İş Fikirleri ve İş Kurmak

Farklı İş Fikirleri

KOBİLER için satış artıracak öneriler

Sosyal, lokal ve mobil dijital platformların bir arada kullanılmasından oluşan ve adını da bu platformların kısaltmasından alan yeni pazarlama konsepti SoLoMo, Türkiye’de de yaygınlaşıyor. SoLoMo ilk kez 2 yıl önce Amerikalı yatınmcı John Doerr tarafından dile getirilmişti. Kısa sürede Kuzey Amerika ve Avrupa dijital pazarlama sektöründe güçlü bir yer edindi. 2012’nin ilk aylarında Yellow Medya tarafından Türkiye pazarına sunulan SoLoMo, Türk şirketleri arasında da giderek yaygınlaşıyor. UPS, Avis, Budget, VW, House Hotel Grup, Full, Midpoint gibi birçok bilinen marka SoLoMo konseptinden yararlanıyor. Yellovv Medya Genel Müdürü Trevor Nadeau, bu yeni konseptten sadece büyük ölçekli firma ve markaların değil KOBl’lerin de yararlanabileceğini belirtiyor. Küçük işletmelerin de SoLoMo’nun gücünden faydalanarak yeni müşteriler edinebileceğini vurgulayan Nadeau, bunun için aşağıdaki kriterleri dikkate almalarının yeterli olacağını düşünüyor:

■ Bir mobil web sitesi kurun:

Türkiye’deki birçok KOBİ bir web sitesine sahip değil, web sitesi olanların da sadece yüzde 1’i akıllı cep telefonları, tabletler gibi mobil cihazlar için optimize edilmiş durumda.

Sadece bir vveb sitesine sahip olmak bile KOBl’ler için önemli bir rekabet avantajı sağlayacaktır. Bu sayede Türkiye’de ve dünyada yapılan online ve mobil aramalarda kolayca bulunabilirler.

Ticari unvanınızdaki fazlalıklardan kurtulun:
SoLoMo çalışmalarında, firmanın resmi makamlarda kayıtlı olduğu ticari adı değil işletmeye ait tüketici tarafından tanınan adı ve markaları kullanılmalı. ‘Şti’, ‘Ltd’, Tic’ gibi firma isminin arkasındaki kısaltmalar müşteriler için bir şey ifade etmiyor. Bu tür bilgilerin online ortamda kullanılması Google, Yandex gibi arama motorlarının farklı sonuçlar getirmesine neden olabilir.

■ Eksiksiz bir adres bilgisi oluşturun: Daire numarası, kat numarası, bina adı ve numarası, sokak, cadde, bulvar, bölge ve şehir gibi tüm adres bilgileri eksiksiz olarak belirtilmeli. Aynı zamanda ‘Sultanahmet Camii’nin tam karşısı’ gibi kolay bulunabilecek bir noktaya göre tarif vermek de son derece yararlı olacaktır. Türkiye, dünyadaki en detaylı adreslendirme yapılarından birine sahip. Bu yüzden, detaylı adres bilgisine sahip firmalar, potansiyel müşterilerin kendilerini çok daha kolay bir şekilde bulabilmesini de sağlayacaktır.

■ İşyerinizin coğrafi konumlandırmasını doğru yapın: Coğrafi konumlandırma SoLoMo pazarlama faaliyetleri için çok önemlidir. Birçok akıllı telefon, mobil uygulama, sosyal ağ ile harita ve navigasyon cihazı, bir firmanın konumunu belirleyebilmek için coğrafi konumlandırmanın doğruluğundan güç alır. Eğer işletmenin coğrafi konumlandırması yanlışsa potansiyel müşteriler kolaylıkla bulamayacakları için büyük ihtimalle vazgeçecek ve rakip firmalardan birine yönelecektir. Bu konuda uzman bir şirket tarafından yapılacak coğrafi konumlandırma manuel olarak doğrulanmalı ve coğrafi kod, firmanın fiziksel konumuna 20 metreden daha uzak olmamalı.

■  4 büyük dijital harita platformuna kaydolun:

SoLoMo’dan maksimum verimi almak isteyen KOBl’ler, Türkiye’de yoğun bir şekilde kullanılan dijital harita platformları Google, Yandex, Nokia ve TomTom Places’ın haritalarında mutlaka yer almalı. Bu dört büyük harita platformlarında bulunan bir KOBİ, başta navigasyon cihazları olmak üzere, mobil cihazlarda, mobil uygulamalarda, online ve mobil sitelerde, sosyal ağlarda ve arama motorlarında yer almayı da garantilemiş olacaktır.

Patentli havuz için distribütör arıyor
Havuz üretiminde 40 yıllık deneyime sahip bir Fransız şirketi, farklı seçeneklerde patentli, portatif havuzlarıyla tanınıyor. Halen 80 ülkede distribütörleri aracılığıyla faaliyet gösteren şirket, Türkiye pazarına da girmeye hazırlanıyor. Bu doğrultuda distribütörlük verilecek.
Referans numarası: 20120530041

Endüstriyel fırınlar için partner
Silikon karbür ısıtma sistem ve elemanları konusunda dünya pazarının lider şirketiyle işbirliği içinde üretim yapan iskoçyalı bir firma, aynı alanda çalışan, temel teknik bilgiye sahip, uluslararası iş yapabilme kabiliyetinde dağıtıcı partnerler arıyor.
Referans numarası: 20120608019

Siparişe özel paketleme makinesi
Almanya’da bir firma, standart ve siparişe özel paketleme makineleri üretiyor. Bu makineler medikal, kozmetik ve gıda dışı tüketim mallarının bulunduğu sektörlerde kullanıma uygun.
Alman şirket, Türkiye’de distribütör arıyor.
Referans numarası: 20120529022

Turizmde işbirliği
Turizm sektöründe faaliyet gösteren Polonyalı bir aile şirketi, genelde Avrupa ülkelerinden gelen ve sayısı yılda yaklaşık 5 bini bulan turiste hizmet veriyor. Polonyalı şirket, benzer alanlarda faaliyet gösteren firmalarla uzun dönemli işbirliği anlaşmaları yapmak istiyor.
Referans numarası: 20120511007

Enerji tasarrufu sistemi
Ingiltere’de bir firma, bina ve ortamlardaki enerji kaybın ve miktarını termal ve elektronik olarak tespit edebilen yeni bir sistem geliştirmiş. Şirket, bu yeni sistemi kullanmak isteyen firmalarla teknik destekli ticari anlaşmalar yapmak istiyor. Risk sermayesi tarafından desteklenen İngiliz firmanın enerji tasarrufu üzerine uzmanlaşmış, kar eden bir firmayı satın alma arayışları da var.
Referans numarası: 20120606019

Stok ve aktif görüntüleme sistemi için ortaklık
ispanya’da kablosuz görüntüleme sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir firma, geliştirdiği teknolojiyle ürünlerin ve hizmetlerin kablosuz sensör ve aktüatör sayesinde görüntülenmesine olanak sağlıyor.
Özel bir yazılımla RFID’nin kombine edilmesiyle oluşturulmuş bu teknoloji, basit ve etkili bir envanter yönetim sistemi vaat ediyor. İspanyol firma, bu noktada teknik destek verebilecek ve ticari anlaşmalar sağlayabilecek ortaklar arıyor.
Referans numarası: 12 ES 28F9 30Z3

Yeni saç şekillendiriciler
Kişisel bakım ürünlerinde uzmanlaşmış DanimarkalI bir şirket, saç şekillendirme ürünlerini Türkiye pazarına da sunmayı planlıyor. Şirket, temsilcilik verecek.
Referans numarası: 20120530046

Çevre güvenlik sistemleri
Elektrikli çevre güvenlik sistemleri konusunda uzmanlaşmış isveçli bir firma, ürünlerini Türkiye pazarına da sunmak istiyor.
Çevre güvenliği üzerine iş ağı ve deneyime sahip bir partner arayışı içinde olan İsveçli firmanın ürünleri birçok farklı alana entegre edilebilecek durumda.
Referans numarası: 20120111012

Enerji santrali için işbirliği
Enerji sektörüne yönelik anahtar teslimi hizmetler sunan DanimarkalI bir şirket, su borulu ve dikey borulu buhar kazanları üreticisi arıyor. Aranılan tedarikçi firmanın en az 25 çalışanı olması, üretim otomasyonunu sağlamış olması ve auto CAD hakimiyeti olması gerekiyor.
Referans numarası: 20120606004

Türbin gözetleme sistemi
Enerji üretiminde kullanılacak büyük türbinler için durum gözetleme sistemleri üreten bir İngiliz şirketi, ürün yelpazesini geliştirmek için işbirliği yapabileceği firmalar arıyor. Amaçlanan nihai ürünün bazı teknik özellikleri karşılaması gerekiyor.
Referans numarası: 11GB 77dz 3KRP

Daha fazla bilgi için
EBIC-Ege telefon: 0232 343 44 00-150
Faks: 0232 374 42 89
İlgili kişiler: Tutku Asarkaya (işbirliği teklifleri),tutku.asarkaya@ebiltem.ege.edu.tr Çağatay Çalı (Yeni teknolojiler), cagatay.cali@ebiltem.ege.edu.tr
Web: www.ebicege.org.tr
Not: Başvurularınızı referans numarası ile yapabilirsiniz.

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu