Güncel Ekonomi Haberleri

FAST sistemi sayesinde tek tuşla para transferi imkanı

7/24 para transfer imkanı sunan FAST'i sevdik

OCAK ayının ilk haftası hayatımıza giren Fonların Anlık ve Sürekli Transferi veya daha yaygın bilinen adıyla FAST kısa sürede milyonlarca insana ulaştı. Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre yaklaşık 20 günlük sürede 5.3 milyon kullanıcı FAST’i tercih etti. Yine bu sistem üzerinden yapılan anlık ödeme adedi ise 9 milyona ulaştı. Sistemin banka müşterileri tarafından bu kadar yoğun ilgi görmesi üzerine Merkez Bankası da beklenen limit yükseltme kararını kısa sürede aldı ve günlük işlem limitini 50 TL’den bin TL’ye çıkarttı. FAST kullanıcılarına çok sayıda avantajı da beraberinde getirdi. EFT’de devrim niteliğinde değişimlere adım atılmış oldu.

Öncelikle FAST sayesinde artık EFT saatini kaçırdım demek tarihe karıştı. Sisteme dahil olanlar 7 gün 24 saat EFT imkanına kavuştu. Bir diğer kolaylık ise 26 haneli IBAN numarasının yerine kişisel bilgilerimizle işlem yapabilmemiz oldu. Hepimizin başının derdi upuzun IBAN numarası yerine artık vatandaşlık, vergi, telefon, pasaport numaraları yada e-posta adresimizi kullanarak para transferi yapılabiliyor. Internet ve mobil bankacılık kullanıcılarına sağlanan bu kolaylık sayesinde EFT işlemleri artık iki üç saniye içinde gerçekleşebiliyor. Önümüzdeki dönemde daha yüksek günlük işlem limitleri ve karekodlu ödeme imkanlarına kavuşması planlanan FAST’in daha geniş kesimlere ulaşması hedefleniyor. Bu konuda bankalar da boş durmuyor. Teknolojik altyapı hazırlıklarını tamamlayan bankaların neredeyse tamama yakını artık Mobil veya internet bankacılığı kullanan müşterilerine FAST sistemi sayesinde tek tuşla para transferi imkanı sunuyor…

YAPI KREDİ
7/24 PARA TRANSFERİ

Yapı Kredi müşterilerine 7/24 para transferinin gerçekleştirilebilmesini sağlayan anlık ödeme sistemi FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) kapsamında hayata geçirilen “Kolay Adresleme Sistemi” ile para transferi hizmeti sunmaya başladı. Bu sayede müşterilerinin uzun IBAN ve hesap numaraları yerine cep telefonu numarası, TCKN ve e-posta adresi gibi bilgilerini kullanarak para transferini kolaylıkla yapabileceklerini söyleyen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, sistem hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Dijitalleşme çağında, müşterilerimizin bankacılık işlemlerini kolaylaştırmayı ve hızlandırmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda TCMB tarafından yürütülen FAST sistemine hızla entegre olduk. Kolay Adresleme Sistemi’ne de dâhil olarak müşterilerimizin para transferi işlemlerini olabildiğince hızlı, güvenli ve rahat bir hale getirdik. Müşterilerimizin Yapı Kredi Mobil ve Internet Şubesi üzerinden kişisel bilgileriyle hesap/IBAN numaralarının eşleştirilmesini sağlayan bu sistem sayesinde, hesap paylaşımı sırasında ortaya çıkabilen sorunların da önüne geçebiliyoruz.”

Yapı Kredi’de Kolay Adres Tanımlaması yapmak için Yapı Kredi Mobil’e giriş yaptıktan sonra Hesaplarım – Kolay Adres Tanımı ve Listeleme adımlarını izlemek veya Bireysel Internet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra Hesaplarım – Kolay Adreslerim sekmesinden kişisel bilgileri istenen hesaba tanımlamak yeterli. Hatalı IBAN paylaşımı gibi sorunların da önüne geçerek zorlukları ortadan kaldıran Kolay Adresleme Sistemi ile saniyeler içerisinde para transferi sağlanabildiğini söyleyen Ülgen, “Bu sayede müşteri deneyimi de bir üst noktaya taşınıyor. FAST ile EFT işlemlerinde saat sınırı da ortadan kalkıyor ve 7/24 para transferi yapılabiliyor” diyor.

QNB FİNANSBANK
“YOĞUN İLGİ VAR”

GNB Finansbank hem bireysel hem de kurumsal müşterilerine FAST hizmeti sunuyor. FAST sisteminde müşterilerin, IBAN yerine cep telefonu, e-posta veya TCKN gibi kolaylıkla hatırlanan bilgilerini kullanarak, yurtiçinde işlem başına 1.000 TL’ye kadar olan para transferi yapabildiklerini hatırlatan QNB Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, “Bu sayede müşterilerimiz işlemlerini 7/24 QNB Finansbank Cep ve İnternet Şubesi kanalıyla çok kısa sürede kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar. FAST’in kullanımı bireysel müşteri ve işletmeler dahil herkese açık olup, bireysel müşteriler ödemelerini, kurumsal müşteriler ise ödeme ve tahsilatlarını daha hızlı yapabiliyorlar. Müşterilerimizin pandemi döneminde doğan minimum temasla hızlı işlem ihtiyacını ödeme sistemleri alanında FAST saniyeler içinde karşılayabiliyor. Günlük alışverişlerin ödemesini, Kolay Adres sisteminin uygulamaya entegre olması ile IBAN numarasını hatırlamak yerine ezbere bildikleri kişisel bilgiler ile tamamlayabiliyorlar” diyor.

FAST sistemine üye olan ilk kurumlar arasında yer alan QNB Finansbank, 8 Ocak itibariyle de bankalar arasında para transferinin kesintisiz ve 7 gün 24 saat yapılabileceği FAST sistemini hayata geçirdi. Bu süreçte hem zamandan tasarruf etmek isteyen hem de hızlı ve etkin şekilde ödemelerini yönetmek isteyenlerin FAST’e yoğun ilgi gösterdiğini açıklayan Tan, sözlerini şöyle sürdürüyor.

“FAST transfer ücret tarifesi EFT’de olduğu gibi TCMB tarafından belirleniyor. FAST sistemi üzerinden yapılan para transferlerinin kademeli olarak işlem tutar limitleri artırıldı ve 29 Ocak itibarıyla 1.000 TL’ye kadar olan para transferleri 7/24 gerçekleştirilebiliyor. Zaman içerisinde 1.000 TL’lik işlem üst limitinin artırılmasının da değerlendirileceğini düşünüyoruz. EFT işlem saatleri içerisinde, FAST sistemine uygun para transferlerini FAST aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. FAST sistemine uygun para transferi ne anlama geliyor diye soracak olursanız, hem işlem tutarının sınırlar dahilinde olması, hem de alıcı kurumun da FAST sistem üyesi olması gerekiyor ki para transferleri FAST üzerinden gerçekleşebilsin.”

ANADOLUBANK
8 OCAK’TA HAYATA GEÇTİ

Anadolubank bireysel ve kurumsal tüm müşterilerinin FAST sistemi sayesinde 7/24 para transferlerini gerçekleştiriyor. 8 Ocak 2021 günü kullanıma açılan FAST’in en güncel para transfer sistemi olduğunu hatırlatan Anadolubank Pazarlama ve Sigorta Grup Müdürü Erhan Acun, “Bankalar arası transferi kolaylaştıran bu yeni nesil uygulama, EFT işlemlerinde saat 16.00’a kadar olan işlem saati sınırlamasını ortadan saniyeler içinde gerçekleştiriyor, 7/24 para transferi imkanı sunuyor. Sistemin en büyük avantajı, hızı ve mesai sınırlamasının olmaması.

FAST ile para transferleri saniyeler içinde tamamlanıyor” diyor. Anadolubank sistemin başladığı 8 Ocak tarihinden bu yana müşterilerine FAST üzerinden para transfer imkanı sunuyor. Banka olarak FAST dahil yeni nesil dijital uygulamalara hızla entegre olduklarını söyleyen Acun, “Teknolojinin olanaklarından yararlanmayı çok önemsiyor ve bu alana yatırım yapmayı sürdürüyoruz. Ödeme sistemlerinde başlayan bu yeni dönemde tüm altyapı hazırlıklarımız, TCMB tarafından belirlenmiş olan 8 Ocak 2021 tarihi öncesinde tamamlandı ve sistem bireysel ve kurumsal tüm müşterilerimizin kullanımına açıldı.”

HALKBANK
EFT’NİN YÜZDE 10’U FAST’A GEÇTİ

Halkbank, NFC ile temassız ödeme, Kare Kodla Para Gönderme/İsteme gibi inovatif uygulamalarına, FAST sistemini de dahil etti. Bu sayede artık dileyen herkesin, IBAN bilgilerinin yanı sıra cep telefon numarası, e-posta adresi, TC Kimlik Numarası/Vergi Kimlik Numarası/Yabancı Kimlik Numarası ve pasaport numarası bilgileri ile Kolay Adres Sistemi (KOLAS) üzerinden para transferini 7/24 hızlı ve güvenli yapabildiğine işaret eden Halkbank, FAST sistemine, ileride eklenecek karekod ile ödeme gibi yeni özelliklerle kartlı ve nakit ödemelerin alternatifi olarak önemli rol üstleneceğine dikkat çekiyor.

FAST sistemine geçiş sürecine ilk günden başlayan banka, 18 Aralık 2020’de öncelikle banka çalışanlarıyla pilot uygulama başlattı. 8 Ocak 2021 itibarıyla da tüm müşterilerine FAST ile 7/24 para transfer işlem imkanı sunduklarını açıklayan Halkbank, şu değerlendirmede bulundu:

“FAST Sistemi ile birlikte, Kolay Adres uygulamasını da 2020 Aralık’ta müşterilerimizin kullanımına sunmuştuk. Bugün, müşterilerimiz dijital kanallarımızdan, güvenli bir şekilde ve saniyeler içerisinde Kolay Adres tanımlamalarını yapabiliyor ve para transferleri için uzun IBAN paylaşma ve kopyalamaya çalışma gibi zorlukları ortadan kaldıran Kolay Adres uygulaması ile para transferi işlemlerini 7/24, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Dijital kanallarımızı aktif kullanan 4 milyona yakın müşterimiz var. Kısa bir süre önce kullanımına açmış olmamıza rağmen para transfer işlemlerinin yüzde 10’una bir yakın bir kısmının FAST üzerinden gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu oranın ileride daha da yükseleceğini düşünüyoruz.”

GARANTİ BANKASI
İBAN’SIZ İŞLEM FIRSATI

Garanti BBVA, 7/24 para transferinin gerçekleştirilmesini sağlayan anlık ödeme sistemi FAST kapsamında, yeni servisi olan Kolay Adresleme Sistemi’ni de hayata geçirdi. Garanti BBVA Mobil kullanıcısı olanlar, Kolay Adresleme Sistemi üzerinden IBAN bilgilerini kimlik numarası, cep telefonu numarası, e-posta adresi ve/ veya pasaport numarası ile eşleştirerek, FAST sisteminin aktif hale gelmesi ile birlikte, bu bilgilerden herhangi biri ile para transferi kabul edebilecek. Garanti BBVA müşterileri aynı şekilde para transferi yaparken de, alıcı tarafından eşleştirmiş olduğu bilgileri kullanarak işlemlerini gerçekleştirebilecek. Kolay Adres tanımlaması yapmak için, Garanti BBVA Mobil’e giriş yaptıktan sonra, Vadesiz Hesap Detayından “Kolay Adres Tanımla” adımına tıklayarak IBAN numarası ile eşleştirilmesi istenen kişisel bilgileri tanımlamak yeterli oluyor.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, “Yeni ödeme sistemi FAST’a ve Kolay Adresleme Sistemi’ne hızla dahil olduk. Yeni sistemle, müşterilerin farklı bankalar arasındaki para transferlerinde zaman kısıtlaması artık ortadan kalkıyor. Bu konuda bankamızın alt yapısını hızlıca hazır hale getirdik. Dijitalleşmenin desteği ile birlikte mekândan bağımsız hale gelen bankacılık işlemlerini kolaylaştırmanın ve hızlandırmanın önemine inanıyor ve bu önemli adımın uzun vadede nakitsiz toplum vizyonuna katkı sağlayacağını düşünüyoruz” diyor.

TÜRKİYE İŞ BANKASI
VADESİZ HESAP ŞART

Türkiye tş Bankası FAST ile vadesiz TL hesap sahibi tüm bireysel müşterilerinin IşCep’ten veya Internet şubesinden farklı bankalardaki hesaplara 7/24 para gönderme ve kendi hesaplarına para alma imkanı sağlıyor. FAST ile birlikte yeni bir servis olan, “Kolay Adres”in hayatımıza girdiğini hatırlatan İş Bankası, sistemin işleyişine ilişkin şu açıklamada bulunuyor:

“Kolay Adres, para transferlerinde müşterilerin kullanım deneyimlerinin iyileştirilmesi amacı ile TCMB tarafından sunulan ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından işletilen bir servis. Kolay Adres ile Vadesiz TL hesapları cep telefonu numarası, e-posta adresi, T.C. Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası, Yabancı Kimlik Numarası gibi bir adres ile eşleştirilebiliyor ve para transferlerinde IBAN/hesap numarası yerine bu adresler kullanılabiliyor. Iş Bankası müşterileri Kolay Adres tanımlamalarını IşCep’ten “Para Aktar”=> “Kolay Adres Tanımlama”, Internet Şubesi’nden “Para Aktarma” = >” Kolay Hesap” menülerinden kolayca yapabiliyorlar.”

İş Bankası ticari müşterilerinin FAST sistemine dahil olmasına yönelik çalışmalarını ise sürdürüyor.

AKBANK
“KULLANAN SAYISI ARTIYOR”

Akbank yeni ödeme sistemi FAST ile bireysel müşterilerinin bin TL’ye kadar olan başka bankaya para transferlerini 7/24 mesai saatleri dışında da yapıyor.

Müşterilerinin 1.000 TL üzeri işlemlerini de planlayıp ileri vadeli ödeme emri verebildiklerini söyleyen Akbank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tugal, “Böylelikle Akbank dijital kanallarından güvenli bir şekilde ve saniyeler içerisinde para transferleri alıcı hesaba gönderiliyor ve alıcı tarafından kullanılabiliyor. Diğer yandan tüm müşterilerimiz FAST ile kendilerine gelen para transferlerini de alabiliyorlar. Para transferini yapan ve hesabına para transferi alan müşterilerimize ödemelerinin durumu hakkında anında yaptığımız bilgilendirmeler ile transferlerin kolaylıkla takip edilmesini sağlıyoruz” diyor.

Akbank Mobil müşterileri Kolay Adres Sistemi’yle birlikte telefon rehberine kaydeder gibi alıcıları kaydedebiliyor, geçmiş verilere dayanarak banka tarafından önerilen para transferlerini görebiliyorlar. 8 Ocak tarihinde 50 TL ile başlayan 7/24 ödeme imkanının TCMB tarafından 1.000 TL’ye çıkartıldığını hatırlatan Tugal,“işlem limitlerinin artırılması ile FAST üzerinden daha çok işlem geçtiğini görüyoruz. FAST sistemini tercih eden müşteri sayımız ve para transferleri içinde FAST üzerinden yapılan işlem adedimizde artış yaşandı” bilgisi paylaşıyor.

VAKIFBANK
KAREKODLA ÖDEME YOLDA

VakıfBank para transferlerinde zaman kısıtım ortadan kaldıran ve İHA bankalar arası para transferine imkân tanıyan FAST anlık ödeme sistemini müşterilerinin kullanımına açtı. FAST sayesinde para transferinin kolay, güvenli ve uçtan uca saniyeler içinde gerçekleşir hale geldiğini söyleyen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Metin Recep Zafer, “Finansal hayatın sürekli ve kesintisiz olarak devamı için önemli bir dönüm noktası olan bu sistem geleneksel para transferi yöntemlerine bir alternatif olarak giderek yaygınlaşıyor.

FAST sisteminin müşteri alışkanlıklarında yer etmesi akabinde kişiler ve ticari işletmelere karekod ile anlık ödeme yapılmasına imkân veren yeni bir dönemi de konuşuyor olacağız” diyor. FAST’ın yanı sıra Kolay Adres’in de kısa sürede benimsendiğini ve yaygınlaştığını vurgulayan Zafer, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu aynı zamanda hizmetin ne kadar nokta atışı bir kolaylık sağladığını bizlere gösteriyor. Yenilikçi fikirlerin gerçek ödülünün de bu şekilde verildiğini düşünüyoruz. Pandeminin hızlandırdığı dijitalleşme yarışında önemli bir kilometre taşı olan FAST sistemini alternatif dağıtım kanallarımıza entegre ederken, Bireysel Mobil Bankacılık uygulamamızı da yenileyerek tek tuşla erişim rahatlığını getirdik. Geçtiğimiz yıl milyonlarca interaktif etkileşim sağladık. Başlattığımız, Self Servis Bankacılık uygulamamızın da katkısıyla yaklaşık 2,4 milyon yeni dijital müşteri kazandık. Toplamda 9 milyon dijital müşteri sayısına ve şube dışı kanallardan yapılan işlem sayısında yüzde 95 oranına ulaştık.”

TEB
SADECE BİREYLER KULLANABİLİYOR

Türk Ekonomi Bankası (TEB) müşterileri, FAST sistemi aracılığı ile Kolay Adres veya IBAN kullanarak 7/24, hızlı ve kolay para transferi yapmaya başladı. 8 Ocak’ta hayata geçen FAST sistemi ile bireysel müşterilerin bin TL’ye kadar yurtiçi para transferlerini 7/24 gerçekleştirebilecek ve transferlerinde Kolay Adreslerini kullanabileceklerini söyleyen TEB Bireysel ve özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Kolay Adres uygulaması bireysel müşterilerin IBAN numaralarını, basitçe hatırlayabilecekleri bir adres ile eşleştirerek fon transferlerinde IBAN yerine bu adreslerin kullanılabilmesini sağlıyor. TEB’de kayıtlı Cep Telefonu, T.C. Kimlik Numarası (TCKN), Vergi Kimlik Numarası (VKN), Yabancı Kimlik Numarası ve Pasaport Numarası ile adres tanımlama yapılabiliyor” diyor.

Mendi TEB müşterilerinin CEPTETEB Mobil Uygulaması üzerinden Kolay Adreslerini hızlı ve güvenli tanımlayabilecekleri bilgisini de veriyor. FAST sistemi ile gerçekleştirilen transferlerin saniyeler içinde karşı tarafa ulaştığına da dikkat çeken Mendi, “Mesai saatleri sonrası, hafta sonlarında, resmi tatil günlerinde para göndermek artık müşterilerimiz için çok kolay. Hem para gönderirken hem de alırken uzun ve hatırlaması zor olan IBAN numarası yerine Kolay Adreslerin kullanabilecek olmaları da müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak. FAST sisteminden ve Kolay Adres tanımlama özelliğimizden şu anda sadece bireysel müşterilerimiz yararlanabiliyor” diyor.

DENİZBANK
TL TRANSFERİ YAPILIYOR

DenizBank, 18 Aralık’tan itibaren pilot uygulaması başlatılan FAST Sistemi kapsamında, tanımlanacak Kolay Adres bilgileri ile 7/24 para transferi imkanı sağlıyor. Dijitalleşmenin fiziksel cihazları ve ortamları devre dışı bırakırken, her geçen gün yeni uygulama ve hizmetleri de hayatımıza soktuğuna dikkat çeken DenizBank Şube ve Merkezi Operasyonlar Grubu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özel, “Hepimiz için kolay, hızlı ve güvenli işlem yapabilmek, bunu da dilediğimiz zaman gerçekleştirmek önceliklerimiz arasında. FAST sistemi ile müşterilerimiz IBAN numarasını hatırlamaya gerek duymadan, DenizBank’ın tüm dijital kanalları, şubeleri ve ATM’leri üzerinden tanımlayabilecekleri Kolay Adres bilgileri ile hızlı para transferlerini yapabilecekler” diyor.

Üst limit bin TL’ye yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 8 Ocak itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil 7/24 anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi’nde işlem üst limitini 1.000 TL’ye yükseltti.

Bu konuda yapılan açıklamada, iç kaynaklarca geliştirilip işletilen ve 8 Ocak itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil 7/24 anlık ödeme sistemi FAST’in yoğun bir ilgi ile karşılandığı, kısa süre içinde FAST üzerinden 9 milyon anlık ödeme gerçekleştirildiği ifade edildi. Ödemelerin, T.C. Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi’nde kayıtlı kullanıcı sayısının ise 5.3 milyona ulaştığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün itibarıyla FAST Sisteminde işlem üst limiti 1.000 TL’ye yükseltilmiştir. FAST’in ilerleyen dönemlerde daha yüksek limitlerle ve kullanıcı deneyimini artıracak karekodlu ödeme gibi yeni katma değerli servislerle birlikte çalışması mümkün olabilecektir. Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir. Sisteme ilişkin daha detaylı bilgiye ve tanıtım içeriğine https://fast.tcmb.gov.tr adresinden erişilebilir.”

Sistemin birçok avantajı var

  • FAST sayesinde artık 7 gün 24 saat EFT yapılabilecek.
  • Farklı bankalardaki hesaplar arasında para transferi 2-3 saniyede sonuçlanacak. Para alıcının hesabında anında kullanılır hale gelecek.
  • EFT işleminin tarafları kendi bankaları tarafından bilgilendirilecek.
  • EFT işleminde uzun IBAN numarası yerine cep telefonu, TC kimlik numarası, yabancı kimlik numarası, e-posta adresi pasaport numarası kullanılabilecek.
  • İlk aşamada bireysel müşteriler sistemi kullanabilecek. Bazı bankalar şimdiden firmalara da bu hizmeti vermeye başladı.
  • FAST’i kullanılabilmeniz için bankada hesabınızın olması ve Kolay Adresleme Sistemi’ne kişisel bilgilerinizi örneğin telefon numaranızı kayıt ettirerek banka hesabı ile eşleştirmeniz gerekiyor.
  • Sistemde günlük işlem limiti ocak ayında 50 TL’den, 1.000 TL’ye yükseltildi.
  • FAST’i kullananlar alışverişlerini karekodu tarayarak hızlı temassız ve kolay ödeyebilecek.

ESİN ÇETİNEL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu