Başarılı Girişimcilik

Gayrimenkul Alım Satım Girişimi Yuvako

Ev arayan veya satmak isteyenler için yeni bir dijital mecra olan Yuvako, Altay Tınan Melih Herman, Selen Erdem ve Can Erenberk tarafından kuruldu. Platformda evler, 3D ortamda oda oda dolaşılabiliyor. Böylece yüzlerce müşteriye aynı anda evi bizzat deneyimleme şansı sunuluyor. ABD’de ev almak isteyenler için Miami ofisi aracılığı ile gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veriliyor. Yakın zamanda Portekiz, İsrail ve Kanada’da da ev satışına başlandı. Girişimin dünyaya yayılması hedefleniyor.

Gayrimenkul alım satımı, bir insanın hayatındaki en önemli ticari kararlarından biri. Aynı zamanda zorlu bir süreç. Bu kararın Türkiye’de hala klasik “emlakçı” modeli çerçevesinde düşük bir müşteri memnuniyeti ve sınırlı bir başarı ile verilmesi önermesinden yola çıkan dört girişimci Vuvako’yu kurmaya karar verdi. Bu sayede gayrimenkul satmak ya da almak isteyen kişilerin yaşadığı problemlere teknolojik ve müşteri memnuniyeti odaklı çözümler sunmaya hedeflenen girişimciler, müşterilerin daha hızlı ve kolay anlaşmalar yapmalarını sağlayan akıllı gayrimenkul ofisini kurdular.

Yuvako’ Altay Tınar, Selen Erdem, Melih Herman ve Can Erenberk’in kurduğu bir girişim. Yuvako’dan önce çeşitli uluslararası şirket ve internet girişimlerinde satış, pazarlama ve teknolojik çözümler üzerine çalışmış deneyimli bir ekip olan Yuvako’nun ortaya çıkış hikayesi ise daha önce kurdukları Eniyihekim.com’un aylık 30 milyon tekil ziyaretçiye ulaşmasıyla birlikte başlıyor. Bu projeyi sektörün en büyük oyuncusu Polonya merkezli DocPlanner grubuna sattıktan sonra birlikte yeni bir girişim kurma fikri doğuyor.

Odaları 3D gezme olanağı

Yuvako yeni nesil ve teknolojik bir gayrimenkul ofisi. Evini kısa zamanda satmak isteyen ya da yeni bir ev almak isteyen kişilerin tüm ihtiyaçlarını, sürecin en başından tapuda son imzaya kadar takip edip, her aşamada modern ve teknolojik pazarlama metotları ile çözüm üretiyor. Yuvako, bilinen emlak platformları gibi bir ilan sitesi değil. Tınar, bu farklılığı şöyle acıkıyor:

İlan siteleri bir evi beğendiğinizde sizi onun gayrimenkul danışmanına yönlendirir. Sürecin uzun ve zorlu kısmı da orada başlar. Yuvako size hızlı, kolay, teknolojik ve yenilikçi bir gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veriyor. Sokaktaki klasik emlakçı ile yaşadığınız tüm sorunları başlamadan çözüyor. Sözleşmeli portföy adetleri bakımından Türkiye’nin en büyük ofislerinden biri olduğumuz için ilan sitelerinin de en aktif üyelerinden birisiyiz. Portföylerimizi tüm ilan sitelerinde yayımlıyor, öne çıkartıyoruz.”

Şu anda portföylerinde 600’ün üzerinde konut bulunduğunu ifade eden Tınar, hizmet vermeye başladıkları 2016yılının Ekim ayından beri bu alanda çok hızlı yol aldıklarını anlatıyor. 5 binin üzerinde alıcı ve satıcı adayı hizmetlerden faydalanmak için Yuvako’ya başvurdu. Türkiye’de ilk defa kullanılan yöntemlerle pazarlama hizmeti verirken, ev arayanlara da istedikleri evi oradaymış gibi oda oda 3D gezme imkanı sunarak zamandan ve enerjiden tasarruf etmelerini sağladıklarını belirten Tı-nar, evlerin 8 ay içinde 141 bin kişi tarafından bu şekilde gezildiğini vurguluyor. Her ay 10’un üzerinde satış ve kiralama anlaşmasına aracılık ediliyoruz. Bu rakam da hızla artıyor. Tınar, hedeflerinin kısa sürede bu rakamı günde 1 eve kadar yükseltmek olduğunu sözlerine ekliyor.

Yurtdışında büyüyecek

Şu anda Türkiye’de İstanbul çapında gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veriliyor. Yuvako ekibi ve hizmet verdiği bölgeler sürekli genişliyor. Tınar, büyük şehirler öncelikli olmak üzere büyümeye devam edeceklerini vurguluyor.

Yuvako, doğru alıcı ve satıcıyı buluşturup anlaşmayı sağladığı zaman bir aracı olarak komisyon alıyor. Tüm Yuvako hizmetleri için piyasadaki klasik emlak danışmanlarına ödenen komisyondan daha farklı bir ücret ödenmiyor. Her biri kendi alanında uzmanlaşmış 25 kişilik bir kadroyla hizmet veriliyor. 2017 yılının başından bu yana yurtdışında, ABD’de ev almak isteyenler için Miami ofisi aracılığı ile gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veriliyor. Birçok yatırımcının düşük kira çarpanları ve diğer avantajları nedeniyle Miami’den ev almaya sıcak baktığını altını çizen Tı-nar, şöyle devam ediyor:

Yurtdışı projeleri Yuvako için aynı zamanda önemli bir büyüme stratejisi olarak da öne çıkıyor. Yakın zamanda Portekiz, İsrail ve Kanada’da da ev satışına başladık. Yurtiçi ve yurtdışında etkinlik gösterdiğimiz bölgeleri genişletmek istiyoruz. Bunun için tecrübeli ve girişimciliğe açık kadrolar ile kuracağımız ortaklıklar olacak. Yeni bölgelere hizmet verebilmek için çalışan sayımızı da arttırıyor olacağız.”

Alıcalara sunulan hizmetler

■ Onlarca farklı emlakçı ile görüşmeye gerek kalmıyor. Yuvako, alıcıların ihtiyaçlarını anlar ve onlar için tüm gayrimenkul piyasasını düzenli olarak araştırarak fırsatları buluyor.

■ Alıcı danışmanlar sadece ev arayanlara hizmet ediyor. Danışman, istenen evleri uzman gözüyle inceliyor, bağımsız değerleme raporlarından ve piyasa verilerinden faydalanıyor. Doğru fiyat konusunda onlar ile alıcı adına görüşüyor.

■ Evler, oda oda 3D gezilebiliyor.

■ Alıcı danışmanı yeni ev alındığında ilk andan, son imzayı atana kadar her aşamada alıcının yanında oluyor.

■ Alım sonrasında memnuniyet anketi yapılıyor ve size hizmet eden alıcı danışman, memnuniyetiniz ölçüsünde ödüllendiriliyor. Böylece elindeki portföyü satmaya odaklı klasik emlakçı deneyiminin dışına çıkılıyor.

Satıcılara sunlan hizmetler

■ Bağımsız kurumlara profesyonel ve tarafsız değerleme raporları hazırlatıyor. İnternette ve geleneksel mecralarda modern pazarlama aktivlteleri kurguluyor. Böylece daha fazla talep oluşturarak, evin fasa sürede & doğru fiyata satılması hedefleniyor.

■ Satılmak istenen evi 3D ortamda oda oda dolaşılabilir hale getiriyor. Bu da aynı anda yüzlerce kişinin oradaymış gibi incelemesini sağlıyor. Özellikle satışa çıkarttığı evde halen oturan ya da kiracısı olan mülk sahipleri, bu yöntemi ev sakinlerini neredeyse hiç rahatsız etmediği için avantajlı buluyor.

■ Ek olarak, evin ve çevrenin profesyonel fotoğraf ve video çekimi de kurgulanıyor. Bu içeriği, Facebook, Instagram, Youtube gibi kanallardan ciddi alıcıların önüne çıkartıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu