Makaleler

Fikirlerinizi Paraya Dönüştürmek İçin Tavsiye

Buluş yapanlar buluşları ile ilgili olarak destekçi bulabilmek konusunda sıkıntı yaşarlar. Finans gücü olanlar bu gücü hayali fikirlere harcama konusunda çoğu zaman pek çekingen davranır.

Bir görüşme yapmadan önce buluşunuzu iki kıstasa göre değerlendirin. Sizin için de değer hesaplama da yarar sağlayacaktır:

– Buluşunuzu yaptığınız alanda kullanılan başka donanım yada yöntem var mı? Varsa buluşunuzun rakip olacağı diğer piyasaların tahmini değeri nedir?

Örnekle açıklayalım: Cep telefonları için dokunmatik ekran özelliğini bulduğunuzu varsayalım. Ülkemiz yada dünyada cep telefonu piyasası hakkında bilgi toplamak bu piyasanın toplam ekonomik değerini bilmek buluşu
muhtemel finansçılara sunarken yararlı olacaktır.

– Buluşunuz tamamen yeni bir piyasa mı oluşturacak yoksa var olan bir piyasada katma değer mi üretecek?

Finansçılar önceden hiçbir eşdeğeri olmayan ürünlere karşı dirençli davranıyor.

Örnek: Fotokopi makinesi, endüstriyel üretim robotu gibi şu anda dev piyasalar oluşturmuş ürünler bile yıllarca finans bulmakta zorlanmıştır. Naylonu bulan kişi bundan zerre kadar fayda elde edememiştir.

Cep telefonu örneğinden devam edersek; zaten var olan cep telefonu piyasasında dokunmatik ekran özelliği bir katma değer yaratacağı için finansçıya buluşu ikna edici bir şekilde anlatabilmek daha kolay olacaktır.

Yucel Yilmaz
optimumpatent

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu