Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Fırsat sitesi nasıl reklam mecrası oldu?

Fırsat sitesi nasıl reklam mecrası oldu?Fırsat sitesi nasıl reklam mecrası oldu?

2010 yılında kurulan Markapon.com, internet alanında yayılma stratejisiyle farklı sitelerle işbirliği kurdu. Fırsatları bugün 20 milyon kişiye ulaştırabilen site üç ay önce reklam işine de el attı. Site bu kısa sürede pek çok markanın reklam kampanyalarında kullandıkları kanallardan biri olmayı başardı.

markaponMarkapon, GittiGidiyor.com’un kurucuları Serkan Borançılı ve Burak Divanlıoğlu, cimri.com’un kurucu ortağı Aydonat Atasever, UzmanTV ve İstanbul.net’in kurucu ortağı Ersan Özer ve Can Turanlı tarafından hayata geçirilmiş bir fırsat sitesi.

Murat Demirhan’ın da bu ekibe katılımı ile güçlenerek yoluna devam eden Markapon cazip teklifler sunmaya 2010’dan beri devam ediyor. Pek çok fırsat sitesi gibi ürün satışına da başlayan Markapon, üç ay önce diğer sitelerden farklı bir atılım daha yapıp bir reklam mecrasına dönüştü.
2012 yılında internet alanında yayılma stratejisiyle önce gittigidiyor.com sonrasında da milli-yet.com.tr sitesi içinde hizmet tekliflerini sunmaya ve satmaya başladıklarını söyleyen Markapon Genel Müdürü Murat Demirhan, kendileriyle çalışan firmaların bu sitelerin de trafiğinden yararlandığını anlatıyor. Şu anda sitedeki fırsatların 20 milyon kişiye kadar ulaştığını anlatan Demirhan, bu ulaşılabilirliği sağladıktan sonra bu siteyi farklı bir reklam mecrasına dönüştürme kararı aldıklarını söylüyor. Kısacası Markapon.com , sahip olduğu site trafiğini, tedarikçi firma ve işletmelerin ürün ve hizmetlerini üyeleriyle özel indirimlerle buluşturmak dışında da değerlendirmeye başladı.

Üç aydır da site bu iş modeliyle Denizbank’tan TTNet’e, Rams Yapı’dan Petrol Ofisi’ne kadar pek çok şirketle çalışmış.

Yeni sitelerle işbirliklerini de artırma yolunda ilerlediklerini anlatan Demirhan yakında yeni bir radyo grubuyla anlaşma yapacaklarının da bilgisini veriyor. Site trafiğinin özellikle A/B sosyo ekonomik gruba dahil olması, üye profilinin ağırlıklı “çalışan profesyonellerden” oluşmasının mecrayı reklam veren tarafında daha da değerli kıldığının altını çizen Demirhan konuşmasını şöyle sürdürüyor:

  Seyirci çok, reklamveren ve sponsor az

“Bu nedenlerle, son dönemde Markapon.com, ürün ve hizmet pazarlaması dışında finans, perakende, inşaat sektörlerinden firmaların girdikleri, reklam kampanyalarında kullandıkları kanallardan biri olmaya başladı. Tüketiciyi harekete geçirme imkanı vermesi de mecra olarak bu alanı öne çıkartıyor. ”

Fatoş Bozkuş / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor. Sevgililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir