Başarılı Girişimcilik

Girişimciler İçin Etohum Başvuruları Başladı

Girişimciler İçin Etohum Başvuruları Başladı

Etohum’un doğru yatırımcılarla buluşarak iş fikirlerini hayata geçirmek veya varolan girişimlerini farklı bir noktaya taşımak isteyen girişimciler için destek programı 2011-2012 dönemi başvuruları başladı. Başvurular 31 Aralık 2011 tarihinde sona erecek.

Yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluşturan Etohum, bu yıl da çalışmalarına devam ediyor. Başvuru sürecinin başladığı süreçte, Ağustos ayı içinde girişimcilerle görüşmeler de başlayacak ve değerlendirmelerin sonucunda 2012’de yatırım yapılabilecek adaylar belirlenecek. Başvurular etohum.com adresinden yapılabiliyor.

Etohum’a kimler başvurabilir?

İnternet konusunda yeni bir iş fikri olan ancak henüz şirketini kurmamış veya iş fikrini gerçekleştirmek için şirketini kurmak üzere olan ya da internet şirketini kurmuş ancak sermaye, yönetim, pazarlama ve diğer konularda desteğe ihtiyacı olan herkes Etohum’a başvuru yapabilir. Etohum internet, mobil, oyun ve yazılım konusunda, öğrenci ya da mezun, kendi işini kurmayı isteyen ya da kendi şirketini kurmuş her girişimciye açık. Bireysel başvurular kabul edildiği gibi takım halinde de başvuru yapılabiliyor.

Değerlendirme süreci nasıl işliyor?

Etohum’a başvuran girişimcileri oldukça yoğun bir program bekliyor. Etohum’a başvuruda bulunan girişimci fikirlerin sahipleri, 2 haftada bir düzenlenen Etohum Kafe toplantıları ile aylık Etohum kamplarına katılıyor ve girişkenliklerini gösterme fırsatı yakalıyorlar. İlk etapta başvuranlardan iş planları, iş planları veya fikirleri istenmiyor. Ancak seçimler sırasında katılımcılara geliştirmek istedikleri projeleri olması gerekliği ve potansiyelleri olması gerektiği anlatılıyor. Başvuru sırasında katılımcılardan internet ve mobil konusundaki bilgilerini, ilgilerini göstermeleri ve özgeçmişleri de isteniyor.

Etohum, her yıl seçtiği girişimcilere iş planı, proje yönetimi, sunum yöntemleri gibi konularında sağladığı eğitimler ve yatırımcılarla sosyal bağlantı imkanı sunarak onları her yönden destekliyor. Etohum yatırım yapabiliyor ancak girişimcilere para ödülü vaat etmiyor.

Konuyla ilgili olarak Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir şunları söyledi: “Etohum olarak başvuru yapan her girişimciye çok değer veriyoruz ve başvuruları değerlendirirken son derece özenli hareket ediyoruz. Başvurularımızda sektörel bir kısıtlama yok ancak internet ve mobil pazar önümüzdeki yıllarda daha da hareketleneceği için bu alanlardaki projelerin ağırlıklı olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca adaylar özgün iş fikirleriyle başvurabileceği gibi yurtdışında başarıya ulaşmış projelerin Türkiye’de uygulamalarının yapılması temelli projelerle de başvuru yapabilirler. Değerlendirme yaparken yaratıcılığın yanı sıra projenin ölçeklenebilirliği ile pazarın büyüklüğünü de dikkate alıyoruz.”

Etohum girişimcilerin fikirlerinin hayata geçirilmesi ve projelerinin büyütülmesi aşamasında danışmanlık yapıyor ve başarılı girişimcileri yatırımcılarla buluşturarak yeni ekonomideki girişimlerin hareketlenmesinde aktif rol oynuyor. 2010- 2011 yılında Etohum toplam 18 melek yatırımcıyla Pembepanjur.com ve Gideros Mobile’a yatırım yaptı. Etohum, ilerleyen yıllarda bu sayının artmasına yönelik olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bunun için, Etohum yatırım fonunun büyütülerek daha fazla yatırımcının sisteme dahil edilmesi planlanıyor. Etohum’un kurulduğu 2008’den bugüne kadar 100’e yakın girişime destek verildi.

Etohum 2011-2012 Dönem Programı:

  • Etohum’un seçim süreci 2011 Ağustos – Aralık ayları arasında yapılacak.
  • Ağustos – Aralık ayları içinde başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir’de Etohum toplantıları ve Etohum kampları düzenlenecek.
  • Başvurular internet üzerinden alındıktan sonra Ağustos – Aralık 2011 arasında girişimcilerle birebir görüşmeler, telefon / video görüşmeleri, e-posta ve diğer iletişim yöntemleri ile uygun adayların seçim süreci devam edecek.
  • 2012 Ocak ayında kısa listeye giren 40 Etohum adayı belirlenecek, kendileriyle bu bilgi paylaşılacak.
  • 7 Ocak 2012 Cumartesi günü 40 Etohum girişimine yatırımcılarla iletişim eğitimi verilecek.
  • 14 – 15 Ocak 2012 haftasonu 40 Etohum adayı, Etohum melek yatırımcılarına kısa sunumlarını yapacaklar.
  • 28 Ocak 2011 Cumartesi günü yatırım yapılacak 15 Etohum internet girişimi, haftasonu toplantısında açıklanacak.
  • 15 – 19 Şubat 2012 tarihleri arasında geçen seneki Etohum girişimleriyle beraber bu sene seçilenler Etohum Antalya Yatırımcı – Girişimci kampına davet edilecek.
  • 16 Ağustos 2012 Etohum yaz kampı başlayacak.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu