Güncel Ekonomi Haberleri

Forekste Bilinçsiz İşlem Yapmak

Türkiye’de bu yıl 5 trilyon dolarlık foreks işlemi olacağını açıklayan Işık Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Abdülkadir Çakır, yatırımcıları pozisyon risklerini çok iyi belirlemeleri konusunda uyarıyor, Çakır, uzun vade için yatırımcıya altın öneriyor.

forekste bilincsiz islem

IŞIK Menkul Değerler (IşıkFX), Orbak Metalin sahibi Tavusbay Ailesi’ne ait. Niğde kökenli olan aile ağırlıkla bakır işi yapıyor. Bakır ve kıymetli madenler piyasasında faaliyet gösterdiği için de (Foreign Exchange) foreks piyasalarına yakın. 2012 yılında Entez Menkul Değerler A.Ş.’yi satın alarak sermaye piyasalarına giriş yapan Tavusbay Ailesi, 2013’te aracı kurumun adını Işık Menkul Değerler olarak değiştirdi. Bu değişikliği foreks piyasalarının özellikle kurumsal yatırımcılara sunduğu ‘hedge’ imkanı ve piyasaya bu konuda ‘ışık’ vermesi amacıyla gerçekleştirdiklerini ifade eden IşıkFX Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Abdülkadir Çakır, “Geçen yılın mart ayından itibaren Sermaye Piyasası Kurulu’ndan gerekli izin belgelerini alarak fiilen hizmet vermeye başladık. Foreks dışında hisse senetleri ve VİOP konusunda da hizmet veriyoruz.” diyor.

Abdülkadir Çakır ile para ve sermaye piyasaları ile IşıkFX’in hedeflerini konuştuk…

Geçen yıl foreks piyasaları açısından nasıl geçti?

2013 yılında foreks piyasaları Türkiye’de hızlı bir büyüme trendi yakaladı. Yatırımcı ilgisi oldukça yoğundu ve bunu takiben foreks lisanslı aracı kurum sayısında da artış yaşandı. Türkiye’de 2013 yılında toplamda 2.5 trilyon dolar işlem hacmi gerçekleşti. Dünyada bu rakamın ortalama iki katı bir günde gerçekleşiyor. 2014 yılında ise bu rakamın 5 trilyon dolar seviyelerine ulaşmasını bekliyoruz.

Bu piyasada pozisyon almak isteyenlere ne önerirsiniz?

Foreks piyasalarında işlem yapanları kurumsal ve bireysel yatırımcılar olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Kurumsal yatırımcılar, özellikle döviz pozisyon risklerini foreks piyasalarını kullanarak ‘hedge’ edebilirler. Bireysel yatırımcılar ise para ve emtia piyasalarında oluşacağını düşündükleri gelişmelerden foreks platformları üzerinden pozisyon alarak faydalanabilir. Yatırımcılara öncelikle gerçekten manipülasyona izin vermeyecek kadar derin ve güvenli olan foreks piyasalarında işlem yapmalarını tavsiye ediyorum. Piyasada başkalarının tavsiye ya da yorumlarına göre değil, gerçekten kendi karlı işlem stratejileri doğrultusunda işlem yapmalarını öneriyorum. Para ve sermaye piyasalarında karlı işlem yapmanın sırrının risklerini minimize edebilmekten geçtiğini unutmamalılar.

Sizde diğer kurumlardan farklı ürünler var mı?

IşıkFx platformunda ürün çeşitliliği oldukça fazla. Yatırımcılar çeşitli para birimlerinin çaprazları; örneğin euro/dolar, dolar/TL, altın, gümüş, petrol gibi emtialar üzerine işlem yapabilir. Bizim müşterilerimiz ayrıca CFD diye adlandırılan yurtdışı piyasalarda kote olan hisse senetleri üzerine yazılmış vadeli kontratlarda da işlem yapma şansına sahip. Yatırımcılar bu işlemleri 1/100 gibi bir kaldıraç oranından yararlanarak yapabiliyor.

Bu piyasanın çok riskli olduğu söyleniyor. Sizce riski minimuma indirmek mümkün mü?

Risk olmadan getiri olamayacağını hemen herkes biliyor. Hele ki kaldıraçlı bir piyasa olan foreks piyasalarında risk de getiri ile aynı oranda yüksek seviyelerdedir. Ama yatırımcılar risklerini kontrol edebilecekleri bir işlem stratejisine ve disiplinine sahip olurlarsa başka hiçbir piyasada elde edemeyecekleri getirileri de bu piyasalarda temin ederler.

Peki, foreks piyasalarının size göre en önemli sorunu nedir?

Bana göre bu piyasaların herhangi bir sorunu yok; bu piyasalarda işlem yapanların bilinçli işlem yapamama sorunu var. Yatırımcıların bilinçlendirilmesi de bizim gibi aracı kurumlarm en önemli hedefi olmalı. Biz Işık Menkul Değerler olarak bu işi kendimize misyon edindik. Gerek birebir eğitimler, gerekse de yurt çapında düzenlediğimiz periyodik seminerlerle konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen tüm yatırımcılarımıza ücretsiz hizmet sağlıyoruz.

Foreks’te sizi diğer aracı kurumlardan farklı kılan ne?

Biz diğer aracı kurumlardan farklı olarak bilinçli yatırımcı ve ona özel hizmet anlayışım benimsemiş bir kurumuz. Yatırımcılarımıza kaotik olan finansal piyasalarda nasıl yatırım kararı almaları gerektiğini ve doğru stop-loss (zararı durdur) ve doğru take-profit (kâr al) noktalarını nasıl tespit edebilecekleri hakkında şu anda piyasadaki en ileri teknikleri öğretiyoruz. Sağladığımız analist desteği ile yatırımcılarımızı devamlı bilgilendirip onların yanında olmaya çalışıyoruz. Bu konuda ben de aktif olarak yatırımcılarımı ofisimde ağırlayarak kendilerine birebir eğitim veriyorum. Böylece sahip olduğum birikimleri onlara aktararak piyasalarda mümkün olduğunca az hata yaparak işlem yapmalarına yardımcı olmaya çalışıyorum.

Sektörde kaçıncı sıradasınız?

2013 yılında faaliyete geçen bir kurum olarak işlem hacminde geçen yıl alt sıralardaydık. Ama 2014 yılının ilk çeyreğine bakılırsa kurum olarak işlem hacminde ilk 10 aracı kurum içine girdik. 2014 yılsonu hedefimiz ilk üç kurum arasına girebilmek. Sonraki yıllarda ise piyasa lideri olma hedefimiz var.

Nerelerde şubeleriniz var ve yeni şubeler açmayı düşünüyor musunuz?

îlk olarak mayıs sonunda Ankara şubemizi faaliyete geçireceğiz. 2014 yılı içerisinde sırası ile İzmir, Bursa, Adana ve Diyarbakır’da şube açma planlarımız var. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da büyük bir açlık olduğunun bilincindeyiz. Amacımız kimsenin gitmediği yerlere ulaşıp finansal bilinci tüm topluma yaymak. Böylece Türkiye’de bilinçli bir finansal yatırımcı kesimi yaratmayı amaçlıyoruz.

Piyasalarda bu yıl nasıl bir trend bekliyorsunuz?

Piyasalarda 2014’ü aslında mevcut trend değişimlerinin olabileceği bir yıl olarak görüyorduk. TL’nin kısa vadede diğer para birimleri karşısında değer kazanmasını sürdürmesini; ama olası faiz indirimi kararı çıkması halinde bu trendin değişebileceğini ve bu durumda değer kaybedebileceğini öngörüyoruz. Altın fiyatlarında ise son üç yıldır yaşanan düşüş trendinin artık sonlarına gelindiğini düşünüyoruz. Kısa vadede altın fiyatlarında yeni bir dip görme ihtimalimiz var; böyle bir durumda altın uzun vadeli iyi bir alım fırsatı sunar. Faiz tarafında ise tekrar bir indirime gidilmesini mevcut ekonomik şartlar açısından pek gerçekçi bulmuyoruz. Ama gerçekleşme ihtimali hala gündemde. Biz kurum olarak bu ihtimali göz önünde bulundurarak yatırımcılara mümkün olduğunca ‘kısa vadeli’ düşünmelerini öneriyoruz. Borsa tarafında ise son üç aydır gelişmekte olan ülkelere yönelik oldukça fazla bir fon akımı var. Borsada özellikle döviz geliri sağlayan firmalara yatırım yapılabileceğini düşünüyoruz.

2014 yılı ikinci yarısı için yatırımcılara önerileriniz neler?

2014, çok kolay bir yıl olmayacak. Makroekonomik veriler ve merkez bankalarından gelecek açıklamaların etkisinde çok vo-latil bir yıl olacağını düşünüyorum. Bu kapsamda yatırımcılara, pozisyon risklerini çok iyi belirlemelerini ve piyasada yaşanan gelişmeleri çok yakından takip ederek olası trend değişimlerine anında ayak uydurabilmelerini sağlayacak işlem stratejilerini öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Bu konularda IşıkFX olarak yatırımcıların tüm ihtiyaçlarına cevap vermek için hazırız.

1999 yılından beri sektörde

1999 yılından bu yana sektörde olan Abdülkadir Çakır, 1975 doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Sermaye piyasaları ve borsa üzerine yüksek lisans eğitimine devam ederken Halk Yatırım’da hazine dealer’ı olarak finans sektörüne adım atan Çakır, aynı aracı kurumun Portföy Yönetimi Departmanı’nda bir süre çalıştıktan sonra çeşitli banka ve aracı kurumların hazine ve fon yönetimlerinde görev almış. 14 yıllık iş hayatında bir buçuk yıl kadar da yabancı menşeli bir hedge fonda fx trader olarak görev yapmış, iş hayatı ile beraber akademik kariyerine de devam eden Çakır, finans ve bankacılık alanında doktora çalışmasını tamamlamış durumda. Halen çeşitli platformlarda yatırımcılara ‘fon yönetimi ve işlem stratejileri’ hakkında seminerler veriyor, 2013 yılının Mayıs ayından bu yana İşık Menkul Değerler’in Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdür’lük görevini sürdürüyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu