Başarılı Girişimcilik

Facebook ve Instagram sayesinde çok para kazandılar

İşletmenizi Dünyaya Açın

İhracat her büyüklükteki işletme için pek çok fırsat kapısını aralayabilir. İki Türk işletmesinin dünyanın her yerinden yeni müşteriler bulmak için 2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook platformunu nasıl kullandığını inceledik.

HAPPY-NES KÜRESEL MUTLULUĞU YAYMAK

Aksesuar markası, Facebook ve Instagram sayesinde renkli ve özgür tasarımlarını tüm dünyaya ulaştırıyor. Şu anda satışlarının yüzde 50 sini 30 farklı ülkedeki müşterilerine yapan şirketin kurucularının durmaya niyetleri yok.

Nesligül ve İlan Karaso

“Instagram ve Facebook sayesinde, şu anda 30 farklı bölgede 80 satış noktamız bulunuyor. Bu platformlar olmadan bu kadar geniş bir kitleye bu kadar kısa bir zamanda ulaşabileceğimizi hayal bile edemezdim.” Nesligül Karaso, Happy-Nes kurucu ortağı

PLAJDA DOĞDU

Her şey 2015’te, Türkiyede bir plajda, yalnızca bir parça uçurtma sörfü ipi ve bir kulaklıkla başladı. Eski uçurtma sörfü şampiyonu Nesligül Karaso, bir kulaklık kablosunu renkli iplerle sardığında, aklında parlak bir fikir canlandı. Nesligül, kulaklıklarının Facebook ve Instagramdan aldığı olumlu tepkiler üzerine eşi İlan Karaso ile birlikte Happy-Nes’i kurdu.

Ürünlerinin yüzde 100 u el yapımı olan Happy-Nes, ilk baştaki özgün dokunuşu koruyor. Öte yandan Facebook ve Instagram hesapları şu anda birden çok dilde yayınlanıyor ve 700 benzersiz ürün, bu hesaplar üzerinden dünyanın dört bir yanındaki müşterilere ulaşıyor. Satışlarının neredeyse yüzde 50 si Facebook ve Instagram üzerinden geliyor ve bu platformlar, Happy-Nes’in uluslararası bir kitleyle bağlantı kurmasında kilit bir rol oynuyor.

DÜNYAYA RENK KATMAK

Nesligül ve İlan Karaso, Facebook ve Instagram’ın markalarına katacağı değeri en baştan itibaren kavramışlar. Markalarını Türkiye’de oluşturduktan sonra, dikkatlerini Facebook ve Instagram’ın uluslararası reklamlarına yoğunlaştırarak yatırımlarının 10 katının üzerinde bir geri dönüş yakalamışlar. Happy-Nes sadece birkaç yıl içinde 65 bin Instagram takipçisi kazandı. Happy-Nes bu sayede, şu anda dört kıtaya yayılan bir müşteri tabanına ulaştı.

Happy-Nes şu anda 30 ülkeye ürün gönderiyor ancak Nesligül ve İlan Karaso bunu çok daha ileri götürebileceklerine inanıyor. Facebook’un sınır ötesi reklam araçları, onlara yerelleştirilmiş tanıtım kampanyaları için de pek çok seçenek sunuyor. Hedef ister Multi-Country Dynamic Ads seçeneğiyle Avrupadaki müşterilere, isterse Broad Audience Targeting seçeneğiyle Avustralyadaki sörfçülere ulaşmak olsun, doğru insanlara, doğru mesajla ve doğru zamanda ulaşmak için sayısız seçenek var.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu