Anasayfa / Emlak Haberleri / Farklılık Arayan AVM Yatırımcıları Eğlence Konseptine Yöneliyor

Farklılık Arayan AVM Yatırımcıları Eğlence Konseptine YöneliyorFarklılaşmak isteyen ‘eğlence’ye yöneliyor

Türkiye’de AVM sayısı her geçen gün artıyor. Yoğun rekabetin yaşandığı bu alanda AVMler birbiriyle yarışıyor. Farklılık peşinde koşan AVM yatırımcıları da son dönemde değişik konseptlerle ziyaretçi çekmeyi hedefliyor. Özellikle ‘eğlence’ temasına vurgu yapan AVM’ler, kar keyfi yaşatmaktan dinozorlara yolculuğa kadar farklı temalarla öne çıkıyor.

AVM sayısındaki artış, kuşkusuz beraberinde yoğun bir rekabeti de getiriyor. Tabiri caizse AVM projeleri, farklılık yaratmak ve müşteri kazanmak için birbirleriyle yanşıyor. Farklılık peşinde koşan AVM yatırımcılarının son dönemde değişik konseptlerle ziyaretçi çekmeyi hedeflediği gözleniyor. Özellikle de ‘eğlence’ temasma vurgu yapan konseptlerin ağırlığı hissediliyor. Kimi kar keyfi yaşatırken, kimi dev oyuncaklarla oynama imkanı sunuyor, kimi binicilik eğitimi verirken, kimi dinazorlara yolculuğa çıkarıyor.

GALAKSİ TEMALI AVM

Ece Türkiye tarafından Beylikdüzü’nde 220 milyon dolara kurulan Marmara Park, ‘galaksi’ temasıyla farklılaşıyor. 20 ay süren inşaat sürecinin ardından, İstanbul’un ilk ‘Galaksi’ temalı Alışveriş Merkezi olan Marmara Park, 18 Ekim’de kapılarım açtı.

‘Galaksi’ temasının vurgulandığı alışveriş merkezinde kullanılan gezegen modelleri ve özel ışıklandırmalar ile yaratılan uzay atmosferi Marmara Park Alışveriş Merkezi’ni benzerlerinden ayırıyor. Aralarında, Boyner, C&A, Cinemaximum, H&M, Koton, LC Waikild, Satum, Victoria’s Secret ve Zara’ran da bulunduğu, 250 ulusal ve uluslararası markadan oluşan mağaza karması, alışveriş merkezi için önemli bir çekim gücü yaratıyor.

DİNAZOR MÜZESİ AÇTI

Forum İstanbul farklılaşma konusunda en iddialı AVM. İstanbul Bayrampaşa’da toplam 495 bin metrekarelik inşaat alamna sahip AVM, Türkiye’nin ilk dev akvaryumu Turkuazoo ile ilk buz müzesi Magic Ice’a (Sihirli Buz Müzesi) ev sahipliği yapıyor. 8 bin metrekarelik bir alana kurulan akvaryumda, piranalardan ahtapotlara, büyük orfoz balıklarından deniz yıldızlarına kadar 20 bine yakın deniz canlısı sergileniyor.

Eksi 5 derecede soğutulmuş bir alanda büyülü bir kutup atmosferim yaşatan Magic Ice ise, kar ve buzdan oluşmuş bir mekan. Mevsimlere bağlı olmayan ve kapalı bir alanda 365 gün kutuplan yaşatma fikrinden esinlenilerek kurulan Magic Ice dünyada ilk kez Türkiye gibi ılıman iklimli bir ülkede açılmış bulunuyor. Müzede kullanılan mavi renkli buz İsveç’in Jukkasjarvi bölgesindeki Torne nehrinden getirilirken, müzenin duvarlan için kullanılan buz ve karlarm ise Türkiye’den sağlandığı biliniyor.
JURASSIC LAND

Forum İstanbul getirdiği son yenilik ise Jurassic Land. Los Angeles’deki orijinal Jurassic Park’m tasarımını da üstlenen Amerikalı NK&A şirketinin danışmanlığında kurulan Jurassic Land’da 70 dinozor yer alıyor.

10 bin metrekarelik bir alanda kurulan Jurassic Land müzeden, sinemaya, şov alanından, hediye mağazasına kadar çeşitli aktivite alanlarına sahip. Dinozor eğlence parkı olan Jurassic Land, eğlence ile eğitimi birleştiren ‘edutainment’ konseptiyle tasarlanmış.

  Ekolojik İş ve Yaşam Merkezi

YENİ AKTİVİTELER

Torunlar GYO’nun, 200 milyon dolar yatırımla inşa ettiği İstanbul Haramidere’de yer alan Torium AVM de farklılık peşinde koşanlardan. Merkez içinde yer alan Snowpark, 13 aydır faaliyet gösteriyor. İşletmesi Dorukkayak firması tarafından yürütülen Snowpark, 4 bin 500 metrekarelik bir alana kurulmuş durumda. İçerisinde Snowtubing kaydırağı, iki adet 35 metre uzunluğunda yüzde 16 eğimli özel eğitim pisti, bir adet 100 metre uzunluğunda yüzde 23 eğimli orta zorluk seviyesinde kayak ve snowboard pisti ve kar oyun alanı bulunuyor.

Snowpark için 6 milyon Euro’luk yatırım yapıldığını belirten Torium AVM Müdürü Sinan Akdemir,“Hafta içi ortalama 500, haftasonu da bin kişiyi ağırlıyoruz. 6 -15 yaş arasındaki ziyaretçilerimiz yoğunlukta. Yeni eğlence ve aktivite alanları oluşturacağız. Özgün ve Snowpark konseptine uygun bir tema ile Snowpark’m eğlence vurgusunu kuvvetlendireceğiz” diye ekliyor.

BİNİCİLİK KEYFİ SUNUYOR

Toplam 250 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan ve toplam yatırım maliyeti 220 milyon Euro’ya ulaşan İstanbul Kurtköy’deki Vıa/port projesi, alışverişin yanı sıra dev eğlence alanı Wonderland ile de yoğun ziyaretçi çekiyor. Çocuklara ve çocuk kalanlara dev oyuncaklarıyla eğlenme fırsatı sunan oyun alanı, go card ve atv ile safari gibi aktivitelere de imkan tanıyor.

Bu bölümün en farklı yanı ise ‘Pony Club’ olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yaşam merkezlerinden farklı olarak binicilik kulübüne de yer veren Via/port, küçük ziyaretçilerini sevimli pony’lerle buluşturuyor. Ballıca Atlı Spor Kulübü’nün profesyonel eğitmenlerinden destek alan Pony Club’te üç eğitmen görev alırken, üç at da miniklere binicilik keyfi yaşatıyor. Projenin binicilik konsepti için 250 bin dolarlık yatırım yapıldı.

En büuük kapalı eğlence merkezini kuruyor

Torunlar Gayrimenkul tarafından yapılan ve 2013’ün ikinci yarısında tamamlanması beklenen Mail of İstanbul, içerisinde yer alan eğlence parkı 12 bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük kapalı eğlence merkezi olacak.

Mail of İstanbul alışveriş merkezi içerisinde yer alan 350 ulusal ve uluslararası mağazası, yüksek teknolojiye sahip eğlence ve oyun alanları, snovvparkt, 15 salonlu sineması, temalı müzesi, dünya ve Türkiye’nin yöresel mutfaklarını bir araya getiren Gourmet Center’ı, botanik parkı ile ziyaretçilerine alışveriş ve eğlence deneyimini bir arada sunacak. Projede ayrıca, restoran ve kafelerin yer alacağı açık caddede iç sirkülasyon için kullanılacak nostaljik ‘hatlı tramvay’ projenin öne çıkan özellikleri arasında dikkat çekiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir