Başarılı Girişimcilik

Girişimcilere Öneriler, Girişimcilik

Girişimcilere Tavsiyeler

Girişimcilere öneriler; Çalıştığınız işi geride bırakıp kendi patronunuz olmaya hazır mısınız? Size yardımcı olabilmesi için kendi işini başarı ile sürdürmüş girişimcilerin verdiği ipuçlarını sizler için derledik.

1- Kaldırabileceğinizin altında rakama iş almayın, ancak sözleşmeli müşterilerinize ve iş yaptığınız partnerlerinize indirim vermekten çekinmeyin.

2- Yaptığınız işe referans olabilecek insanlar bulun. Size çok zor gelecek işler gönderseler bile karlı olup olmadığına dikkat ederek işi kabul edin.

3- Size destek olan insanlarla çalışmaya gayret edin ve kimse tarafından yılgınlığa uğramamaya gayret edin. Eğer girişimde bulunduğunuz iş fikrinizin iyi olduğuna inanıyorsanız, ona bağlı kalmaya ve ısrarcı olmaya devam edin. Başarı şansınız çok daha fazla olacaktır.

Girişimcilere öneriler
Girişimcilere öneriler

4- Düşüncelerinizde sabit fikirli olmaktan kaçının. İş stilinizi, müşteri servisi anlayışınızı müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılama doğrultusunda değiştirmeye hazırlıklı olun.

5- Hatalarınız olduğunda hatalı olduğunuzu kabul edin. Eğer şirketiniz için işinize yaramayan bir şey almışsanız ve beklentilerinizi karşılamamışsa geri göndermekten, satmaktan veya değiştirmekten kaçınmayın.

6- İş yaptığınız banka müdürleri ve kredi sağlayan kurumlarla iyi ilişkiler geliştirmeye bakın. Problemleri çözmede iyi niyetli olduğunuzu gösterin. Borçlu olduğunuz iş partnerlerinize ödeyebildiğinizi en iyisini ödemeye gayret edin.

7- İş eğitimine önem verin. İş yaptığınız alanla direkt ilgisi olmasa da kendinizi eğitmek için çok zaman harcamanız gerektiğini bilin. Pazarlama, IT desteği, muhasebe kaydı tutmak gibi.

8- Yanlız kalmamaya özen gösterin. Müşterilerinizle yakın ilişki içinde olsanız bile, kendi network’ünüzü yaratmaktan geri durmayın.

9- İş hayatınızla özel hayatınızı ayırın. Çalışma saatlerinize sadık kalın. Müşterilerinizin size ulaşamadığı zamanlarda sesli mesaj sistemini kullanın. Sizden en azından bir cevap alacaklarını bilsinler. Acil durumlarda nasıl ulaşılabileceğini bilmelerine imkan tanıyın.

10- Her gün işinizle ilgili kendinize bir düşünme zamanı ayırın. Günlük işleriniz içinde boğulur kalırsanız işinizi asla büyütemezsiniz.

11- Hoşlandığınız şeyleri yapmaktan geri kalmayınç Haftada bir kaç kez hoşlandığınız şeylere zaman ayırın. Bu sizin deşarj olmanızı sağlar.

12- Kendinize bir iş planı yazın. Bu ne yaptığınız konusunda açık bir rehber olur. Planınızı her yıl yenileyin.

13- Telefonda konuşma kabiliyetinizi geliştirin ve size ulaşan her şikayet veya problemde buna uygun cevaplar vermeye gayret edin.

14- Size gelen siparişleri anında confirm edin. Özellikle emaille sipariş almışsanız.

15- Her zaman resmin büyüğünü görmeye çalışın, yaratıcı olun.

16- Sizden daha zeki birini bulduğunuzda işe almaktan çekinmeyin.

17- Size tavsiyede bulunan girişimcilerin veya saygın küçük işletme danışmanlarının sözlerini dinleyin.

18- Bilmediğiniz bir işe kesinlikle girmeyin. İşi anlamak için tüm iş hayatınızı heba edersiniz.

19- Size bağlı müşteriler bulmaya gayret edin ve bu işe lokal olarak başlayın.

20- Girişimlerin ilk yılında hızla yol alabilirsiniz, ancak en azından ikinci yılın sonuna kadar finansal açıdan rahat olacağınızı garanti altına alın.

21- Spesifik hedeflere kitlenin ve başarana kadar çalışın.

22- Fikrinizi geliştirirken asla nasıl başaracağınız konusunda endişelenmeyin. Para ve kaynak birlikte gelir eğer hedeflerinizi belirlemiş ve çalışmaya başlamışsanız.

23- İşinizin her alanında kaliteye önem verin ve işinizin ana merkezinde kalite olsun. Eğer kaliteye önem vermezseniz işinizin yürümeyeceğini göreceksinizdir.

24- Interneti kullanın. Email göndermeyi öğrenin. Web sitenizi kurun. Database oluşturun. Müşterilerinize newsletter gönderin, online banner reklamlarına önem verin. Web sitenizi tüm arama motorlarına kayıt ettirin.

25- İyi bir avukatınız, muhasebeciniz, pazarlama elemanınız olabilir. Karlı bir işletmeye sahip olmak için iyi profesyonellerle çalışmaya bakın.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu