Güncel Ekonomi Haberleri

Fırsat Pazarı Yeni Büyüme Planları Peşinde

Geçen yıl itibariyle 22 milyar TL ciroya ulaşan e-ticaret giderek büyüyor. Büyüme ise farklı iş modelleriyle kurulan yeni e-ticaret siteleriyle gelişiyor. Bunlardan biri de son dönemde oldukça rağbet gören grup satın alma adı verilen internet siteleri oldu. Genel e-ticaret pazarı alanında payı çok fazla olmasa da kendi alanında büyüyen bir trendi var. 2011 yılında yaklaşık 180 milyon TL ciro elde eden grup satın alma sektörü yüzde 100’ü geçen büyüme rakamlanyla dikkat çekiyor. Sektördeki en büyük ilk dört şirketin pazann yüzde 70’ini oluşturduğu görülüyor. 2012’de pazardaki şirketlerin fazlalaşması, ilginin azalması ve stok problemleriyle 201 l’e göre daha yavaş bir büyüme gösterse de beklentiler fırsat sitelerinde bitmiyor. Özellikle Anadolu’ya yayılmaları ve yurtdışı pazarlara yönelmeleri yeni büyüme planlan olarak dikkat çekiyor.

‘Şehir fırsatları’ olarak adlandırılan internet siteleri yaklaşık 1.5-2 yıldır e-ticarette yeni bir trend başlattı. Eğlence, gıda, giyim, aksesuar, tatil gibi birçok alanda yüzde 50’nin üzerinde indirimler sağlayan kuponları internet üzerinden satan bu sitelerin trafiği bir anda çok talep görerek arttı. Bu durum da birçok fırsat sitelerinin ortaya çıkmasını tetikledi. Global marka olan Groupon’nun Türkiye’de Şehir Fırsatı adıyla faaliyet göstermesinin yanı sıra birçok Türk girişimci de bu eğilime ayak uydurdu.

Grupfoni gibi global markalarla birlikte Grupanya, Yakala.co, Markapon, Mekanist, Fırsat Bu Fırsat, Qumpanya, Fırsat Avcıları, Kaçan Balık Büyük Olur, Birlikte Alalım, Yiyom İçiyom gibi birçok fırsat sitesi şimdi pazarda faaliyet gösteriyor. Bu sitelerin aldığı trafik de dikkat çekici boyutlara ulaştı.

2.3 MİLYON KİŞİ KULLANIYOR

İnternet ölçümleme şirketlerinden comScore Türkiye’deki grup ve fırsat alışverişi sitelerinin Haziran 2011 ayı ile bu yılın mayıs ayı rakamları karşılaştırıldığında bir yıl önce 3.4 milyon kişiye ulaşan pazar bugün 2,3 milyona gerilemiş durumda. İnternet kullanıcı sayısındaki artış ise 700 bin dolayında.

Ziyaretçi olarak bakıldığında ise tüm fırsatları bir arada sunan Firsatbufirsat. com ilk sırada yer alıyor. 690 bin tekil ziyaretçiyle listenin ilk sırasma yükselmiş. İkinci sırada ise Sehirfirsati. com yani Groupon var. Geçen yıl 813 bin ziyaretçi çeken Groupon’un ortalama günlük ziyaretçi sayısı 65 binden 52 bine gerilemiş. Yakala.co ise bir sıra yükselmiş. Ziyaretçi sayısını da 47 bin arttırarak 659 bine çıkarmış. Grupanya. com ise 80 bin ziyaretçi kaybıyla bir sıra gerilemiş.

BÜYÜME YÜZDE 100’Ü GEÇTİ

Chicago merkezli Groupon’un Türkiye markası Sehirfirsati.com buradaki pazan tetikleyen şirket oldu. Groupon Türkiye, 35 ülkede hizmet veren Groupon’un beşinci en büyük pazan haline geldi. En büyük pazarlar sırasıyla Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya ve Türkiye. Groupon, 1.5 milyon üyeye ulaştı. Yakala.co ise toplamda 750 bini aşkın üyeye ulaştı. Kurulduğundan bu yana cirosal anlamda üç katı kadar büyüyen Yakala, co’nun 2012 yılındaki hedefi ise 40-50 milyon TL. Grupanya’nm ise kurulduğu 2010’un son ayı ile 201 l’in ilk altı ayını karşılaştınldığmda satış hacminde yüzde 300 artış var. 2011 itibariyle 1 milyon kupon sınınnı geçen ilk şirket oldu. Grupanya Genel Müdürü Esra Sertoğlu, “Grupanya’nm üye sayısı 1 milyonu geçmiş durumda. Bugüne kadar üyeleri toplamda 1 milyon 300 bin fırsat satın alarak yaklaşık 75 milyon TL tutannda tasarruf elde etti” diyor. Grupanya’nm 2012 sonunda 80 milyon TL’ye ulaşacağı öngörülüyor.

YENİ TRENDLER BÜYÜTECEK

Türk internet dünyasının grup fırsatı ve kampanya sitelerini bir araya getiren FirsatClub.com da içinde banndırdığı fırsat siteleriyle yüzde 150 büyüdü.

“Her yıl yüzde 50’nin üzerinde büyüyen bu sektörün büyümesi de her yeni trendle birlikte artıyor” diyen ET1D Demeği Başkanı Hakan Orhun özel alışveriş siteleri, fırsat siteleri, dikey açılımların bu büyüme oranım daha da hızlı arttırdığını ve her yeni trendin sektöre yeni açılımlar getirdiğim ifade ediyor. Orhun’a göre bu gibi açılımlar sektörü büyütmeye devam edecek…

“YURT DIŞINA DA AÇILACAK”
Mehmet Keteloğlu Yakala.co Kurucu ortağı

“Hedeflerimiz doğrultusunda hızla büyümeye devam ediyoruz. Daha birinci yılımız dolmadan İstanbul’un ardından İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir ve Adana’da fırsatlan yakalıyor ve takipçilerimize sunuyoruz. Türkiye’de organik büyümeye yönelik, tüketiciye hizmet yelpazemizi ve kalitemizi, pazarlama kanallarımızı genişletmeye yönelik yatınmlar yapmaktayız. Orta ve uzun vadede tüm Türkiye’de ve yurt dışında da belirlediğimiz pazarlarda tüketicilerimize hizmet vermeyi hedefliyoruz. Örneğin yeme/içme kategorisinde fırsat sunduğumuz farklı illerdeki mekanlar hakkında tüketicilerimizin artık detaylı bilgilere erişebilecekleri, farklı tüketici yorumlarını görebilecekleri ve hatta rezervasyonlannı da yapabilecekleri bir platforma doğru geçiş yapıyoruz. Bu gibi farklı hizmet yelpazelerini farklı kategorilerde de gerçekleştireceğiz.”

“35 MİLYON EURO CİRO HEDEFLİYOR”
Burak Hatipoğlu/Grupfoni Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü

“Grupfoni, Mart 2010’da kuruldu ve Haziran 2010’da yayına geçti. Toplam 14 ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir zincirin Türkiye ayağını oluşturan www.grupfoni.com, Şu an 16 ilde faaliyet gösteren 1^ J grupfoni’nin 1 milyon 850 binin üzerinde üyesi var. Grupfoni, yüzde 40 civarındaki pazar payıyla grup

satın alma siteleri arasında lider konumda bulunuyor ve yıllık 30-35 milyon Euro civannda ciro hedefliyor. Yeni ürün ve servis kategorileri açarak üyelerine farklı fırsatlar sunmak da hedefler arasında bulunuyor. Grup satın alma modelini Anadolu’ya yaymayı misyon edinen Grupfoni, şu an 16 ilde faaliyet gösteriyor ve yıl sonuna kadar 30 ilde aktif olmayı planlıyor. Yerel bazda daha etkili çalışmalar yapmak isteyen grupfoni, Ankara’ya ek olarak iki bölge ofisi daha kurmayı planlıyor.”

Gözde Yeniova / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu