Başarılı Girişimcilik

Funloft, AVM’ler de Çocuklu Ailelere Yönelik Eğlence Merkezi Girişimi

Yaklaşık 1,5 yıl önce anne, baba ve çocukların bir araya eğlenebilecek bir merkez olarak kurulan Funloft, yabancı yatırımcıların dikkatini çekti.

funloft10 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçen bu çiçeği burnundaki girişime Amerikalı iki şirketten ortaklık teklifi geldi.

Alışveriş merkezlerinin en büyük müşteri kitlesi şüphesiz çocuklu ailelerdir. Bu trendi gören tekstil şirketleri çocuk giyime yatırıma yönelirken, AVM’ler de eğlence katlarına ağırlık vermeye başladı. Bu yeni bir durum değil. Eğlence sektöründe alışveriş merkezlerindeki bu gelişmeye paralel potansiyeli gören yeni girişimciler de fırsatı kaçırmıyor.

Bu potansiyele cevap vermek üzere 1.5 yıl önce kurulan Funloft da bu alanda önemli adımlardan biri. Anne, baba ve çocuğun bir arada eğlenebileceği bu yeni eğlence merkezi 10 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçti, ilk şubesini de Beykoz AcrLoft AVM’de açan Funloft, çok yeni bir girişim olmasına rağmen yabancı yatırımcıların dikkatini çekmeyi de başardı. Amerikalı iki şirketten ortaklık teklifi aldıklarını söyleyen FunLoft Genel Müdürü Roje Özdamar ile şirketin hedeflerini konuştuk.

KOBİ Girişim: Funloft’un girişim hikayesinden söz eder misiniz?

Roje Özdamar: Biliyorsunuz artık çoğu anne çalıştığı için aileler birbirleri ile çok az vakit geçirebiliyorlar. Anne babanın çalışma saatleri birbirini tutmayabiliyor. Hep beraber eğlenecekleri, bir şeyler paylaşacakları bir ortam bulmaları pek kolay olmuyor. Biz de buradan yola çıkarak, aile bireylerinin tümünün bir arada eğlenebileceği bir ortam yaratmaya çalıştık. Funloft 1.5 senelik bir ön hazırlık çalışmasından sonra Eylül 2012 tarihinde yaklaşık 10 milyon dolar yatırım bedeli ile açıldı.

Hedef kitleniz kimler?

2 ile 70 yaş arasında geniş bir kitleye hitap eden FunLoft’ta farklı yaş grubundaki herkes birlikte eğlenebiliyor. Kurumsal şirketler, aileler, çocuklar için farklı aktivitelerimiz var. Yeni kurduğumuz sistemde, çocukların ve gençlerin sosyalleşecekleri, ailelerin birbiri ile vakit geçirebilecekleri bir ortam yarattık. Funloft’ta çocuklar, oyun alanlarında oyun oynarken, ebeveynler kahvesini içebiliyor ya da bovvling oynayabiliyorlar.

Diğer eğlence merkezlerine göre nasıl bir konseptle ilerliyorsunuz?

Bu aslında eşi ve benzeri çok fazla olmayan bir konsept. 22 yıl Amerika’da yaşayan biri olarak şunu söyleyebilirim, Amerika eğlence sektöründe çok gelişmiş olmasına rağmen buradaki gibi bir konsepte orada rastlamadım. Mesela bir alanda 3-5 yaş grubu oyun oynarken, diğer bir yerde 15-16 yaş grubu birbiri içine geçmeden rahatlıkla oyun oynayabiliyor. Bir yerde doğum günü kutlanırken, diğer yerde anne babalar birbirinden lezzetli yemeklerimizden yiyebiliyor veya kahvelerini yudumlayabiliyor. Diğer bir grup bowling oynarken, başka bir grup maç izleyebiliyor gibi birçok birbirinden farklı aktivite birbirinden bağımsız olarak sunuluyor. Biz de bu kon-septin bir ihtiyaç olduğunu düşünerek yola çıktık, şu ana kadar da geri dönüşlerin beklentimizin üzerinde olması ve buradan herkesin çok mutlu ayrılması bizi de mutlu ediyor.

Beykoz AcrLoft AVM’de ilk şubenizi açtınız. Gelecek dönem yatırım planlarınızdan bahseder misiniz?

Kavacık’ı pilot proje olarak oturttuk. Bundan sonra ilk etap İstanbul’un başka bölgeleri ve sonrasında Ankara, İzmir gibi büyük şehir planlamalarımız var. Şu anda görüşmeleri yapılıyor. Takip ettiğim kadarıyla, alışveriş merkezleri hızla açılmaya devam ediyor. Mükemmel projeler var. Aynı cadde üzerinde 4’ten fazla AVM’nin açıldığı bölgeler var. Bize uygun olan alışveriş merkezleri ve bağımsız mağazalarda yer almayı planlıyoruz. Doğru hedef kitlemizi bulmamız açısından çok dikkatli davranmamız gerektiğini düşünüyorum. Şu andaki mevcut alanımız 3 bin metrekare ama yeni konumlarımızın istek ve ihtiyaçlarına göre konsept üzerinde yapılacak oynamalarla metrekare değişebilir. Ancak en az bin metrekare bizim rahat edebileceğimiz alanlar.

Funloft’a ne gibi etkinlikler düzenleniyor, önümüzdeki dönem için ne tür etkinlikler planlıyorsunuz?

Funloft’ta italyanlar’ın ve Amerikalıların ortak çalışması ile hazırlanmış, dünyanın en iyi salonlarından biri olan bir bowling salonumuz var. LaserTag isimli bir oyun alanımız var. Burada pa-intball benzeri lazer tag oyunu, 24 kişiye kadar oynanabiliyor. Jurassic Park gibi bir orman kon-septinde, ellerinde lazer silahları ile küçük büyük herkes oynayabiliyor. Birbirlerini vurduklarında üzerindeki yelekler titremeye başlıyor. Lazer ışıklarına değmeden altından geçmeye çalışıyorlar. Oyun alanlarında her şeyin en kalitesini kullanmaya özen gösterdik, işin içinde çocuklar olunca, çok dikkat etmek gerekiyor. Sağlıklı koşullarda, hijyeni en üst safhada tutarak konsepti belirledik. Örneğin, içinde trafik ışıkları, kızaklar, kaydıraklar olan bir oyun alanımız var. Buradaki top havuzu için özel hijyen sağlamak amacıyla yurtdışından makine getirdik. Bu makine, topları içine çekerek temizliyor. Oyun alanımızda 80’e yakın farklı oyun mevcut. Ayrıca doğum günleri için özel odalarımız var. içerideki alanımızda duvarlara Amerikalı grafik sanatçıları çizimler yaptılar. O da çok farklı bir çalışma oldu.

Funloft’u nereye taşımak istiyorsunuz?

Dünyadaki birçok rakibimize bu oyunda yerimizi aldığımızı göstermek niyetindeyiz. Türkiye’de bu işi başarmış olmak ve her şeyin en iyisini hak eden insanımıza bu projeyi sunmak son derece gurur verici.

Yurt dışında, bu sektörde çok ciddi söz sahibi firmalarla özel görüşmeler içindeyiz ve samimiyetle söylüyorum, yaptıklarımızı takdir edip onaylamanın dışında bize danışmaya başladılar. Herkesin gelip görmesini ve deneyim-lemesini tavsiye ediyorum.

Yurt dışındaki gruplarla olan iletişimden söz ettiniz. Bu ortaklık görüşmesi mi?

Evet, Amerikalı iki şirket ile ortaklık görüşmelerimiz sürüyor. Açıkçası bizim için sürpriz oldu bu teklifler. Şu an şirket ismi veremeyeceğim fakat yakın zamanda bu görüşmelerin sonuçlanmasını bekliyoruz.

“Eğlence merkezleri çocukların mükafatı gibi”

Eğlence sektörüne AVM’lerin ne şekilde katkı sağladığım sorduğumuz Roje Özdamar, şu şekilde yanıt veriyor: “Alışverişlerinizde sıkılan çocuklarınıza eğlence merkezlerini ziyaret etmek bir nevi mükafat oluyor. Aileler içinde aynı anda bütün ihtiyaçlarını giderme ve sonunda da ailece kendilerine özel zaman ayırma fırsatı tanıyor. Bu yüzden doğru planlanmış bir eğlence merkezi AVM’lerin trafiğini çok fazla etkiliyor.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu