Kariyer ve İş

Gizli Bir Sosyal Ağ Oluşturma

Bu durum iş arayan çoğu kişi için bir muammadır: bir yandan bağlantılarınızı güçlendirip iyi bir kariyere adım atma şansınızı arttırmak isterken; bir yandan da hakkınızda ne kadar çok şey bilinirse kaçış stratejinizin patronunuzun kulağına gitme ihtimalinin o kadar arttığının farkındasınızdır.

İş dünyasındaki profesyoneller bile halen bir pozisyonda çalıştıkları sırada, yeni kontaklar kurma stratejilerine çok önem verirler. Sahip oldukları işi kaybetmek istemedikleri için de özgeçmişlerini “herkese” sunmazlar.

Ayrıca sosyal bir çevreye sahip olmadan iş bulmak iş arayan kişiler için gerçekten çok zordur. Bazı yöneticiler  “ insanlar hakkında, bildiğimizi bilmedikleri ne kadar çok şey bildiğimizi bilseniz çok şaşırırsınız” diyorlar.

Peki o zaman gizli bir biçimde ancak etkili bir sosyal ağ oluşturma sürecini nasıl başarıyla tamamlayacaksınız? İş dünyasındaki ağ oluşturma çabalarınızı kamufle ederek bunu başarabilirsiniz.

Sürekli Ağ Oluşturarak Bu İşlemi Maskeleyin

Eğer zeki biriyseniz ağ oluşturmayı sürekli bir aktivite haline getirirsiniz. Böylece ne yaptığınız fark edilmez çünkü yaptığınız şey sizin için gayet normal ve günlük bir aktivitedir.

Dikkatli bir biçimde kurulmuş bağlantılar size büyük ayrıcalıklar sağlar. Çalıştığınız sırada derin ve geniş ilişkiler kurmaya özen gösterin; çünkü iş ararken kontaklarınızın sırlarınızı saklaması çok önemlidir.

Hırslı profesyoneller için iş aradıklarını gizlemenin en iyi yolu “iki yüzlülüktür”. Ağ oluşturma aktivitelerinin çoğu firmanıza profesyonel anlamda katkı sağlayacak aktiviteler gibi gösterilebilir.

Ağ Oluştururken Nasıl Yakalanılmaz

Gizli bir ağ oluşturma süreci için stratejiler önemlidir, ayrıca radara yakalanmamanızı sağlayacak taktiklerden de faydalanabilirsiniz. İşte sizin için başarılı bir biçimde ağ oluşturmanızı ve yakalanmamanızı sağlayacak taktikler:

  • Hiçbir iş arama veya bağlantı oluşturma aktivitenizi firmanızın faks makinesi ve kendi bilgisayarları aracılığıyla yapmayın.
  • Bağlantılarınızla iletişime geçerken asla firmanızı ortaya çıkaracak bir yöntem kullanmayın. Örneğin iş telefonunuzu ve mail adresinizi kullanmaktan kesinlikle kaçının. Kontak kurmak amaçlı yeni bir mail adresi alın ve bu adreste asla gerçek adınızı kullanmayın.
  • Patronunuz mailinize veya ajandanıza ulaşabilir mi? Herhangi bir iş görüşmesiyle bağlantılı olan programlarınızı haftalık programınıza eklemeyin; patronunuz bir fare gibi koku alabilir.
  • Yayınladığınız her iş ilanında maskeleme yöntemini kullanın ama bunu yaparken de bir paranoyak gibi davranmamaya dikkat edin.
  • Eski patronlarınızla iletişim halinde kalın ve gerektiğinde onları referans veya bağlantı olarak kullanın. Eski patronlarınızla aranız iyi olduğu takdir de onlardan yardım istediğiniz zaman, onlar da iş arama sürecinizin gizliliğine önem verecektir.
  • İşe alım görevlileri en güvenilir yöntemle size gelmediği sürece onlara dikkat edin. Eğer bir işe alım görevlisiyle ilgili kötü bir fikriniz varsa, özgeçmişinizi göndermeyin.

Son olarak unutmayın ki bağlantı oluşturma sürecinizi bu kadar gizli tutmaya çalışmanızın hiçbir anlamı olmayabilir. Eninde sonunda patronunuz tarafından yakalanma durumuyla yüzleşmeniz gerekebilir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu