Emlak Haberleri

Gaziantep’e Gayrimenkul Yatırımı Yapan Kazanıyor

Buraya yatırım yapan kazanıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en hızlı gelişen kenti Gaziantep’te, ibre konuttan yana. Şehir, batı ve güneybatı yönlerine doğru çok katlı ve rezidans özelliğine sahip binalarla gelişiyor.

gaziantepÇevre illerden göçle iki milyona yaklaşan nüfusu ve kişi başına milli gelirden aldığı payla, Türkiye ekonomisinin güçlü noktalarından biri haline gelen Gaziantep’te, gayrimenkul yatırımları bu gelişmelere paralel olarak artıyor. Özellikle son yıllarda geniş aile kavramında gözlenen değişim de, yatırımların artmasını, yeni projelerin yapılmasını sağlıyor. Artık aileler, yetişkin, evli çocuklarıyla birlikte oturmak yerine, onların konut ihtiyacını karşılamaya yöneliyor. Sonuçta da kentte konuta talep artıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. verilerine göre, artan talep, arz artışını getiriyor. Bölge müteahhitleri, ellerindeki stoğu eritmede bir problem yaşamıyor. Hatta bazı hazır beton santralleri, 24 saat çalışmalarına rağmen beton dökmek için günler sonrasına randevu verebiliyor. Şehir, özellikle batı ve güneybatı yönünde gelişiyor. En hızlı değişim Şahinbey ilçesinde görülürken, lüks konut üretimi, Kızılhisar’da yoğunlaşıyor. Başta Şahinbey Belediyesi olmak üzere imar alanlarının hızla oluşturulması, piyasaya canlılık sağlıyor. Ofislerde ise çok farklı bir tablo var. Iş alanlarının gelişme potansiyeline rağmen, ofis yatırımları henüz son derece sınırlı.

Şahinbey
Gaziantep’in güneyinde kalan bu bölge, kentin en hızlı gelişen yeri. Bunun en önemli nedenlerinden biri, son yıllarda çarpık kentleşmenin etkilerini düzeltmek ve düzenli yapılaşmaya kavuşturmak için Şahinbey’de yapılan kentsel dönüşüm. Şahinbey Belediyesi tarafından Etiler ve Serinevler mahallelerinde yapılan konut projeleri tamamlandı ve halka uygun koşullarla, kura yolu ile dağıtılmaya başlandı. Bu arada Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Ekolojik Çevre’ projesi çerçevesinde, ilçenin Kilis yolu üzerindeki bölgesi, konut ve ticaret alanı inşasıyla gündemde. Ancak bölgede asıl doping etkisini, Nakkaş Holding ile SinpaşGYO’nun ortak yatırımı Antepia projesi yaptı. Gerekyüksek nitelikli proje özellikleri gerek farklı tasarımıyla Antepia’nın gördüğü talep, pek çok inşaat firmasının bölgeye akın etmesini, buradaki konut ve arsa fiyatlarının artmasını sağladı. Projeye yakın yolların genişletilmesi, arsaların değerini yükseltti. Antepia’da metrekare birim fiyatları 3.200-3.800 TL aralığında.

Şehitkamil

Son dönemde Gaziantep’in daha fazla gelişen bölgelerinden. Ancak imar planı oluşturmada bazı sıkıntılar olduğu gözleniyor. Burada Dülükbaba ormanlarının güney kısmının imara açılacağı söylentileri, beklentiyi yükseltiyor, ilçenin yeni yapılaşma bölgelerinde, binaların konumu ve müteahhitlerin tanınırlığına göre, metrekare fiyatları yeni lüks konutlarda 2.250-3.250 TL aralığında. Orta halli binalarda ise metrekare fiyatları, 1.400-1.900 TL aralığında. Fiyatlar konum, malzeme ve işçiliğe göre değişiyor. Lüks konut projelerinde metrekare fiyatları 3.200-3.800 aralığına ulaşıyor.

Diğer ilçeler

ibrahimli bölgesinde lüks konut üretiminin epey fazla olduğu görülüyor. SANK0 Holding, Şehirgösteren Mahallesi’nde çok katlı ve rezidans özellikli binaların inşaatına başladı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Oğüzeli bölgesinde toplu konutalanıstoğu bulunuyor. Ayrıca T0Kİ, İslahiye’nin Fevzipaşa beldesinde yakın zamanda 163 konut, cami ve ticaret merkezi yapmaya hazırlanıyor.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu