Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Frankfurt Otomobil Fuarındaki Yeni Modeller

Her iki yılda bir gerçekleştirilen Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda bu yıl da birçok yenilik sergilendi. Ev sahibi konumundaki Alman üreticiler yenilik anlamında en fazla modele imza atarken, fuarda lüks ve geniş kitlelere hitap eden araçların bolluğu dikkat çekti…

FRANKFURT Otomobil Fuarı olarak bilinse de IAA kısaltmasının kullanıldığı fuar aslında Uluslararası Otomobil Fuan adıyla ilk kez 1897 yılında Berlin’deki Hotel Bristolde yapıldı. 1991 yılından bu yana tek yıllarda gerçekleştirilen IAA, çift yıllarda ise Hannover Ticari Araç Fuan olarak gerçekleşiyor. 29 Eylül’e kadar açık kalacak olan 2015 Frankfurt Otomobil Fuan’nda “Mobility Connects” teması işleniyor. Alman üreticiler, Audi A4, BMWXI, Mercedes-Benz GLC, Opel Astra ve Volkswagen Tiguan gibi geniş kitlelere hitap eden yenilikleriyle dikkat çekerken, Bentley Bentayga, BMW 7 Serisi, Jaguar F-Pace, Mercedes S Serisi Cabrio ve Rolls-Royce Dawn gibi lüks modeller “ekonomi yolunda ” mesajını otomotiv diliyle verir gibi görünüyor. Konseptler açısındansa elektrikli ve crossover modellerin hakimiyeti dikkat çekiyor.

AUDI

A4

Fuarın ev sahiplerinden Audi’de en önemli yenilik kuşkusuz orta sınıf temsilcisi A4’ün yeni nesli. Selefine yakın ancak daha keskin ve dinamik bir görünüme bürünen yeni A4’te 1.4 lt’lik benzinli bir motor seçeneğinin sunulacak olması Türkiye pazarı için önemli bir gelişme. BMW X6 ve Mercedes-Benz GLC Coupe gibi modellerle rekabet edecek olan yeni Audi’nin ipuçlarını veren “e-tron quattro” konsepti de markanın önemli Frankfurt yenilikleri arasında. Ön aksta bir arka aksta da iki olmak üzere toplam üç elektrik motoruyla donatılan konsept 320 kW sürekli sistem gücüyle 4.6 saniyede O’dan 100 km/s’ye çıkıyor. 0.25 Cd’lik aerodinamik katsayısıyla türü için çok başarılı bir değer sunan konseptin zeminindeki 95 kWh kapasiteli lityum iyon batarya 50 dakikada hızlı şarj özelliğine sahip.

ALFA ROMEO

Giulia

İtalyan marka Giulia ile orta sınıfa dönüyor. Arkadan itişli sedanda Alfa Romeo’nun geleneklerine uygun bir biçimde estetik bir tasarım ön planda tutulmuş. 2016’nın ilk çeyreğinde yollara çıkacak olan Giulia, fuarda ilk olarak 510 HP gücündeki Quadri-foglio Verde versiyonuyla tanıtıldı. 0-100 km/s hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlayan İtalyan sportif sedanın standart versiyonlarında 4 silindirli benzinli ve dizel türbo motorlar sunulurken dört tekerlekten çekiş alternatifi de bulunuyor.

BENTLEY

Bentayga

Lüks ve performanslı otomobil konusunda en ünlü ve seçkin markaların başında gelen Bentley, fuarda ilk SUV modeli olan Bentayga’yı tanıttı.

Bentayga1

Yeni Audi Q7 ile aynı platformu kullanan Bentayga’nın motor kaputu ve yüzü otomobilin Bentley olduğunu açıkça belli ederken, araç 301 km/s ile dünyanın en hızlı SUV olma özelliğini taşıyor. Bentayga’nın 650 HP gücündeki 6.0 lt’lik W12 motoru çift türboyla besleniyor.

1 2 3 4Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu