İş Fikirleri ve İş Kurmak

Geleceğin en iyi fikirleri aranıyor

Geleceğin en iyi fikirleri

• Alanının en büyük yarışması ‘ecomagination Challenge’ en iyi eko-ev fikirlerine yönelik küresel çağrısıyla devam ediyor
• General Electric ve girişim sermayesi ortakları konutlardaki enerji verimliliğinin iyileşmesini ve; rüzgâr, güneş, su ve biyokütle enerjisinin daha etkili kullanımını sağlayacak yenilikler arıyor

General Electric (GE) 200 milyon dolarlık açık inovasyon yarışmasının yeni bir aşamasını açıkladı. “ecomagination Challange: Şebekeye Güç Verme” yarışmasının küresel düzeydeki rekor başarısının ardından GE ve ortakları 18 Ocak’ta başlayacak olan ve ev enerjisi üretme ve yönetme konusundaki en iyi fikirleri arayacak olan “Evinize Güç Verin” yarışmasını duyurdu.

Yeni yatırım aşamasını ecomagination Ev Teknolojilerini sergilediği Las Vegas Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda (CES) açıklayan GE, küresel yarışma ile teknoloji uzmanları, girişimciler ve yenilikçi genç şirketleri en iyi fikirlerini paylaşmaya ve geleceğin eko evini yeni teknolojilerle kurma ve iyileştirmeye davet ediyor. 1.100 tanesi evlerdeki enerji kullanımı kategorisinde yer almak üzere toplam 4.000 fikrin sunulduğu yarışma bugüne kadar bu alanda düzenlenen en büyük yarışmalardan biri. Katılımcıların yeni fikirler sunmaya veya güncelledikleri fikirlerini yeniden sunmaya teşvik edildiği yarışmanın bir sonraki aşamasında bu fikirler yeniden incelenecek. Yarışmaya 18 Ocak-1 Mart 2011 tarihleri arasında www.ecomagination.com/challenge adresinden başvurulabilecek.

GE’nin kıdemli Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Bölümü Başkanı Beth Comstock “Yarışmayı enerjiyi üretme, bağlama ve kullanma biçimimizi dönüştürmeye yardımcı olmak için başlattık ve küresel enerji çözümleri konusunda işbirliği yapmak amacıyla katılımda bulunan tutkulu ve yenilikçi kişi sayısı GE açısından oldukça şaşırtıcı oldu. Yeni nesil enerji şebekesinin oluşturulmasına yardımcı olacak binlerce fikir geldi ve bu başvuruların önemli bir bölümü enerjiyi kullanım biçimimize odaklanıyordu. Bu alandaki fikirlerin çokluğu bize de tüketicilerin enerji kullanımını yeni bir gözle inceleme, insanların dokunabileceği ve hissedebileceği yeniliklere, yani evde enerji verimliliği sağlayan ve enerji verimliliğini iyileştiren çözümlere odaklanma fikrini verdi” dedi.

Öncü girişimcilik ve yenilik fikirlerinin sahipleri yatırım, ticari ilişkiler ve diğer ortaklık fırsatlarıyla ödüllendirilecek. Bunun yanı sıra, GE yöneticileri ve önde gelen akademisyen ve teknoloji uzmanlarından oluşan jüri heyeti beş kişiye 100.000 dolarlık Yenilik Ödülü verecek. Bu aşamadaki jüri heyeti ilk aşamada fikirlerini sunan ve Yarışma Topluluk Lideri olarak hizmet vermeyi kabul etmiş bulunan bir katılımcı grubunu da içerecek. Bu üyeler “Eve Güç Kazandırma” amaçlı fikirlerin değerlendirilmesine jüriye ve ileride yarışmanın yönlendirilmesine yardımcı olacaklar.

Yarışma önde gelen girişim sermayesi şirketleri Emerald Technology Ventures, Foundation Capital, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve RockPort Capital ile Wired dergisi Genel Yayın Yönetmeni Chris Anderson’ın işbirliği ile Temmuz 2010’da başlatıldı. Ayrıca İngiltere merkezli, kâr amacı gütmeyen bir şirket olan ve şirketlerle karbon emisyonunu azaltmaya yönelik çalışmalar yapan Carbon Trust da düşük karbon teknolojileri ticaretindeki uzmanlığıyla katkı sağlamak üzere aramıza katıldı. Yarışma GE’nin ecomagination ticari stratejisinin bir parçası olarak ve yenilikçi, temiz enerji teknolojilerinin kullanıması ve en ümit verici projelerin finanse edilmesine yardımcı olması amacıyla küresel bir taahhüt olarak geliştirildi.

Eko-ev’de iki ana kategoride yarışılabilir: Yönetim yazılımları, cihazlar ve klimaları da kapsayan enerji verimliliği kategorisi ve güneş, rüzgâr, su ve biyokütle enerjilerini kapsayan yenilenebilir enerji kategorisi.

GE, seçilen yarışmacılara aşağıdaki yollardan GE ile ticari bir ilişki geliştirme fırsatı sunacak:
• Yatırım: Hâlihazırda GE ve ortakları tarafından 200 milyon doların 55 milyon doları taahhüt edilmiş durumda ve ümit vaat eden fikirlere finansman yaratmaya yönelik fırsatların değerlendirmesi devam ediyor.
• Doğrulama: Yarışmacının ticari stratejisinin GE teknik ve ticari ekipleri ile derinlemesine görüşmeler yoluyla değerlendirilmesi;
• Dağıtım: Bir şirket kurulması ve küresel bir çap kazandırılması için GE ile ortaklık fırsatlarının araştırılması;
• Gelişme: Teknoloji ve ürün gelişimini hızlandırmak üzere GE’nin teknik altyapısı ve GE Küresel Araştırma Merkezlerinin destek vermesi, veya;
• Büyüme: Yarışma ürünlerinin pazarlanması için mevcut GE müşterilerinden yararlanma fırsatlarının araştırılması.

Wired dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Yarışma danışmanı Chris Anderson “İnternet ve diğer dijital gereçlerin ortaya çıkışı evlere kadar her seviyede enerji tasarruflu çözümlerin yolunu açtı. ‘Ecomagination Yarışması’nın bu yeni aşaması bu yeni gereçleri evlerdeki enerji yönetimini iyileştirmek üzere tüm dünyadan yenilikçi fikirlerle kaynaştıracak. Bugüne kadar gösterilmiş olan büyük ilgi insanların küresel enerji sorunlarımıza kendi yöntemleri ile çözüm arama tutkusunu yansıtıyor. Bir sonraki aşamada keşfedilmeye ve desteklenmeye hazır fikirleri bekliyoruz” dedi.

GE’nin “ecomagination challange: Evinize Enerji Verin” ve “Şebekeye Enerji Verin” yarışmaları hakkında daha fazla bilgi  www.ecomagination.com/challenge  adresinden temin edilebilir. Bu sitede katılım şartları, jüri heyeti ve yarışmanın 16 Kasım 2010 tarihinde ilan edilen ilk tur galipleri hakkında ayrıntılı bilgiler ve videolar da yer almaktadır.

GE Hakkında
GE (NYSE: GE) dünyanın en zorlu sorunlarıyla başa çıkmayı hedefleyen yenilikçi ve geniş yelpazeli bir teknoloji şirketidir. GE, hava taşıtı motorları ve elektrik üretiminden finansal hizmetlere, sağlık hizmetleri çözümlerinden televizyon programcılığına kadar birçok farklı alanda, 100’den fazla ülkede yaklaşık 300.000 çalışanıyla faaliyet göstermektedir. Daha fazla bilgi için şirket web sitesi www.ge.com adresini ziyaret ediniz.

GE ecomagination Hakkında
GE, temiz enerji teknolojisinin inovasyon ve ARGE çalışmalarına odaklanılarak geliştirilmesi ve hayata geçirilmesini mümkün kılmak amacındaki ecomagination girişimiyle toplumun enerji üretme, taşıma ve kullanma yöntemlerinde küresel bir dönüşümü yürütmektedir. 2005 yılındaki kuruluşundan beri, 90’ı aşkın ecomagination onaylı ürün piyasaya sürüldü ve bunlar 2009 yılında 18 Milyar dolar gelir sağladı. İlk beş yılda ecomagination ARGE çalışmalarına 5 milyar dolar yatırım yapan GE, ecomagination yatırımını iki katına çıkarma ve enerji yeniliğinde yeni bir döneme ivme kazandırmak için ortaklarıyla işbirliği yapma kararlılığındadır.

Şirket ARGE çalışmalarına beş yılda 10 milyar dolar yatırım yapacak ve operasyonel enerji verimliliğini iki katına çıkaracak ve bir yandan da sera gazı emisyonu ve su tüketimini azaltacaktır. Girişimin parçası olarak GE, “GE ecomagination Challenge: Şebekeye Güç Verme” adında, yenilikçileri yeni nesil güç şebekesi inşasına katılmaya davet eden, 200 milyon dolarlık bir mali taahhüdü başlattı.

Daha fazla bilgi için www.ecomagination.com web sitesini ziyaret ediniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu