Pazarlama ve Satış Taktikleri

Gençlerin En Çok Çalışmak İstediği Ajans TBWA

Hedefimiz mevcut müşterilerimizle büyümek

2012, TBWA İstanbul için oldukça bereketli geçiyor. Gençlerin hala en çok çalışmak istediği ajans olan TBWA son olarak portföyüne Teknosa, Flo, İstanbul Modern, Tahincioğlu İnşaat ve İçim’i kattı.

Araştırmalarda en beğenilen ve gençlerin en çok çalışmak istediği ajans sıralamalarında hep üstlerde görmeye alıştığımız TBWA İstanbul, ilk sekiz ayda özellikle yeni müşteri edinme konusundaki performansıyla göze batıyor.

Teknosa, Flo, İstanbul Modem ve Tahincioğlu İnşaat ile çalışmaya başlayan ajans, ilk Ülker markasını da portföyüne eklemiş, içim markasıyla bu kapsamda anlaşan ajansın Kreatiften Sorumlu Başkan Yardımcısı İlkay Gürpınar ve Müşteri İlişkilerinden Sorumlu Başkan Yardımcı Burcu Özdemir’le geçen hafta bir araya geldik.

Geçen yıl taşındıkları Etiler’deki binanın kendilerine çok uğurlu geldiğini söyleyen Özdemir, şirketlerden çok talep olduğunun altını çiziyor. Her yıl portföylerindeki eksik sektörleri belirlediklerini söyleyen Özdemir bu kapsamda yeni müşteri aldıklarını belirtiyor. 180 kişinin çalıştığı ajansta stüd-yolann olmasının büyük avantaj sağladığını söyleyen Gürpınar böylece fikri daha hızlı hayata geçirebildiklerinin altını çiziyor.

YARATICILIK ARTTI

Stüdyolar çalışanların farklı yaratıcılıklarının ön plana çıkmasını da beraberinde getirmiş. Aralarından yönetmen, oyuncu, hatta makyöz bile çıkmış. İşe alım yaparken akıllı ve eğitimli insandan ziyade kalbi iyi ve üretme enerjisi olan kişileri aralarına katmaya özen gösterdiklerini belirten İlkay Gürpınar yılın sekiz ayını nasıl geçirdiklerini ise şöyle anlatıyor:

“İlk sekiz ayı fınansal anlamada çok iyi geçirdik. Son dört ayın kritik olduğu ve piyasadaki durgunluğun devam edeceği öngörülüyor. Ama biz mevcut müşterilerimizin iletişim bütçelerinde kısıntı yapacağını düşünmüyoruz. Hedefimiz yeni müşteri peşinden gitmeden var olanlarla büyümek. Birçok müşteri ile lansman aşamasındayız. Ekonomik anlamda büyümekten çok, en yaratıcı ajans olduğumuzu gösterme he-defındeyiz.”

FİKRİN DEĞERİ ÖLÇÜLEMİYOR

Reklam ajanslarının en büyük şikayeti düşen komisyon oranlan. Fikrin değerinin öl-çtilemediğinden şikayet eden Burcu Özdemir, fikrin değerini anlatmak için sektörün yeni yöntemler bulması gerektiğinin altını çiziyor. En iyi fikir bulucuların kimde olduğunun daha önemli hale geleceği bir dönemde olduklarını söyleyen Gürpınar ise her yerde kullanılabilecek fikir üretmek, yani entegre düşünmek gerektiğinin altını çiziyor. Son dönemde hangi ajans daha yerel işler çı-kanyor tartışmasını gündeme getirdiğimizde ise Gürpınar şöyle konuşuyor:

“Bizim çok Avrupai olan da, yerelliğin dibine vuran işlerimiz de var. Yerellik yaşam şartı, gerçeğimiz. Ama yerel olması için illa dünyada anlaşılmıyor olmamalı. Bu noktada önemli olan insan doğasına hitap edebilmek. Bizim işlerimiz Türk iç görüsünü alıp fikir üretmek ve en iyi prodüksiyonla bunu hayata geçinnek.”

TBWA İstanbul bünyesinde, dijital alanda “DAN” diye bir yapıya geçtiklerinin de altını çizen Özdemir ayn bir şirket kurmadıklarını bunun bir departman olarak hayata geçirildiğini belirtiyor. En iyi sosyal medya uzmanı, yazılımcı gibi alanında iyi kişileri bulup işi outshorus edeceklerini söyleyen Özdemir dijitalle ilgili kendi açılımlarının da bu olacağını vurguluyor.

Fatoş Bozkuş

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

 1. merhaba
  benim bir sorum vardi?
  ben reklam da calismak istiyorum yani reklam programlarin yayinladigi yerde.
  bunun icin nereye bas vurmaliyim…????????
  lutfan bana bir site adresi va ya telephon numara ya har hangi bir adress verarmisiniz???????
  tasakurlar
  zahra najafpour
  Tebriz, Iran

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu