kararının da Başbakan tarafından imzalanmasından sonra kullanıma başlanacağını söylüyor. Galip Zerey, “Femtocell düzenlemesi hayata geçtikten sonra baz istasyonlarının sayısının daha az artması, yerli üretim femtocell kullanımı ile baz istasyonları için yurtdışına ödenen dövizin azalması bekleniyor. Baz istasyonları yurtdışında, femtocell cihazları yurtiçinde üretiliyor” diyor.

3G YAYILACAK

Söz konusu cihazların devreye girmesi ile 3G’nin ulaşamadığı ev ve kurumlara hızlı ve uygun fiyata 3G hizmeti verilebilecek. Bu cihazlardan telsiz ücreti alınmayacağı için operatörlerden bu cihazları alacak kullanıcıların uygun fiyata bu hizmetten yararlanması planlanıyor.

Femtocell cihazları evlerin içine yerleştirilebilen ve yaklaşık ADSL modemler boyutundaki baz istasyonu. Sistem ev veya ofis gibi ortamlardaki mevcut internet bağlantısını kullanarak çalışıyor. Femtocell modemi, eve gelen internete bağlanıyor. Bağlantı 3G’ye dönüştürülerek görüsmeler ve veri trafiği evdeki baz istasyonundan sağlanıyor.

Henüz Türkiye’de kullanılmaya yeni başlanacak olan femtocell, aslında dünyada 2010 da kullanılmaya başladı. Femtocell teknolojisi ABD. İngiltere ve Japonya basta olmak üzere birçok ülkede kullanılıyor. 2010 sonunda küresel çapta 2 milyon femtocell modem satışı gerçekleşirken, bu yıl sonunda rakamın 12 milyona ulaşması bekleniyor.

KİMLER HAZIR?

Dünyada femtocell teknolojisini Alcatel-Lucent, Huawei, ZTE, NEC, Motorola gibi telekom şirketleri sunuyor. Bunun yanı sıra Türk Telekom şirketlerinden Argela da yurt-dışmda femtocell çözümlerini sunmaya başladı. Argela’nın femtocell çözüm grubu sadece kablosuz ağları taşımıyor, eve giren çıkanı cepten bildiriyor, ışığı yakıp söndürüyor, siz. eve girdiğinizde televizyonu açıyor. Hatta izlediğiniz film veya kanalı bile biliyor. Türkiye’de kullanımın başlamasıyla birlikte bu çözümleri biz de pazarda görebileceğiz.

Alcatel – Lucent da 45 farklı ülkede kullanılan femtocell ürünlerini düzenleme onaylanır onaylanmaz Türkiye’de de kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Alcatel-Lucent TR-AZ Femtocell Takım Lideri Murat Ünlüsan, “Infonetics’in araştırmasına göre Eylül 2013 itibariyle dünya üzerinde 1 milyondan fazla 3G femtocell cihazı aktif olarak çalışıyor. Türkiye’nin genç nüfusunu ve operatörlerin agresif pazarlama kampanyalarını düşündüğümüzde, Türkiye’deki ev ve işyeri tipi femtocell sayısının kısa sürede 10 binleri geçmesini bekliyoruz” diyor.

ÜRÜN VE SERVİSLER DEĞİŞİYOR

Turkcell’in şebeke operasyonlarından sorumlu genel müdür yardımcısı Bülent Elönü, femtocell kullanımı için teknik hazırlıkları tamamladıklarını ve bu hizmeti sunabilir duruma geldiklerini söylüyor. Elönü, “Turkcell olarak femtocell ile 3G kapsamımızı geliştirerek müşterilerimizin memnuniyetini artırmayı hedefliyoruz. Femtocellin hayata geçmesinin ardından yeni ürün ve servisler konusunda gelişmeler olmasını bekliyoruz” diyor. Bülent Elönü, femtocellin öncelikli kullanım amacının mobil kullanıcıların bulundukları yerde yüksek hızda veri ve yüksek ses kalitesine ulaşmalarını sağlamak olduğunu söylüyor. Elönü, “Femtocell, ev veya işyerinde ADSL internet erişimi üzerinden çalıştırılıyor. Türkiye’de bu cihazlara ilişkin regülasyonlann oluşturulması gündemde. Bu regülasyonlann hayata geçmesiyle femtocellin yaygınlaşması bekleniyor” diyor.

Femtocell uygulamaları için gerekli faaliyetleri sürdürdüklerini ifade eden Vodafone Türkiye Pazarlama Direktörü Fatih Uysal da, “Öncelikle femtocell konusundaki yasal düzenlemelerin tamamlanmasını bekliyoruz. Bu teknolojinin getireceği tüm yenilik ve faydaları bireysel ve kurumsal abonelerimize sunmak için AR-GE çalışmalarımız devam ediyor” diyor. Femtocellin getirdiği yenilik itibarıyla bina içi kapsamayı daha da geliştireceğini söyleyen Fatih Uysal, gerek bireysel gerek kurumsal müşterilerinin hizmetlerinden daha yüksek bir kapasite ve kalitede yararlanmalarını sağlayacağını kaydediyor.

Avea da femtocell hizmeti vermek için tüm hazırlıkları tamamladığını, yasal düzenlemenin çıkması halinde sistemi hemen uygulayabileceğini açıkladı.

AR-GE DESTEĞİ DE GELECEK

Bu arada AR-GE desteği kapsamında femtocell gibi cihazlara teşvik verilmesi de gündemde. Destekleme çağrısı kapsamında 4G ve sonrası mobil iletişim sistemleri için femtocell gibi küçük hücre ağlarına yönelik projelere destek verilecek. Buna göre mevcut altyapı maliyetlerini azaltacak, ağ kapsama alanını ve aynı zamanda veri iletim hızını artıracak, kesintisiz haberleşme sağlayan mobil iletişim teknikleri geliştiren projeler destek kapsamına giriyor.

FEMTOCELL HANGİ YENİ UYGULAMALAR! GETİRECEK?

Femtocell teknolojisinin kullanımı ile birlikte operatörler kullanıcılarına daha çok kapsama ve yüksek hız sunabileceği için yeni hizmetler de verebilecek. Özellikle konum bazlı servislerin çok daha yoğun kullanımının başlayacağı öngörülüyor.

Bu servislere örnek olarak şunlar sayılabilir: Femtocell kullanıcısını eve girdiğinde tanıyacak, evine dönen biri kendisine bırakılan bir notu otomatik olarak SMS ile görebilecek, ebeveynlerin çocukları evlerine döndüğünde otomatik olarak haber alacak, televizyon açıldığında profil bilgileri ekranda çıkacağı için en sevilen TV kanalını seçip açacak. Bir işyerine girildiğinde o kişiye özel kampanyaları telefonunda görebileceği gibi, konuma ve kişiye özel servisler de sunulacak.

Gözde Yeniova

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu