Anasayfa / Makaleler / Facebook Çıktı, Mertlik Bozuldu

Facebook Çıktı, Mertlik BozulduSkandal, dünya gündeminden düşmeyecek gibi gözüküyor

Böyle bir şeyin olması bekleniyordu. Nerede olacağı belli değildi, ancak teknolojik açıdan çok gelişen ve büyüyen “sosyal medyaların” günlük hayata etki etmesi artık kaçınılmazdı. Nihayet, suçlu açıklandı: Facebook.

Olaya konu olansa, 2016 sonlarında yapılan son ABD Başkanlık seçimleriydi.

Şimdi İngiltere Bilgi Komisyonu, Facebook’ta 50 milyon kullanıcı profiline ait verileri usulsüz kullanmakla suçlanan Londra merkezli Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketi hakkında soruşturma başlatmaya hazırlanıyor.

“Tüketici, veya, seçmen davranışlarını değiştirmek isteyen” iş dünyası ve siyasi partilere hizmet sunan bir veri analiz şirketi olan Cambridge Analytica hakkın-daki usulsüzlükler, Channel 4 televizyon kanalı ile The Observer gazetelerinin haberleriyle gündeme gelmişti.
Şirket, tüketici verilerini analiz edip, davranış bilimini kullanarak kuruluşların pazarlama araçlarıyla hedef kitlesi olarak belirleyeceği kişileri tespit edebildiğini iddia ediyor.

Ana merkezi Londra’da olan Cambridge Analytica, SCL Group’un yan şirketi olarak 2013’te kurulmuş ve tüm dünya genelinde benzer faaliyetler yürütüyor.

İngiliz The Observer gazetesi, 2014 yılında 50 milyon Facebook kullanıcı profilinin İngiltere merkezli akademisyen Aleksandre Kogan ve şirketi Global Science Research tarafından toplandığını yazmıştı. Kogan, Cambridge Analytica’yla bu bilgileri paylaşmak için bir anlaşma yaptı. Facebook’ta usulsüz veri toplandığı iddialarını ifşa eden Christopher Wylie, bu kişisel bilgilerin çoğunun izinsiz ele geçirildiğini söylüyor. Şirketin CEO’su Nix ise, Şubat ayında İngiliz milletvekillerine Cambridge Analytica’nm çalışmalarında Facebook verilerini kullanmadığını söylemişti.

Şirket, açıklamasında usulsüzlük yaptıkları iddialarını reddetti ve verilerin hiçbirinin ABD’de 2016’daki başkanlık seçimlerinde kullanılmadığını söyledi. Ancak, buna kimse inanmadı. Olayın üçüncü gününde ise koskoca Facebook şirketi, piyasa değerinin tam yüzde 6o’mı yitirmişti bile…

Mithat Bereket

  Mutluluğun Resmini ÇizelimYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

E-ticaret için gözde pazar: Avrupa

Toplam nüfusun yüzde 70’ini oluşturan 565 milyon internet kullanıcısı ve internetten aktif olarak alışveriş yapan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir