Anasayfa / Emlak Haberleri / Gebze’de Satılık Araziler

Gebze’de Satılık Arazilerİstanbul’un yanı başındaki Gebze’nin çehresi tamamen değişiyor. Üçüncü köprü ve Körfez geçişi köprüsü bölgeye ilgiyi artırdı. Sanayici bölgedeki OSB’lere, gayrimenkul yatırımcısı ise tarla vasfındaki arazilere yöneldi…

İSTANBUL’un komşusu Gebze’de son yıllarda ciddi bir hareketlenme var. Büyük şirketlerden bazıları merkezlerini Gebze’ye taşırken, bazı büyük projeler de bölgeye kaydırılıyor. Yatırımcılar kuracakları dev tesisler için büyük metrekarelerde arazi arıyor. Planlanan tesislerin yüzbinlerce istihdam yaratması bekleniyor. Bölgede yaşanan hareketlilik, arazi yatırımcısının da bölgeye ilgisini artırdı. Yatırımcıların farklı metrekarelerde arazi talebinde bulunduğu bölgede, fiyatlar son bir yıl içinde yüzde 30 oranında arttı. Uzmanlar, Gebze’nin Türkiye’nin en değerli bölgesi olmaya aday olduğunu söylüyor.

gebze

EN ÖNEMLİ KAVŞAK

Kocaeli’nin ilçesi olmasına rağmen İstanbul’un uç ilçesi gibi konumlanan Gebze’nin, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi ile bir anda yıldızı parladı. İstanbul’da yapımı devam eden üçüncü boğaz köprüsünün bağlantı yollarının da bölgeden geçmesi, İstanbul ile İzmir arasındaki yolun en önemli kavşağına Gebze’yi oturttu. Gebze, sadece karayolu ulaşımda değil demiryolu ulaşımında da önemli bir merkez haline gelecek. Kapanan Haydarpaşa Garı nın misyonunu üstlenecek ilçe, Türkiye’nin birçok bölgesinden gelecek trenlerin son durağı olacak. Bölgeden geçen hızlı tren hattının yanı sıra İstanbul Metrosu’nun da Gebze’ye kadar uzatılması planlanıyor.

İSTANBUL’UN KAPISI

Bütün bu yatırımlar tamamlandığında hem kara hem de demiryolunda İstanbul’un ‘Anadolu’dan giriş kapısı’ Gebze olacak. Devam eden projelerle Gebze’nin tam anlamıyla bir ulaşım şehrine dönüştüğünü söyleyen Gebze Belediye Başkanı Adnan Köş-ker, “2023 Gebze Vizyonu ile kent içi ulaşımın büyük ulaşım ağlarıyla entegrasyonunu sağlayacak, raylı sistemlerle bağlantıların yapılacağı ulaşım master planları hazırladık” diyor. Gebze’nin temel sorunlarından birinin ulaşım olduğunu vurgulayan Başkan Köşker, şu değerlendirmelerde bulunuyor:

“E-5 Karayolu, TEM Otoyolu, Körfez Geçiş Köprüsü, Yüksek Hızlı Tren, Marmaray, Sabiha Gökçen Hava Lima-nı’na yakınlığı, Eskihi-sar-Topçular Feribot hattı ve inşasına başlanacak Kuzey Anadolu Otoyolu gibi ulusal ve uluslararası ölçekteki ulaşım ağlarının tam merkezinde olması, Gebze’nin stratejik konumunu bir kat daha artıyor. Gebze tam anlamıyla bir ulaşım şehri haline dönüşüyor. Belediyemizin yatırımlarının büyük bölümü ulaşım projeleriyle ilgili. E-5 üzerinde Topçular Köprülü Kavşak projesinin inşasına başladık. İhaleye çıkan Anibal Köprülü Kavşak Projesi karayolları tarafından ihale edildi, yakında inşasına başlanacak.”

Kara ve demiıyolu ulaşım yollarının kesişme noktasındaki bölgede, 3 milyon metrekare büyüklüğünde bir arazi üzerine kurulması planlanan, doğrudan ve dolaylı olarak da 200 bin kişiye iş imkanı sağlayacak Türkiye’nin ilk “Bilişim Vadisi” projesi bulunacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın açıkladığına göre Bilişim Vadisi Samsung, Siemens ve Oracle gibi teknoloji devlerinin buluşma noktası olacak. Muallim-köy’de bulunan Bilişim Vadisi’nde yer almaları için Samsung, IBM, Siemens, Oracle, Turk-cell, Arçelik, Akbank, Abank ve Netaş gibi teknoloji devleri ile görüşmeler sürüyor. HP, Vakıfbank, Garanti Bankası, Kuveyt Türk ve Halkbank’ın da vadide yer almaları isteniyor. Seçimden sonra ilk kazmanın vurulacağı bu dev projede, okul, kreş, hastane, ibadethane, konaklama tesisleri, banka, spor merkezleri ve kültürel tesisler gibi birçok sosyal donatı alanı yer alacak.

gebze-5 gebze-6 gebze-7 gebze-8

İMES, DİLOVASI’NDA BÜYÜYOR

İstanbul’un en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan Ümraniye IMES (İstanbul Madeni Eşya Sanatkarları Sanayi Sitesi), Gebze ve komşu Dilovası’nda büyük bir organize sanayi bölgesinin kuruluşunu sürdürüyor. Toplam 15 milyon metrekarelik alanda hayata geçirilen Dilova-sı IMES OSB’nin 2004 yılında temel atıldı. Bugüne kadar sadece altyapı yatırımı için 400 milyon TL harcanan, arsa bedeli 450 milyon dolar olan OSB’de 100’ün üzerine fabrika üretime başladı. Halen OSB’de 120 yeni fabrikanın yatırımları devam ediyor. Proje tamamlandığında bölgenin üretim merkezi olacak. 2016 yılında 40 bin kişiye istihdam sağlayacak.

İMES Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar, “İstanbul’a biçilen yeni ticaret, finans ve turizm merkezi olma rolü, sanayicilerimizi üretim alanı bulmak için yeni arayışlara itiyor. 2023 hedeflerimizi yakalamak için sanayicilerimizin ihracatlarım kolaylaştıracak, içerisinde limanı bulunan, ulaşım ağı gelişmiş üretim alanlarını oluşturmamız gerekiyor. Biz projeye ilk başladığımızda Dilovası, Gebze’ye bağlı bir belde idi. Ancak biz Gebze’yi ve Dilovası’nı bir bütün olarak değerlendiriyoruz” diyor. Gebze bölgesinin önümüzdeki dönemde ulaşım açısından önemli bir konuma geleceğini belirten Akar, sanayiciler açısından bölgenin sunduğu ulaşım olanaklarını şöyle anlatıyor:

“Yeni yapılan yollar ve köprülerle bölgede üretim yapan sanayiciler ürünlerini kolaylıkla taşıyabilecek. Aynı şekilde Dilovası’nda 13 -14 liman bulunuyor. Limana olan yakınlık sanayicilerimiz için çok önemli. Ağır sanayiciler limana çok ihtiyaç duyuyor. Bu bölgede sanayicimizin ihracatı da kolay olacak. Bölgede bulunan Hereke tren istasyonu aynı şekilde kolaylık sağlayacak. Sabiha Gökçen Havalimanı ise bölgeye 15 km mesafede. Haliyle önümüzdeki dönemde bu bölge ülkemizin ulaşım bakımından en önemli konumlarından birine sahip olacak. Bu da sanayicilerimiz için büyük bir avantaj teşkil edecek.”

10 BİN KİŞİLİK YENİ ÜNİVERSİTE

Ulaşım, sanayi ve bilişim noktasında merkez haline dönüşecek ilçede yeni bir üniversite çalışması da var. “Gebze Teknik Üniversitesi” adıyla yeni bir üniversite kurulması için TBMM’ye kanun teklifi sunuldu. TÜBİTAK ile ışbırlığı yapacak olan Gebze Teknik Üniversitesi’nde (GTÜ), her branşta öğrenim görülecek. 10 bin kişilik GTÜ’de eğitim alanları ile birlikte öğrencilerin kalacağı yurtlar da inşa edilecek. Gebze Teknik Üniversitesi, Enerji Teknolojileri, Biyoteknoloji, Nanoteknoloji, Yer ve Deniz Bilimleri, Ulaşım Teknolojileri, Yönetim Sistemleri, Savunma Teknolojileri, Bilişim Teknolojileri, Mimarlık, Tasarım ve Yapı Teknolojileri, Temel Bilimler Fakülteleri ile Mühendislik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden oluşacak.

KONUT TALEBİ PATLADI

Gebze’deki bu gelişmeler konut talebinin de artmasına neden oldu. Konut talebinin artması ile bölgede yeni konut projeleri üretilmeye başlandı. Gebze’nin Güzeller Mahallesi’nde Gebze Emlak Konutları projesini inşa eden Sarp Grup, geçtiğimiz yıl projenin 818 konut ve dokuz ticari birimden oluşan ikinci etabını tamamladı. Anka GYO, Gebze Çayırova’da 2 bin 500 konutluk Ankaryum Evleri projesinin 498 konuttan oluşan ilk etabını tamamlamak üzere. Alman İnşaat tarafından Gebze Çayırova’da projelendirilen Gökder niz Konutları’nın teslimi tamamlandı. Kira garantili satış yapılan projede geçen sene sonu itibariyle 1 + 1’lerin fiyatı 158 bin TL’den, 2+Herin 167 bin TL’den, 3+1’lerin 226 bin TL’den ve 4+1’lerin fiyatı ise 400 bin TL’den başlayan fiyatlarla satıldı.

Ertaş Ulusoy İnşa-at’ın Çayırova Gü-zeltepe mevkiinde inşa ettiği Akse Yaşam Konutları’nda da satış halen devam ediyor. Projede, 72 ile 108 metrekare büyüklüğündeki 1 + rierin fiyatı 134 bin ile 198 bin TL arasında değişiyor. Firma, yine aynı bölgede 180 konuttan oluşan Park Panorama Residence projesine start verdi. Pak-demir lnşaat’ın inşa ettiği ve satışları devam eden Evimiz Kocaeli projesinde, 91 ile 193 metrekare arasında farklı büyüklerdeki 2+1,3+1 ve 4+1 dairelerin fiyatları 110 bin ile 232 bin TL arasında değişiyor.
300 DÖNÜM YER ALDI

İstanbul’da inşa edilen üçüncü köprünün bağlantı yolları ve Körfez geçiş köprüsüyle yıldızı parlayan Gebze, işadamlarının da radarına girdi. Bölgede faaliyet gösteren Kontakt Yatırım ve Gayrimenkul Borsası Başkam İlker Çakır, bölgede yüzlerce yatırımcının arayış içinde olduğunu söylüyor. Yatırımcıların bölgede büyük metrekarelerde arazi talep ettiklerini belirten Çakır, Limak’ın patronu

Nihat Özdemir’in bölgeden 300 dönüm arazi satın aldığını söylüyor. Bölgeye ilginin artması ile birlikte fiyatlarda ciddi bir hareketlenme olduğunu ifade eden gayrimenkul danışmanları, son bir yıl içerisinde konut ve arazi fiyatlarında yüzde 50’nin üzerinde artış olduğunu vurguluyor.

MAHALLELERDE ARSA FİYATLARI

Konut, ticari ve sanayi yatırımı yapılabilen Gebze’nin bazı mahallelerinde, metrekare fiyatları arsanın statüsüne göre değişiyor. Gebze’nin dış mahallelerinden Hacıhalil Mahallesi’nde villa arsalarının metrekaresi 55 TL’den başlarken, merkeze daha yakın olan Adem Yavuz ve Kirazpınar mahallelerinde konut arsalarının metrekare fiyatlan 400 ile 850 TL arasında değişiyor. Hürriyet Mahallesinde konut arsalarının metrekaresi 500 ile 650 TL’den, Köşklü Çeşme Mahallesi’nde konut arsalarının metrekaresi ise 400 ile bin 200 TL arasında alıcı buluyor.

Gebze’deki en pahalı arsalar ise İstasyon, Cumhuriyet, Barış, Arapçeşme ve Yeni-kent mahallelerinde. Yenikent’te arsaların mefrekaresi 570 ile bin 230 TL’den, Cumhuriyet Mahallesi’nde bin 100 TL’den ve İstasyon Mahallesi’nde ise 900 ile bin 750 TL’den satılıyor. Arapçeşme Mahallesi’nde konut arsalarının metrekaresi 660 ile bin TL arasındayken, Barış Mahallesi’nde 960 ile 2 bin TL arasında değişiyor. Ticari ve sanayi arsalarının bulunduğu Sultan Orhan Mahallesi’nde, sanayi arsalarının metrekaresi 900-bin dolardan, ticari arsaların metrekaresi ise bin ila bin 570 dolardan satılıyor.

  Propa Aura Kartal

ÖNE ÇIKAN KÖYLER

Gebze’de Bilişim Vadisi Muallim Kö-yü’ne bağlı arazilerde kurulacak. Gebze’nin her yerinin değerli olduğunu vurgulayan gayrimenkul danışmanları bölgede Balçık, Pelitli, Şekerpmar, Muallimköy ve Çerkeşli’nin ön plana çıktığını belirtiyor.

Balçık Köyü’nde konut arsalarının metrekaresi 750 TL’den, ticari arsaların metrekaresi ise 350-750 TL’den satılıyor. Aynı köyde sanayi arsalarının metrekaresi ise 600-950 TL’ye kadar çıkıyor.

Konut arsalarının metrekare fiyatı 440 ile 610 TL arasında olan Muallim Köyü’nde, ticari arsaların metrekaresi 715-760 TL, sanayi arsalarının metrekaresi ise 350-650 dolar arasında değişiyor. Muallim Köyü’nde satışa çıkan tarlaların metrekaresine ise 280-285 TL isteniyor.

Çerkeşli Köyü’ndeki Gebze OSB ve Plastik-çiler OSB’de arazilerin metrekare fiyatı 630 TL ile 450 dolar arasında değişiyor. Ticari ve sanayi imarlı arsalar bulunan Tavşanlı Köyü’nde, ticari arsaların metrekaresi 880 TL, sanayi arsalarının metrekaresi ise 400-600 dolar arasında. Tavşanlı Köyü’nde toplu konut arsalarının metrekaresi 150-250 TL’den satılıyor.

ARAZİLERİ UCUZ KÖYLER

Bölgede daha uygun fiyata arazi satın alabileceğiniz köyler de var. Tarla vasfındaki arazilerin metrekaresi Hatipler Köyü’nde 35-53 TL, Duraklı Köyü’nde 30-80 TL, Mudarlı Köyü’nde 45 TL, Ahatlı Köyü’nde 21-54 TL, Kargali Köyü’nde 45-75 TL, Ovacık Köyü’nde 70-120 TL, Kadıllı Köyü’nde 100-250 TL, Cuma Köyü’nde 90-170 TL ve Denizli Köyü’nde 105-130 TL arasında değişiyor. Cuma Köyü’nde konut imarlı arsaların metrekaresi 100-250 TL’ye satılıyor. Denizli Köyü’nde konut. imarlı arsaların metrekaresine 100-150 TL, ticari imarlı arsaların metrekaresine ise 155 TL isteniyor. Tarla vasfındaki arazilerin bile 320-450 TL’ye satıldığı Pelitli Köyü’nde, konut imarlı arsaların metrekare fiyatı 350-650 TL arasında değişiyor. Mollafenari Köyü’nde konut ve ticari arsaların metrekaresi 200-300 TL’ye satılıyor. Istanbul-Yalova arasında arabalı vapura gitmek üzere içinden geçilen Eskihisar Köyü’nde, konut arsalarının metrekaresi 400-500 TL’den, tarlaların metrekaresi ise 450 TL’den satışa çıkarılmış durumda.

Altı viyadüğün inşaatı bitti

Gebze’nin kaderini değiştiren projelerin başında Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu projesi geliyor. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile 2009’da ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir [İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplamda 433 kilometreyi kapsıyor. Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde 12 adet, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde ise iki adet olmak üzere toplam 14 adet betonarme viyadükte çalışmaların devam ettiği projede, Gebze-Bursa arasındaki altı adet viyadük tamamlandı. Bu projenin en önemli ayaklarından biri olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında çalışmalar aralıksız sürüyor. Köprünün inşaatı 2016 Ocak’ta tamamlanacak. Köprü geçişi ve Orhangazi bağlantısı ile Körfez Geçişi altı dakikaya inecek. İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi’nin toplam maliyetinin 7.5 milyar dolar olacağı hesaplanıyor. Projenin en kısa yapım ve işletme süresi teklifini, 22 yıl 4 ay ile Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay İnşaat Ortak Girişimi vermişti.

Başar DEMİREL / RE/MAX Kobi Genel Koordinatörü
İstanbullu sanayici Gebze’ye

İstanbul’da sanayi alanları ticariye döndü. İstanbul’dan taşman sanayi tesislerinin ilk adresi Tuzla oldu. Tuzla’da da yer kalmadığı için şu anda Gebze yoğun ilgi görüyor. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Dudullu, Pendik ve Kartal’daki sanayi tesislerinin hepsi Gebze’ye gelmeye başladı. Pelitli ve Balçık köylerindeki OSB arazilerine ilgi arttı. Bu iki köyün etrafı henüz imara açılmadı, OSB arazilerinin dışındaki bölgelerde belirsizlik var. Sanayiciler ağırlıklı olarak OSB arazilerine, küçük yatırımcılar ise imarlı arazilere yakın olan tarla vasfındaki arazilere yatırım yapmayı tercih ediyor. Gebze, İstanbul’un kapısı olmuş durumda.

Sanayinin kalbinin attığı yer Gebze’dir. Sanayi, yurtiçi ve yurtdışı dağıtımını buradan yapar.

Dilovası’na yapılacak liman ile birlikte bölge ticaret ve sanayinin merkezi olacak. Nüfus yoğunluğunun artacağı düşünülerek Gebze ve Dilovası’nda toplu konut bölgeleri de belirlendi.

Kemal AKAR / İMES Yönetim Kurulu Başkanı
Gebze-Dilovası üretim üssü olacak

İMES Sanayi Sitesi’nde İstanbul’da faaliyette bulunan sanayicilerimiz büyümek için daha geniş üretim alanlarına ihtiyaç duymaktaydı. Ancak İstanbul’da ağır sanayi ve makine için üretim alanı oluşturmak hem fiziki açıdan mümkün değildi, hem de mali açıdan sanayicilerimize ağır yük teşkil etmekteydi. Biz de İstedik ki sanayicilerimizin ulaşımda ve altyapıda sorun yaşamayacakları, daha geniş üretim alanlarını oluşturalım. Böylece hem ülkemizin üretim üssü olmaya aday bölge olan Gebze’nin komşu ilçesi Dilovası’nı tercih ettik. 1997’de Dilovası’nda İMES Organize Sanayi Bölgesl’nin kuruluşunu gerçekleştirdik. Uzun süren bürokratik işlemler neticesinde 2004 yılında temelini atarak altyapı çalışmalarına başladık. Bölgemiz fabrika yatırımları ile birlikte bölge en az 2 milyar dolarlık bir yatırım değerine ulaşıyor. Şu anda 100’ün üzerine fabrika üretime başladı. Aynı şekilde 120 yeni fabrikanın yatırımları devam ediyor. Projemiz tamamlandığında bölgenin üretim merkezi olacak. 2016 yılında 40 bin kişiye istihdam sağlayacak. Biz projeye ilk başladığımızda Dilovası, Gebze’ye bağlı bir belde idi. Ancak biz Gebze’yi ve Dilovası’nı bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Zaten işyerlerimizde Dilovası’nda ikamet eden kadar, Gebze’de de ikamet eden çalışanımız var. Yani bölgenin tamamına iş kapısı oluyoruz, istihdam sağlıyoruz.

Adnan KÖŞKER / Gebze Belediye Başkanı
Kentleşme Kirazpınar’dan kuzeye doğru olacak

Büyük bir sanayi şehri olan Gebze’yi üretimin merkezi olmanın yanında bilim ve bilişim kenti, ayrıca tarih ve kültür şehri yapmayı hedefliyoruz. Gebze, sanayisinin yanı sıra TÜBİTAK, TSE, Gebze Teknik Üniversitesi, teknoparkları ve yeni inşa edilecek Bilişim Vadisi İle bilim şehri olmayı hak ediyor. Yine Gebze, Hünkar Çayırı’nda otağında vefat eden Fatih Sultan Mehmet gibi bir değere sahip. Ünlü komutan Kartacalı Anibahn anıt mezarı da Gebze’de.

Kent merkezinde Türkiye’de benzeri iki tane bulunan Çoban Mustafa Paşa külllyemiz var.

2023 vizyonunda Gebze’yi İstanbul’un turizm koridoruna almayı hedefliyoruz. Olimpik yüzme havuzu, Tatlıkuyu kapalı pazar yeri, Çarşı Hamamı meydan düzenlemesi inşası devam eden projelerimiz. Eskihisar’ı turizm ve cazibe merkezi haline getirecek olan Eskihisar Macera ve Aksiyon Parkı, Adem Yavuz kapalı pazar yeri, Osman Hamdi Bey Müzesi çevre düzenlemesi, Eskihisar Kalesi çevre düzenlemesi ihale süreçleri devam eden projelerimiz. Ayrıca TEM’in kuzeyindeki köyler bölgemizde sanayinin yoğun temposundan bunalan insanlarımızı rahatlatacak çok sayıda kent ormanı ve kent parkı planlıyoruz. Gebze’nin nüfusu 2014 itibariyle 340 bine ulaştı. Anadolu’nun 81 ilinden göç alıyoruz. Dokuz organize sanayi bölgesi, 2 bin 500 dolayında orta ve büyük ölçekli sanayi kuruluşu istihdam açısından kentimizi cazip hale getiriyor. Sanayileşmenin getirdiği hızlı nüfus artışı konut ihtiyacını da artırıyor. TEM Otoyolu’nun kuzeyine doğru Kirazpınar’dan başlayarak yeni uydu kent İnşası planladık. Kirazpınar’da ilk kez kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdik. Kentleşme Kirazpınar’dan kuzeye doğru devam edecek. Yeni konut bölgeleriyle beyaz yakalı diye tabir edilen çalışan kesimin yerleşmesi ve şehir hayatına entegrasyonu hedefleniyor.

Vahit YILDIRIM / GOSB Yönetim Kurulu Başkanı
“Sanayiciye boş alan bulmak için uğraşıyoruz”

Gebze Türkiye’nin en hızlı sanayileşen ilçelerinden…

İstanbul’dan Anadolu’ya geçiş hattında bulunan ilçemiz, üretim yapmak için çok büyük avantajlar taşıyor. İstanbul’a yakınlığı, yetişmiş işgücü, ulaşım arterlerine erişimi, depo ve antrepoların bölgede yoğun olarak bulunması nedeniyle cazibe merkezi haline dönüştü. Gebze Organize Sanayi Bölgesi, 537 hektar alan üzerinde faaliyet gösteriyor. Bölgemizde, 188 parselde 150 işletme üretim yapmakta. Bu işletmelerden 42’si yabancı sermayeli kuruluşlar. Parsellerin 16’sı inşaat, 22’si ise proje aşamasında. Bölgemizde, yaklaşık 22 bin kişi istihdam ediliyor. GOSB, gerek yerli gerekse yabancı yatırımcıların içerisinde yer almak istedikleri bir oluşum. Biz, gelen taleplere cevap veremeyecek doluluk oranına sahibiz. Bu soruna dair ilgili kurumlar nezdinde görüşmeler yaptık. Çözüme yönelik ilgili düzenlemelerin yapılması önemli bir gereklilik. OSB İçinde faaliyet gösteren katılımcılarımız ve OSB dışı yatırımcılardan gelen parsel taleplerini GOSB’da boş alan olmaması nedeniyle boş OSB’lere yönlendirmek durumunda kalıyoruz. Gebze’de bünyesinde önemli firmaların yer aldığı bizim haricimizde üç OSB daha var. Sadece bölgemizin 5 milyar dolar ihracat hacmi söz konusu. İnşaat aşamasında ve etüt aşamasında olan firmaların üretime geçmesiyle birlikte bu rakam katlanarak artacaktır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İnşaat ve Altyapı Sektörü Nereye Gidiyor?

Gelişen teknolojiler ve bakış açıları yepyeni bir yaşam alanı kavramını şekillendiriyor. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir