Pazarlama ve Satış Taktikleri

Geleceğin Pazarlamacıları Nasıl Olacak?

Z KUŞAĞINI ÇOK İYİ ANLAMALILAR

Geleceğin başarılı pazarlamacılarının özellikle milenyum (1994-2003 arası doğanlar) ve Z (2003 yılı sonrası doğanlar) kuşaklarını çok iyi anlamaları gerekecek. Onların yaşam tarzlarını ve iç görülerini okuma yetkinlikleri kritik başarı faktörü olacak. Çünkü milenyum kuşağı pek çok sektörde satın alma kararına sahip tüketici oldu bile. Z kuşağı ise bu yıl 8 yaşına bastı. Kendilerinden önceki kuşaklardan tamamen farklı olan bu kuşakları anlamak ancak onlarla beraber yaşamakla mümkün, Bu da çok özel bir yetkinlik gerektiriyor.

BEYAZ TÜRKLERE SİYAH TÜRKLER KATILACAK

Türkiye’de yıllarca beyaz Türkler beyaz Türkler’e pazarlama yaptı. Şimdi hem siyah Türkler’e, hem güney komşularımıza pazarlama yapmayı öğreneceğiz. Ağırlıkla beyaz Türkler’den oluşan pazarlama bölümlerinin yapısı değişmeye başlayacak. Piramidin altına, geniş kitlelere, Ortadoğu coğrafyasına, Kürtler’e yönelik pazarlama çalışması yapmak şu an görev yapan pazarlamacıların kafa konforuna ve yetişme tarzına uygun değil. Gelecekte tüketime yeni katılan geniş kitleleri anlamak ve onlara saygı duyup ihtiyaçlarını karşılamak en önemli yetkinliklerden biri olacak.

KÜRESEL DÜŞÜNMELİ

Pazarlamacıların öncelikle ilişkisel becerileri çok güçlü olmalı, Toplumu ve toplum davranışlarını bir antropolog hassasiyetiyle gözlemleyip modelleyebilmeliler. Buradaki en temel nokta da insanın anlam arayışını ve anlamlandırmayı gereğince kavrayabilmek. Büyük resmi görmek ve yerelden ziyade küresel düşünebilmek, küresel trendlerin işe etkilerini ve 3-5 yıl sonra olacakları bugünden görebilmek geleceğin pazarlamacılarının sahip olması gereken yetkinliklerden en temel olanları.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu