İş Fikirleri

Girişimci Olamıyorsanız Girişimci Yönetici Olun!

Girişimci Olamıyorsanız Girişimci Yönetici Olun!
Girişimci olmak bir çoğumuz için büyük bir heves. Pek azımız kendi işimizi kurup yönetebiliyoruz. Girişimcilik temelde biraz kişilik özelliğiyle ilgili…

Girişimci olmak bir çoğumuz için büyük bir heves. Pek azımız kendi işimizi kurup yönetebiliyoruz. Girişimcilik temelde biraz kişilik özelliğiyle ilgili biraz da ülke kültürüyle ilişkili. Örneğin, 1 gün içinde ABD’de iş kurabilirken, Türkiye’de bir dolu prosedürü yerine getirmeniz gerek. Bu tür teşvik edici ya da zorlayıcı düzenlemeler elbette girişimcilik kültürünü de etkiler.Girişimci kişiliğe sahip olmanız, sanılanın aksine ille de gidip kendi şirketinizi kurmanız anlamına gelmiyor. Kurum içinde girişimci kişilik sergileyen kişilere “girişimci yönetici” diyoruz. Önümüzdeki dönemlerde girişimci yöneticiler şirketlerin en fazla arayacağı çalışanlar olacak.

Jill Hender’a göre, girişimci yönetici ile yenilikçi (innovator) arasında pek de bir fark yok. Ikisi de bir hayali hayata geçiren kişiler. Onları her hangi bir yöneticiden ayıran özellikleri şöyle sıralıyor Jill Hender:

  • Vizyoner ve doymakbilmez birer aksiyon insanıdırlar.
  • Kendilerine güvenen, cesur kişiliklerdir.
  • Akıcı bir zekaya sahiptirler. Meraklı olduklarından araştırmayı seven ve zorlu işlerin arkasından gitmeyi tercih edenlerdir.
  • Konular hakkında teknik bilgileri güçlüdür. Aynı zamanda piyasaları iyi anlar ve iyi yöneticidirler.
  • Gaule and Sprinks’e göre girişimci yöneticiler hem içsel hem de dışsal motivasyona sahiptir.
  • Belli bir ölçüde risk almayı severler. Yaptıkları işi daha iyiye götürecekleri durumlarda, inandıklarını yapmayı tercih ederler, işten atılma riskleri olsa bile.
  • Iletişim becerileri çok kuvvetli olduğu gibi başarılı ve başarı güdülü bireylerdir.
  • Kendi vizyonları doğrultusunda diğerlerini ikna etmeyi severler.

Bu özelliklerden birçoğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, siz de bir girişimci yöneticisiniz demektir.

Girişimci yönetici olmanın avantajlarından biri hayatlarını yönlendirebilmek için gereken inanca sahip olmalarıdır. Donanımlı olduklarından her tür durum ve şartta ileri hareket edebilirler. Bilgileri yoksa, bileni ya bulur ya da konuyu öğrenirler. Kafalarına koyduklarını yapmak için itici güçleri içsel motivasyonları ve tutkularıdır.
Girişimci yöneticiler, kariyer diye birşey olmadığını bilirler. Onlar için aslolan hayallerinin peşinden gidiyor olmaktır. Arzuladıkları işler doğrultusunda çalışıyor, değişiyor ve değiştiriyor olmaktır.

Kısacası, girişimci yöneticiler değişimi körükleyenlerdir. Yeniliklerin gelmesini teşvik eden, statükoyu kırabilen ve hem kendilerinin hem de projeleriyle kurumun daha da yüksekelmesi için çalışanlardır.

Kaynak: Kariyer YolculuğuEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu