Anasayfa / Ekonomi-Finans / Foreks piyasalarda yeni fırsatlar

Foreks piyasalarda yeni fırsatlar
Foreks piyasalarda yeni fırsatlar

Türkiye foreks piyasasının 2013 sonuna kadar 10 milyar dolarlık günlük işlem hacmine ulaşması bekleniyor. Analistlere göre bu rakam 2014’te piyasalardaki dalgalanmanın artmasına bağlı olarak foreks yatırımcıları için bir fırsat anlamına gelebilir…

forekste islem yapmakEYLÜL ayında BIS (Bank for International Settlements) tarafından açıklanan verilere göre, bu yılın nisan ayı itibariyle dünya foreks piyasasında günlük ortalama işlem hacmi 5.3 trilyon dolar seviyesine ulaştı. 2008 yılında ABD’de ortaya çıkan mortgage krizi ve bu krizin etkilerinin görüldüğü 2009 yılı dışarıda bırakıldığında son 10 yıldır devamlı artan bu hacim, foreksi dünyanın en likit piyasası yapıyor.

Türkiye’de de söz konusu piyasa hızla büyüyor. 2013 yılının ilk üç ayında 22 aracı kurumla 946 milyar TL’lik kaldıraçlı alım satım işlemi gerçekleştirilirken yılın ilk yarısında 24 aracı kurumla toplam 2 trilyon TL’lik (müşterilerle gerçekleştirilen işlemler 1.2 trilyon TL) işlem hacmine ulaşılmış durumda.

Geçen yılın ilk altı ayı ile kıyaslandığında aracı kurumlarm foreksle gerçekleştirdikleri kaldıraçlı işlem hacmi yüzde 66.7’lik yükseliş gösterirken yerli bireysel yatırımcıların toplam işlem hacminin yüzde 58’ini gerçekleştirdiği görülüyor. Türkiye’de foreks’le en çok işlem yapılan ürünler euro/dolar paritesi, altın, TL çaprazları olarak sıralanıyor. Dünyada en çok işlem yapılan ürünler ise, euro/dolar, dolar/Japon Yeni, İngiliz Sterlini /dolar, döviz çiftleri ve değerli metaller.

Evet, Türkiye foreks piyasası giderek büyüyor. Piyasanın 2013 sonuna kadar 10 milyar dolarlık günlük işlem hacmine ulaşması bekleniyor. Bu rakam 2014’te daha da büyüyecek. Öte yandan, uzmanlar bu yıl yatırımcılara foreks işlemlerini yaparken özellikle FED politikalarının yakından izlenmesini öneriyor.

Kısaca “kaldıraçlı alım satım işlemleri” olarak tanımlanan foreks piyasasında yatırılan teminat tutarı karşılığında, her türlü döviz, mal, kıymetli maden ve diğer varlıkların kaldıraçlı olarak elektronik ortamda alım satımı yapılıyor. Foreks piyasası döviz ticareti anlamına gelen “foreign exchange” kelimelerinin kısaltması anlamına geliyor. Tek yönlü olmayan bu piyasada kazanç elde etmek için sadece yükselişe veya düşüşe ihtiyaç duyulmuyor. Burada önemli olan ilgilenilen enstrümanın yönünü doğru analiz edebilmek…İŞLEM HACMİ YÜKSELECEK

ATIG Menkul Değerler Araştırma Departmanı Müdürü Osman Kadri Koca’ya göre, 2014 yılında yatırımcı bilincinin yükselmesi, yeni ürünlere talebin gelmesi ve küresel ekonomilerdeki volatilitenin artması ile foreks piyasasında işlem hacmi yükselmeye devam edecek. Bu piyasada yatırım yapmak isteyenlerin yatırımcı disiplinine sahip olmalarının en temel faktör olarak öne çıktığını belirten Koca, “Yatırımcı eğitimi, ekonomik ve siyasi gelişmelere duyarlı olan ve yüksek tepki veren piyasalardaki olası riskleri minimize edebilecek unsurlardan” diyor. Yatırımcıların portföylerini pozitif yönde etkileyecek bileşenleri ise Koca şöyle sıralıyor: “SPK tarafından kaldıraçlı alım satım işlemlerinde yetkilendirilmiş kurumlardan birinde hesap açmak, pozisyon açmadan önce kar, al ve zarar durdur stratejilerini belirlemek, makro veri akışını yakından takip etmek…”

YATIRIMCI BİLİNÇLENMELİ

Destek Menkul Değerler Genel Müdürü Tuna Yılmaz ise, foreks piyasasının krizlerden negatif etkilenmeyen, hatta krizleri doğru hamlelerle fırsata çevirme imkanı sunan bir piyasa olduğunu belirtiyor. Bu yüzden yaklaşık yedi yıldır süren krizin bu piyasada diğer piyasalar gibi kötü etkiler bırakmadığını söyleyen “ılmaz, “Ülkemizde SPK düzenlemeleriyle işlem hacminde hisse senetleri piyasası yakalandı. Burada tek sorun yatırımcının bilinçlenmesinde. Yatırımcı bilinci yükselmedikçe yurtiçi foreks piyasası hak ettiği yerlere ulaşamayacak” diyor. 2014 yılında piyasalardaki dalgalanmanın durulmasını beklemeyen Yılmaz’a göre, bu tür dalgalanmalar forekste doğru yönetilirse fırsat yaratacak. Yılmaz’m bir diğer öngörüsü de söz konusu piyasaya yatırımcı ilgisinin 2013’den daha yüksek olacağı yönünde.

RİSK ALGISINA GÖRE KALDIRAÇ ORANI

Foreks’te farklı ürünlerin piyasaya sürülmesi ve farklı kurumlarm faaliyete geçmesiyle hem işleyişin daha sağlıklı olacağını hem de piyasanın daha sağlıklı büyüyeceğini öngören Akya-tırım Genel Müdürü Attila Penbeci’ye göre, 2014’te piyasa daha canlı bir yıl geçirecek. Yatırımcıların, sadece bu piyasa için değil aldıkları tüm pozisyonlar için giriş noktalarını belirlerken çıkış noktalarını da belirlemeleri gerektiğini savunan Penbeci, “Elde edecekleri potansiyel kar için katlanabilecekleri potansiyel zararı en başında belirlemeleri ve bu kararlarını sıkı bir disiplinle uygulamaları gerekir. Bu kurala uyulmadığı sürece, anlık fiyat hareketleri, yetersiz bilgiyle verilmiş kararlar, uzun vadede yatırımcının zarara uğramasına neden olur. Bu nedenle her müşterinin risk algısına göre kaldıraç oranını belirleyerek, yatırımlarını buna göre yönlendirmesi gerekir” diyor.

İdil Taraklı

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir