Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Franchise veren 2 bin marka fiyatlarını düşürdü

Krizin ardından markalaşma ve yaygınlaşmaya önem veren şirketler, franchise silahına sarıldı. Bir dönem orta ölçekli firmaların büyüme yöntemi olarak öne çıkan ve uzun yıllar yatırımcıların gözde alanı olan franchise sistemi, kabuk değiştiriyor.

Özellikle global krizin ardından sermayeyi elde tutmak isteyen pek çok büyük marka büyüme yöntemi olarak franchise sistemini tercih ederken, düşen franchise bedelleri ve kampanyalar da yatırımcılara önemli fırsatlar sunuyor. Yaklaşık 800 markanın halihazırda franchise verdiği Türkiye’de şubeleşme çalışmalarını tamamlayan 2 bin markanın da franchise verme çalışmalarına başladığı belirtiliyor.

Yüksek franchise bedelleri aşağı çekildi

Yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği dönemlerde fahiş fiyatlara ulaşan franchise bedelleri oldukça düşük seviyelere indi. Son 1 yıl içinde franchise konusunda özellikle büyük firmalardan bu alana doğru bir yönelme olduğuna işaret eden Türkiye Franchise Derneği Genel Sekreteri Osman Bilge, işini iyi yöneten büyük  perakendecilerin, franchise verme yönünde altyapı çalışmalarını yaparak, kontrat oluşturduğunu belirtti.

Birkaç yıl öncesine kadar franchise veren firma sayısına oranla yatırımcı tarafında franchise almak için büyük talep bir talep oluştuğunu aktaran Bilge, o dönemlerde oluşan fahiş fiyatların bugün ödeme zorluğu nedeniyle aşağı çekildiğini anlattı. Bankaların da bu noktada markayı teminat kabul ederek yatırımcılara kredi desteği sağladığını kaydeden Bilge, bugün 2 bin markanın şubeleşme çalışmasını tamamlayarak, franchise vermeye hazır duruma geldiğini kaydetti. Bilge, bugün yaklaşık 800 markanın Türkiye’de franchise verdiğini belirtti.

Türkiye, franchise koşusunda 2’nci turda Şu ana kadar isim hakkı gibi algılanan franchise sisteminin aslında bir yönetim becerisi olduğunu dile getiren Bilge, ilk etapta sadece isim hakkı verilerek büyüme olarak algılanan franchise sisteminin bugün Türkiye’de marka yönetimi şeklinde algılandığını kaydetti . Bilge, sistemin sadece ürün ve isim odaklı algılanmaması gerektiğini vurgulayarak, “Franchise sistemindeki ikinci tur koşucuları perakendede iyi bir noktaya gelebileceğini biliyor. Marka yönetme anlamında işe ağırlık veriyorlar. Bunların arasında işin gerektirdiği özeni göstermeyenler müşteri ilgisini kaybedebiliyor. Bu alandaki 3’üncü tur koşucuları ise büyük sermaye firmaları. Bunlar dünya pazarlarına açılıp, ağır yatırım ve marka alımına başlarlar. Biz henüz 2’nci turu yaşıyoruz. Global krizden sonra markalaşmaya ve yaygınlaşmaya tüm üreticiler büyük ilgi gösteriyor. Ancak franchise sistemini ayakta tutmak için eğitime önem vermek gerekiyor. Küçük işletmeci ve patronlar kısa vadeli düşünüyor” dedi.

Atasun ile birleşen Hall, yeni bir franchise trendi yarattı

Sistemde gelinebilecek son noktaya geçtiğimiz aylarda açıklanan ünlü optik grubu Atasun ile bu alandaki dünya markası olan Hall’i örnek gösteren Bilge, “Bu grup Atasun markası ile birkaç zincir şube satın aldı. Franchise vermiyor. Türkiye için yeni trend bu. Türkiye’nin yarınında dev zincirlerin hakimiyeti başladığında, franchise tekniklerini, eğitimi ve yönetmeyi bilen yatırımcılar ön plana çıkacak. Bugün, yabancı market zincirleri yerli zincirleri toplayarak büyüyor. Piyasaya hakim olan 4 hipermarket zincirinin küçük marketleri satın alarak nasıl şube zincirlerinin devleştirdiği görülüyor. Diğer sektörler de bunu takip edecek” dedi.

Franchise isteyene faizsiz destek kredisi sağlıyor

Her Şey Farklı Dershaneleri, eğitim alanında yatırım yapmak isteyen girişimci adaylarına, adı gibi farklı bir franchise fırsatı sunuyor. Şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Kütahya ve Diyarbakır’da şubeleri bulunan Her Şey Farklı Dershaneleri, 2011 yılında, öncelikle büyükşehirler olmak üzere ülke genelinde yeni temsilcilikler vererek, şube sayısını 20’ye çıkarmayı hedefliyor. Firmanın yaptığı açıklamaya göre, temsilcilik için ortalama 20 ile 40 bin TL’lik bir şube yatırımı gerekirken, girişimci adaylarına 30 bin TL’ye kadar 0 faizli destek kredisi de sağlanıyor. Peru usulü piliç çevirmeyi Türk tüketici ile buluşturan Fred’s Rotisserie chicken Türkiye çapında satış ağını genişleterek bayilik vermeye hazırlanıyor. Shapes for Women sadece kadınlara hem hızlı hem de ekonomik spor olanağı sağlıyor. Şu anda şube sayısı 60 olan marka 2011 sonunda 100 şubeye ulaşma hedefi var. Dünya

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu