Girişimcilik

Girişimci Yöneticilerden Girişim Önerileri

Her biri profesyonel iş hayatları boyunca yüz milyonlarca, hatta milyarlarca dolarlık ciroları yönetti. Binlerce kişilik istihdam ordusuna önderlik yaptı. Büyük yatırım kararlarına, ortaklıklara imza attı. Fakat hiçbir duygu, içlerindeki girişimcilik ateşini söndüremedi ve yıllar sonra bile olsa ilk fırsatta kendi işlerini kurdular. Eşref Hamamcıoğlu’ndan Şadi Burata, Hakan Kodal’dan, Işık Keçeci Aşur’a kadar bir zamanların kudretli CEO’larının girişim öykülerini ve onları izlemek için fırsat kollayan bugünün CEO’larına kritik önerilenlerini kaleme aldık.

Girişim Önerileri

Girişimci bir ruha sahip olsa da eğitiminin ardından farklı nedenlerle profesyonel hayatı seçenler yönetim kademelerine geldikten sonra içlerindeki girişimcilik isteğine daha fazla gem vuramıyor. Bunun örnekleri de her geçen gün artıyor.

Öğrencilik hayatında pek çok girişimde bulunan ancak eğitimini tamamladıktan sonra Pamukbank’ta profesyonel hayata geçiş yapan Hüsnü Özyeğin, bu anlamda herkesin ilk aklına gelen örnek. Yarattığı bankacılık modeli Harvard’da ders olarak okutulan Özyeğin, Türkiye’de en güçlü ‘girişimci’ rol modeli.

En son 12 yıldır Stefanel Türkiye’yi yöneten ve şirketten ayrılıp organik bebek, çocuk ve hamile giysileri üretip satmaya karar veren Füsun Kuran ile CEO’luğunu yaptığı Sodexo’dan ayrıldıktan sonra sağlıklı ve dengeli beslenme sektörüne Chefs Pack markasıyla adım atan Eşref Hamamcıoğlu girişimleriyle haber oldu.

Bu iki haberin ardından Ekonomist olarak son yıllarda profesyonel hayatı tepe noktada bırakıp hayallerindeki işe adım atan yöneticileri araştırdık. Gördük ki 40’ın üzerinde tepe görevde bulunan profesyonel, yeni girişimleriyle farklı alanlarda yatırım yapmış. Hatta bazı isimler başanlı girişimleriyle Türkiye’de olduğu kadar dünyada da dikkat çeker hale gelmişler.

NEDEN GİRİŞİMCİLİK?

İş dünyasında tepe noktalara gelmiş kişiler görevlerinden ayrıldıktan sonra ya tamamen kişisel ilgi alanlan, hobileri ile ilgili işlere giriyorlar ya da mesleki uzmanlıklarını daha esnek ya da daha çok kazandıracak bir şekilde değerlendirecek girişimlere imza atıyorlar. Bazı profesyonel yöneticiler ise bilgi birikimini danışmanlık yaparak farklı şirketlerin hizmetine sunuyor.

Profesyonel yöneticiliği bırakma nedenlerinin bazen yüksek kazanç isteği ya da geleceğe yatırım, bazen de hayat tarzı değişikliği ihtiyacı olduğunu söyleyen Stanton Chase International Türkiye yönetici ortağı Çağrı Alkaya, mesleki doyum, yorgunluk gibi nedenlerin de bunu tetiklediğini belirtiyor. Bunun dışında orta ve üst düzeydeki birçok yöneticinin kariyerlerinde sıkıştıkları, yükselme imkanları kısıtlandığı, işleri tekrar dönüştüğü için profesyonel hayattan ayrılarak girişimciliği seçtiğini ifade eden Alkaya, ağırlıklı olarak finans, ilaç ve tüketici ürünleri sektöründeki yöneticilerde bu durumun daha çok söz konusu olduğunu anlatıyor.

GÖZDE SEKTÖRLER

Girişimci yöneticilerin daha çok bilgi birikimleri olan alanlarda danışmanlık yaptığını söyleyen Hugent îş Ağı Direktörü Çağlan Ünal Üzümcü bu yöneticilerin kendi sektörleri içinde zaten çok iyi tanınan kişiler olduklan için birçok firmaya farklı alanlarda danışmanlık verme imkanı bulabildiğinden bahsediyor. Bunun dışında girişimci CEO’lan bambaşka alanlarda da görebiliyoruz. Üzümcü bu konuda şunlan söylüyor:

“Hobi olarak başlayan ilgi alanlarını profesyonel girişime dönüştüren birçok üst düzey yönetici biliyoruz. Şarap üretimi, organik tanm vb. özellikle doğayla bir arada olabilecekleri imkanlan yakalayan yöneticiler, yıllarca plaza ortamında uzun saatler çalışmanın acısını çıkanyorlar diyebiliriz.”

Tercihlerin daha çok geçmiş tecrübe ve birikim ile örtüşen, aynı zamanda güncel iş trendlerine paralel ya da yakın alanlarda olduğunu gözlemlediğini söyleyen Egon Zhender Türkiye Yönetici Ortağı Murat Yeşildere ise profesyonel yöneticilerin girişimciliğe geçerken ağırlıklı olarak perakende, enerji, teknoloji, tarım, özel sermaye gibi alanlara yatırımı tercih ettiğinin de altını çiziyor.

SİNA AFRA
İnternet girişimi mi yapmak istiyorsunuz?

İsmini ilk olarak KPMG EMEA Tüketici Endüstrisi ve Teknoloji grubu sorumlusuyken duyduk. Afra, 2005 yılından 2010 yılına kadar eBay Almanya İcra Kurulu ve eBay iştiraklerinden Afterbuy’da Genel Müdür olarak görev yaptı. Ardından eBay Avmpa ve GittiGidiyor.com’da yönetim kurulu üyesi ve eBay Türkiye Temsilcisi olarak çeşitli sorumluluklan üstlendi. 2008 yılında ise internet girişimlerinin dünyadaki başarısını görerek Ahmet Emre Sarı ve Tolga Tatari’yi yanına alarak bir yandan da Türkiye’nin ilk özel alışveriş kulübü olan Markafoni’yi kurdu. Markafoni, kısa zamanda çok sevildi ve hızla büyüdü.

Bugün 6 milyon üyesi olan, aylık 800 bin ürünün satıldığı bir yapı haline geldi. Ardından bu üç ortak Türkiye’nin internetteki moda merkezi enmoda.com, kozmetik ve parfüm sitesi misspera.com, Türkiye’nin lider fiyat karşılaştırma sitelerinden ucuzu.com ve Türkiye’nin en büyük online ayakkabı mağazası zizigo.com u da kurdu.
■    internet girişimi yapmak için öncelikle pazarın ihtiyaçlarını karşılayan bir iş fikri bulmalı.
■    Bu iş fikrine uygun gelir modelini geliştirilmeli.
■    Bu fikri hayata geçirmek için gerekli olan yatırımı bulmak gerekir.
■    iş fikri çok iyi olsa da gelir modeliniz netleşmeden yola çıkmayın.
■    Ayrıca projeniz ölçeklenebilmeli, başarılı olduğu takdirde, sınır tanımadan büyüme potansiyeline sahip olmalı.
■    Son olarak, üyelerine diğerlerinden daha özel bir alışveriş deneyimi sunabilen, müşteri ilişkileri yönetimini başarıyla yapabilen, satış öncesi ve sonrası süreçleri iyi yöneten yaklaşımların başarıya ulaştığı unutulmamalı.

Hakan Kodal
İnsan işini kurmakta geç kaldığını düşünüyor

Üniversitede okurken rehberlik yapan Hakan Kodal, okııl sonrasında her ne kadar girişim sermayesi fonu kurma niyetinde olsa da profesyonel hayatın içinde buldu kendini.

En son Yapı Kredi Koray GYO şirketinin genel müdürlüğünü yapan Kodal, hep kendi işini yapmak istemiş ama başlangıç için iyi bir sermaye birikimi gerektiğini düşünerek bunu ertelemiş. 2006 yılında ise Merril Lynch’in “Sen kendi şirketini kur ve proje geliştir, biz yatırım yapalım” teklifine ise duyarsız kalamamış.

Yapı Kredi Koray’dan bir ekiple beraber ayrılıp Krea’yı kurmuş. Krea Gayrimenkul’ün, kuruluşundan bugüne kadar 500 milyon dolarlık yatırıma imza attığını söyleyen Kodal, Merrill Lynch’in Bank of America ile birleşme kararı alarak gayrimenkul yatırım işinden çıkma kararının ardından, 2010 yılında Krea’nınbağımsızlığını elde ettiğini anlatıyor. Krea bugün yerli ve yabancı yatırımcılarla ortak gayrimen-kulde karma ve konut projelerine imza atıyor.

Gayrimenkulün dışında bir sektörde olmak istemediğini söyleyen Kodal ancak gayrimenkulü de içeren, otel, eğlence, restoran alanlarında yeni projelere imza atabileceğinin altını çiziyor.

■    İşinizi, birlikte çalışacağınız insanları sevmek başarı için şart.
■    Kendini sorgulamak, araştırmak, geliştirmek ve çok çalışmak gerek.
■    Sonunda da risk almayı bilmek de lazım.

Ertuğrul Bul
Şirketini sattı, yeni bir işin peşinde

Zürich Grubu CEO’luğunun ardından profesyonel yöneticilik hayatına son veren Ertuğrul Bul, aslında geçmişinde girişimciliği denemiş bir kişi. 1993-2000 yılları arasında finans sektöründe çalışırken 2003 yılında yöneticiliği bırakıp memleketi Ürgüp’te bir cafe açmış. Ancak profesyonel hayattan gelen cazip tekliflere sırt çe-virememiş Bul. 2006 yılının Mart ayında TEB Sigorta’da genel müdür olarak profesyonel hayata geri dönen Bul, şirketin baştan sona tüm stratejilerini ve yapısını kurgulamış ve 2008 yılında şirket yüksek bir çarpan ile Zürich Gmbu’na satılmış.

Satış sonrası imzaladığı 3 yıllık anlaşma gereği CEO ünvanı ile görevine devam eden Bul, 2011 Nisan ayında “Sigorta Dükkanım” şirketini dört kişilik bir ekip ve bir melek yatırımcı ile kurmuş. Türkiye’nin ilk online broker şirketi olarak kurgulanan bu şirketten çıkış planının üç yıllık olduğunu söyleyen Bul, “Ancak 2012 yılı 1 Eylül tarihinde Marsh Sigorta ve Reasürans Brokerlik şirketinden gelen teklif ile şirketimiz operasyonlarını söz konusu firmaya sattık” diye konuşuyor.

■    Profesyonel çalışırken kendi işinizi kurdu iseniz, özellikle ilk dönemde yaşam alışkanlıklarınız değişiyor.
■    Her ayın sonunda önceden bildiğiniz gelirinizi unutun, ne geliriniz olacağını kestiremiyorsunuz.
■    Çalışanların, ofisin, verdiğiniz hizmetin sorumluluğunu, profesyonellikten farklı olarak üzerinizde fazlası ile hissediyorsunuz.
■    Çok ama çok çalışmanız gerekiyor.
■    Değer mi? Evet, çünkü başarıya ulaştığınız her noktada aldığınız haz profesyonellikten çok daha yüksek oluyor.

IŞIK KEÇECİ AŞUR
Beğendiği markaya yatırım yaptı

2001 yılından itibaren Starbucks, The Body Shop ve Debenhams gibi pek çok markanın Türkiye’deki perakende operasyonunu yürüten Al Shaya Türkiye’nin genel müdürlüğünü yapan Işık Keçeci Aşur, 2006 yılının sonunda görevinden ayrıldı. Kendi işini kurmanın zamanının geldiğine inanan Aşur, daha önceki deneyimleri ve kişisel beğenisi nedeniyle de kahve sektörünü ve Caffe Nero’yu seçmiş. Ve görüşmelere başlamış. 2007 yılından ise faaliyetlere başlamış Türkiye’de Caffe Nero. Avrupa’da hızlı büyümesiyle dikkat çeken Caffe Nero, son iki yılda Türkiye’de de atağa geçti.

Şehir mağazalarının yanı sıra, üniversiteler, havalimanları ve İDO iskelelerinde de yeni şubeler açarak büyvmeyi hedefleyen şirket, 2012 yılını 60’a yakın mağaza ile kapattı. Bugüne kadar büyümede İstanbul’a konsantre olan Aşur’un yeni hedefi Ankara ve İzmir.

■    Öğrenmeye ve öğretmeye tutkuyla yaklaşmalı ve yılmadan çalışmalı.
■    istediklerini yapacak gücü kendilerinde bulduktan sonra o konuda olabildiğince kendilerini geliştirmelerini de önerebilirim.
■    Gündemi takip etmek, yeni trendler hakkında bilgi sahibi olmak çok önemli.
■    Bunun yanı sıra özellikle de girişimcilikte koçluk, rehberlik gibi desteklerin çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu şekilde bir yol gösterici sayesinde, hedeflere daha donanımlı bir şekilde ulaşılabilir.

EŞREF HAMAMCIOĞLU
Sağlıklı bir yaşam tarzı vaat ediyor

Yıllardır hizmet sektöründe profesyonel yöneticilik yapan ve son olarak Sodexo Türkiye Genel Müdürü olarak tanıdığımız Eşref Hamamcıoğlu, çok iyi bildiği bu alanda artık kendi şirketleriyle faaliyet göstermek istemiş.

Geçen yıl UP Hizmet Yönetim Çözümleri Danışmanlık firmasını kuran Hamamcıoğlu, bu şirketle, kurumsal danışmanlık ve hizmet tedarik zinciri yönetimi konularında; gayrimenkul sektöründe, liiks konutlara, rezi-danslara, AVM’lere, hastanelere ve akıllı binalara danışmanlık hizmeti veriyor.

Amerika’ya tatile gittiği dönemde burada eğitim gören oğluyla görüşürken bir girişim fikri oluşturan Hamamcıoğlu, bu yılbaşında Chefs Pack’i kurdu. Dengeli, sağlıklı ve hem porsiyon hem de kalori kontrollü beslenme alanında Türkiye’de ciddi bir potansiyel olduğunu gördüğünü söyleyen Hamamcıoğlu, Chefs Pack ile dengeli ve kontrollü beslenme, dolayısıyla sağlıklı bir yaşam tarzı vaat ettiklerinin altını çiziyor.

■    iyi gözlem ve analiz yaparak, ölçülebilir riskler alarak yola devam edilmeli.
■    Girişimcilerin mutlaka güvenecekleri, yetkin, heyecanlı ve özverili bir ekiple yola çıkmalarını önerebilirim.

1 2Sonraki sayfa
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu