İş Fikirleri ve İş Kurmak

Futbol Üzerine Yatırım İş Fikri

Tüm Türkiye futbola odaklanmışken İpekyol’un patronu Yalçın Ayaydın da yatırımcı olarak konudan uzak alamadı. 1 yıldır kurduğu hayal için harekete geçen Ayaydın, satın alıp büyütmek için İzmir ve İstanbul’da ikinci ligde kulüp arayışına girdi

Fenerbahçe’yi küme düşme riskiyle karşı karşıya bırakan şike operasyonun ardından son günlerde herkesin aklı fikri futbolda… Bizler ‘Emenike serbest bırakılmış’, ‘Aziz Yıldırım’ın şekeri çıkmış’, .’Ümit Karan ve Bülent Uygun’un sözleşmesi tek taraflı fesh edilmiş’ yönündeki haberlere kulak kabartırken, İpekyol, Maçka ve Twist’in patronu Yalçın Ayaydın futbola çok farklı bir açıdan bakmaya başladı. 1 yıldır “Bir kulüp alsam” hayali kuran Ayaydın şimdi, bu hayalini projeye dönüştürmek için İzmir ve İstanbul’daki ikinci lig futbol takımlarını mercek altın alıyor. “Hedefim taraftarı hazır ikinci lig takımı satın alıp sahip çıkmak” diyen Ayadın, hem aldığı takımı şirket gibi yönetip lig atlatmayı, hem de bir futbolcu okulu yaratmayı planlıyor.

Ayaydın’la patronların iş ve tatil trafiğinin oldukça yoğun olduğu bu dönemde, bir iş seyahati için İzmir’e gitmeden bir gün önce buluştuk. “En büyük hayaliniz ne?” diye sorduğum Ayaydın, hararetle anlatmaya başladı kafasındakileri: “Aslında ben bir yıldır hep bir kulüp satın almayı hayal ediyordum. Şimdi bu hem hayal, hem de proje. Kulüplerle somut görüşmelere de başladım. Ama henüz bir anlaşma yapmadım. O yüzden henüz benden kulüp ismi alamazsın.”

KİMSE YANLIŞ YAPAMAYACAK
Takımlara yabancı oyuncu almak için harcanan bonservis bedelleri sadece futbolcu yetiştirmek isteyen Ayaydın’ı değil, Merkez Bankası’nı da meşgul ediyor. MB Ödemeler Dengesi 4’ncü Çeyrek Raporu’na göre kulüpler yabancı futbolculara 52 milyon dolar bonservis parası öderken, gelir 16 milyon dolarda kaldı. Tablo bu olunca “Kulüp yöneticileri neden altyapı oluşturmuyor?” diye sorgulamaya başlayan Ayaydın, projesini şöyle anlattı: “Bir arazi alıp içine antreman sahaları yapsak, futbolcular şehir dışında yaşasa, bir de içine okul yaptırıp futbolcu adayı yetenekli çocukları okutsak kötü mü olur. Orada yetişenler eğitimli bir şekilde 17-18 yaşına gelince hem dünya kulüplerinde hem de Türk kulüplerinde oynarlar. Kulüp 3 sene içinde ciddi geri dönüşüm verir. Bunu Türkiye’de en iyi Gençlerbirliği yaptı. O yoldan yürüyecek bir takım kurmak istiyorum. 2 milyon dolar yatırımla bu proje hayata geçebilir.”

İzmir ve İstanbul’da birinci ligden düşmüş çok saıda takım varken Anadolu takımı düşünmeyen Ayaydın, “Sıfırdan şirket yaratır gibi gibi yönetmek istediğim kulüp için kadro kafamda hazır. Takım iyi yönetimle iki senede birinci lige çıkabilir” diyor. Son operasyonla ilgili olarak da, “Son olay Türk futbolunun geleceğini çok daha sağlam şekilde oturtacak. Yanlış yapmayı düşünenler varsa bile bundan sonra herşey daha doğru yapılacak” diye konuşuyor.

Yalnız ya da ortakla gireriz
Ayaydın, “Uygun bir kulüp bulursanız İtalyan ortağınız Mirroglio bu alanda da ortak olacak mı” yönündeki sorumuza “Konu netleşince ortağımıza sorarız. İsterlerse onlarla birlikte gireriz. Çünkü bugüne kadar onlarla hiç sorun yaşamadık” dedi.

Kafamda 3-4 şirket var yerli marka alabiliriz
“Ortağın sağladığı girdi ve sermaye artışı olmasa bu kadar büyümüş olur muydunuz?” diye sorduğumuzda, “Kesinlikle hayır” cevabı veren Ayaydın, Türk markalara yatırım yapmak isteyen şirket ve fon sayısında artış yaşanırken grubun yerli marka alım planı olup olmadığı yönündeki soruya ise şöyle cevap verdi: “Önümüzdeki 3-4 ay içinde bir Türk şirketine ortak olabiliriz. Şu an başlatmış olduğumuz somut bir görüşme yok. Ama yakında başlayabilir. Kafamda birkaç şirket var. bunlar 100-150 değil ama 30-40 mağazası olan şirketler. Yakında onlarla temasa geçme planı yapıyoruz”.

Ortak olmasa biz de şimdi borçlu olurduk
Yalçın Ayaydın, şirketinin yüzde 50’sini satarak ortaklığa soyunduğu İtalyan Mirroglio ile oldukça mutlu. Ortaklığın kendisine kattığı en büyük şeyin bilgi paylaşımı olduğunu söyleyen Ayaydın, şöyle devam etti: “Şu an sektörümüzde birçok şirket borçlu durumda. Eğer ortağımız olmasaydı biz de borçlu bir şirket olurduk. Ama benim şirketimde artı var. Kârlılığımız yüzde 18’lerde” diyor. Ayaydın, ortaklıklarına önem veren Mirogio’nun patronunun her ay gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantılarına da bizzat katıldığını söylüyor.

Twist’in satışları süperstarla ikiye katladı
Geçtiğimiz ay Süperstar Ajda Pekkan ile anlaşıp ona Twist markası için tasarım yaptırarak adından sıkça söz ettiren Yalçın Ayaydın Twist için projenin çok iyi gittiğini, satışlarınsa bir önceki yıl aynı döneme göre neredeyse iki kat artış gösterdiğini söyledi. Ayaydın “İki katlık artış sadece Ajda Pekkan tasarımlarından mı geliyor?” sorusuna “Satışların tamamı Ajdanın tasarımı değil. Ama Ajda markaya olan ilgiyi artırdı. Yani Ajda tasarımlarını incelemek için alışveriş yapan onun dışında kalan ytasarımları da beendi ve aldı” cevabı verdi. Proje kapsamında Ajda Pekkan ile birçok ile giden Ayaydın, Pekkan’ın gittiği her şehirde ürünleri bizzat tanıttığını, haytta satış bile yaptığını anlattı.

Ayşegül Akyarlı

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu