Başarılı Girişimcilik

Girişimci İki Kadından Meyve ve Sebze Suyu Girişimi

Meyve sebze suyunu herkese sevdirdiler

Biri finans diğeri reklam sektöründe çalışan Sedef Dördüncü ve Deniz Derman, güçlerini birleştirip Juico’yu kurdular. Ortaklar, juice deanse yani meyve ve sebze suları karışımlarıyla detoks yapmak için özel ürünler imal edip, kapıya teslim servis yapıyorlar. Juico ile kısa sürede ünlenen yatırımcılar, İstanbul’da ciddi bir büyüme içerisine girdiler.

Trafik, bitmek bilmeyen mesai saatleri, düzensiz öğünler, sağlıksız besinler derken günümüz metropol insanı için sağlığını korumak giderek zorlaşıyor. Pek çok kişi kendini daha sağlıklı hissetmek, ideal kilosunu korumak için çözüm arayışında. Sedef Dördüncü de ABD’de Ernst & Young’da çalışırken ofiste geçirdiği uzun saatler ve dışarıda yenen yemekler nedeniyle sağlığıyla ilgili sıkıntılar yaşayan pek çok beyaz yakalıdan biriydi. Taki Amerika’da çok popüler olan juice deanse yani meyve ve sebze suları karışımlarıyla detoks yöntemi ile tanışana kadar… Belli bir süre boyunca katı yiyecek tüketmeyerek sindirim sistemini dinlendirmeyi, vücudun bu sayede toksinlerden arınmaya ve yeniden yapılanmaya odaklanmasını sağlamayı amaçlayan yöntemin pozitif etkilerini gören Dördüncü, bu sistemi Türkiye’ye getirmeye karar verdi.

Juico

Üretime mutfaktan başladılar

Önce vücudun işleyişi, besin ve beslenme üzerindeki bilgisini artırmak amacıyla Beslenme Danışmanlığı Sertifikası (Certified Nutritional Consultant) alan Sedef Dördüncü, 2013’te Türkiye’ye kesin dönüş yaparken, yaşam ve beslenme tarzı ne olursa olsun herkesin kolaylıkla gündelik hayatına sokabileceği bir juice deanse markasını İstanbul’da yaratmaya karar verdi.

2013 yılının mart ayında Türkiye’ye dönerek pazar araştırması yapmaya başladı. Kendisi finans konusunda deneyimli olduğu için bir büyüğünün tavsiyesi üzerine pazarlama konusunda uzman bir ortak bulmaya karar verdi. Bu sırada uzun yıllardır Sütaş’ta pazarlama, Dupont’da satış ve son olarak Propaganda’da stratejik planlama ve iş geliştirme alanlarında çalışan Deniz Derman’a açtı fikrini. Uzun zamandır kendisi bir marka yaratmak isteyen Deniz Derman, büyük bir heyecanla kabul etti Sedef Dördüncü’nün teklifini. 2013 Temmuz ayında Deniz Derman’ın işten ayrılmasıyla sıkı bir çalışma sürecine girdi iki girişimci. Önce evlerinin mutfağında deneme üretimi yapmaya başladılar.

Anadolu yakasında üretim gündemde

Eşe dosta denettirdikleri meyve sebze suları yavaş yavaş popüler olmaya başladı. “Kısa bir süre sonra tanımadığımız insanlar bize ulaşıp ürün istediklerini söylemeye başladılar. Böylece bu işin evin mutfağından yürümeyeceğini” anladık diyor Sedef Dördüncü. Catering işi yapan arkadaşlarının mutfağında kısa bir süre daha çalıştıktan sonra ise ilginin iyice artması üzerine kendi yatırımlarına yapmaya karar veriliyor ve Juico markasıyla şirket kuruluyor. Bugün hala üretim yaptıkları Seyrantepe’deki üretim noktalarını kiralayan Dördüncü ve Derman, gıda mühendisleri eşliğinde birkaç aylık bir uğraşın ardından üretim süreçlerini oturtmayı başarıyor.

Bugün ayda bin kişiye hizmet veren ortaklar, 2015’te İstanbul Anadolu yakasında da üretim noktası açmayı planlıyor. Böylece en az iki katı bir büyüme hedefleniyor. Tamamen doğal meyve-sebze suları ve kaju sütünden oluşan Juico’ların en önemli farkı, cold press yani soğuk sıkım yöntemiyle hazırlanıyor olmaları. Soğuk sıkım yönteminde meyve ve sebzeler normal bir katı meyve sıkacağından farklı olarak hidrolik bir presle uygulanan basınç sayesinde posasından ayrılıyor. Böylece ortaya besin, vitamin, mineral ve canlı enzim değeri kat kat yüksek saf bir meyve-sebze suyu çıkıyor. Juice deanse yani sebze-meyve sularıyla arınma konseptinde soğuk sıkım makinelerin kullandığını söyleyen Dördüncü, “Burada amaç, sindirim sistemini bir süreliğine dinlendirerek vücudun sindirime harcadığı enerjiyi toksinlerden arınmaya ve yeniden yapılanmaya harcayabilmesi” diyor. Öte yandan, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen meyve-sebze suları okside olmadıkları için de üç gün boyunca tazeliklerini ve besin değerlerini koruyor. Tüm ürünlerin düzenli olarak mikrobiyolojik testlerinin yapıldığını söyleyen Derman, “Ayrıca pastörizasyon işleminden geçmemeleri ve hiçbir katkı maddesi içermemeleri de ürünlerimizi özel kılıyor” diye konuşuyor.

Teslimat ücretsiz

Juico’dan ürün almak için siparişin teslimat tarihinden en az bir iş günü öncesinde verilmesi gerekiyor. Eve teslimat Kartal’dan Yeşilköy’e kadar ücretsiz, ister bir günlük ister üç ya da daha fazla ürün siparişi vermek mümkün. Ancak buradaki kritik nokta ürünleri teslimattan sonra üç gün içinde tüketmek. Bu nedenle dört veya daha fazla günlük detokslarda birden fazla teslimat oluyor. Teslimat sabah 7-9 veya 9-10.30 arası, akşam ise 20-22.30 arası yapılıyor. Ayrıca şirket kısa bir süre önce perakende satışa başladı. Maslak Orjin ve Levent 199 binalarında bulunan bir perakende markası Hub Food’da ürünleri satılan şirket, önümüzdeki dönemde yeni noktalarda da ürünleri sunmayı planlıyor.

ABD’de pazar büyüyor

İyi yaşam olarak adlandırılan spalardan detoks merkezlerine kadar insanların daha sağlıklı yaşamasını hedefleyen wellness pazarı Türkiye’de yeni yeni büyümeye başlarken, Amerika’da dev bir sektör olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Amerika’da bu pazarın sadece belli bir kısmını oluşturan doğal yiyecek ve içecek pazarının 43 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Pazarın 2020’ye kadar da yıllık ortalama yüzde 10 büyümesi bekleniyor. Taze sıkılmış meyve-sebze sulan ve smoothie’lerin hu pazarın içindeki payı S milyar dolar civarında. Juico’nun içinde bulunduğu cold-press juice pazarının yaklaşık 500 milyon dolarlık bir büyüklüğü olduğunu söyleyen Sedef Dördüncü, “Cold-press juice pazarı Amerika’da da yeni ancak hızlı büyüyen bir pazar. Amerika’da özel sermaye şirketlerinin satm aldığı juice cleanse markaları bile var. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de de pazarın büyümesini bekliyoruz” diyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu