Gıda ve Restoran Bayilikleri

Gelik Restoran Bayilikler Veriyor

500 bin tl sermaye ile restoran sektörünün önde gelen markalarından Gelik restoran’ın bayiliğini alarak kendi işinizi kurmaya ne dersiniz? Gıda sektöründeki yatım riski en az olanıdır diyebiliriz iyi bir lokasyon ve marka olmuş bir firmanın bayiliğini almak bu işte yüzde 70 oranında başarı gelmiş demektir kalan yüzde 30 da ise sizin mücadeleniz gerekir.

Gelik Restoran, franchising vererek önce İstanbul, ardından da Anadolu’da büyüyecek. Gelik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Atom Duruk, yatırımcıda sektör deneyimi aramadıklarım da belirtiyor.

Aroma markasının sahibi Duruk Ailesi ile Denizer Ailesi’nin ortaklığında 1972 yılında lüks sınıf bir restoran olarak kurulan Gelik, İstanbul’da beş şubesiyle faaliyet gösteriyor. Gelik, yeni dönem büyüme stratejisini franchise üzerine kurdu.

Başta İstanbul olmak üzere Anadolu’ya da yayılması planlanan Gelik’in yakın gelecekte 100 şubeli bir restoran zinciri haline getirilmesi planlanıyor.

Gelik Restoran

Self servis şeklinde hizmet vermeyi amaçlayan franchise mağazaların yurtdışına açılma hedefi de bulunuyor. Gelik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Atom Duruk, İstanbul’da 8 milyon dolar yatırımla AR-GE ve üretim merkezi kurduklarını söylüyor. Merkezde gıda mühendisleri kontrolünde üretim yapıldığını, üretimi merkezileştirdiklerini belirten Duruk, “Beş yıl önce şubeleşebilirdik ancak her yerde aynı kalite standardını tutturmak için büyük çalışmalar yaptık. İstanbul’daki bu üretim tesisini kurduk ve artık gönül rahatlığıyla şube-leşebiliriz” diyor.

DENEYİM ARANMIYOR

Lokasyonun yoğun olduğu bölgelerde “Gelik mob” adı verilen konsept-te 50 m2’den başlamak üzere franchise verilecek. Büyük restoranların m2 büyüklüğü ise 150 ile 250 arasında olacak. Franchise giriş bedeli, konsepte göre 50 bin ile 100 bin dolara arasında değişecek. Toplam yatınm maliyeti 50 m2 için 75 bin TL, 150 m2 için 350 bin TL, 250 m2 için ise 500 bin TL olarak öngörülüyor. Atom Duruk, şubeler için aylık ciro hedefinin konuma ve koşullarına şartlarına göre değiştiğine dikkat çekiyor. Kâr marjı içinden kira masrafı düşürüldüğünde yüzde 21 ile 22 arasında. Franchise yatırımı yapacak olan yatırımcıların sektör içerisinden olma şartı aranmıyor.

Duruk, “Bu alana yatırım yapmak isteyen yatırımcıların bu işi bilmelerine gerek yok. Çünkü tüm ürünler hazır ve üretilmiş olarak merkezden gidecek. Onlara sadece mağazaları işletmek kalacak. Yani işinin başında olsunlar işine sahip çıksınlar yeter” diye konuşuyor.

Gelik’in yıllar içinde büyük deneyim kazanan birçok eski çalışanı olduğunu belirten Mahmut Atom Duruk, emekli olan bu çalışanları mağaza sahiplerinin talebi doğrultusunda danışman ve süpervizör olarak her mağazada görevlendirmeyi düşündüklerini de söylüyor.

Gelik şubesi açmak için şimdiye kadar talep aldıklarını hatırlatan Mahmut Atom Duruk “Bizde kiranın ciroya oranı çok makul olacak. Hele işyeri kirası vermeyeceklerse yatırımcılarımızın çok daha kazançlı çıkacaklarını düşünüyoruz. Aile işletmelerinde çalışanlar aynı zamanda aile üyeleri olursa karlılık da artacaktır” diyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Başta İstanbul olmak üzere, Anadolu şehirlerine açılacak.

İlk sermaye: Toplam yatırım maliyeti 50 m2 için 75 bin TL, 150 m2 için 350 bin TL, 250 m2 için ise 500 bin TL olarak öngörülüyor.

Ciro hedefi: Lokasyona göre değişiyor.

Kâr marjı: Yüzde 21 ile 22 arasında.

Bayilerde aranan özellikler: Sektör tecrübesi aranmıyor. İşinin başında durması yeterli.

Başvuru için: 0212 690 43 50 – 51 ya da gelik@gelik.com.tr

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu