Girişimcilik

Girişimcilik hatalarından kaçınmak için 5 altın tavsiye

GÜNÜMÜZDE çok hızlı büyüyen bazı girişimlerin ne yazık ki yönetimsel hatalar yüzünden kapandığını görüyoruz. Bu noktada başarılı girişimcilerin tecrübe ve önerileri önem taşıyor. Web tabanlı ön muhasebe uygulaması Paraşüt’ün Kurucu Ortağı Sean Yu’da bu örneklerden biri. Yu, tecrübelerinden yola çıkarak girişimcilik serüveninde kaçınılması gereken hatalar hakkında önerilerini şu şekilde sıralıyor:

Kaynakların kısıtlı olmasına takılmayın: Kaynaklarınızın kısıtlı olması az şey başarabileceğiniz anlamına gelmez. Bu durum çoğu zaman karşılaştığınız sorunlara yaratıcı çözümler bulmanıza neden olur, îyi bir girişimci karmaşık sorunlara yaratıcı çözümler bulabilendir.Soruna değil çözüme odaklanın: Odaklandığınız soruna çözüm ararken başka sorunlarla karşılaşmak çok normaldir. Her sorun aslında sizin için yeni bir fırsatın kapısını aralıyor olabilir. Kaynaklarınızın kıt olması gibi, deneyiminizin de sınırlı olması sorunlar karşısında başınızı biraz ağrıtabilir. Ancak unutmayın, siz aştığınız sorunlar üzerinde ekibinizi ve projenizi yükselteceksiniz.

Ekip kurma işini aceleye getirmeyin: Ekip kurmayı iki aşamalı düşünebilirsiniz, ilk aşama yola çıkarken ortaklarınızı seçmeniz; ikinci aşama ise, beraber çalışacağınız ekibinizi seçmeniz. Bireysel olarak yetenekli, donanımlı insanlarla beraber çalışmak tabii ki önemlidir. Daha önemli olan ise, bir ekip olarak başarılı ve uyumlu çalışabilmektir. Bu yüzden bireysel yeteneklere değil, ekibinizi tamamlayacak çalışma arkadaşları bulmaya odaklanın.
Sorunları karmaşıklaştırmayın: İyi bir girişim, büyük bir soruna basit ve sade bir çözüm sunabilendir. Tek bir sorunu olabilecek en iyi şekilde çözün. Bunun için de insanların önünde duran büyük ve karmaşık sorunları olabildiğince kolaylaştırın ve insanlara tekrar gösterin, tabii ki çözümünüzle beraber!..

Sabırlı olun ve kolay vazgeçmeyin: Kararlı ve sabırlı olun. Startup kurmak bugüne kadar karşılaştığınız en büyük zorluktur. Hiçbir startup bir gecede gerçekleşen bir mucize değildir. Neyle karşılaştığınızın hiç bir önemi yok, çok çalışın ve zorlukları kararlılıkla aşm.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu