Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Google Reklamlarını Bloke Edersek Ne Olur?

Google Reklamlarını Bloke Edersek Ne Olur?Google Reklam Gelirleri Vergisi

GOOGLE’IN 2012 yılında ülkemizden kazandığı paranın I milyar 40 milyon dolar civarında olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Bu miktarın yüzde 60’dan fazlasının hiçbir şekilde vergilendirilmediği de ayrıca vurgulanıyor. Tüm bunlar ülkemizdeki ilgili kamu kuruluşlarını rahatsız ettiği gibi duyarlı vatandaşların da dikkatini çekiyor.

google reklamlari1957’den sonra başlayan dolarizasyonla dünya zenginliği ABD’ye akmaya başlamıştı. İnternet teknolojileri ise çok daha büyük bir zenginliğin bu defa bedelsiz olarak ABD’ye akmasını sağladı ve sağlıyor. ABD internet sayesinde herhangi bir bedel ödemeden diğer ülkelerin maddi kaynaklarını kendine akıtıyor. İnternet üzerindeki çeşitli siteler sayesinde sahip olduğu, ülkelere ait detaylı demografik bilgileri ise hiç saymıyorum. Bu bilgileri geleneksel istihbarat metotlarıyla elde etmeye kalksaydı harcaması gereken para miktarını tahmin bile edemeyiz.

FRANSA’NIN YÖNTEMİ

Ben kimsenin fark etmediği şeyler söylemiyorum. Tüm dünya bu durumun farkında. Farkında oldukları için de çözüm yolları arıyorlar ve buldukları çözümleri uygulamaya çalışıyorlar. Sempatim olmasa da bu konuda somut adım atan öncü ülkelerin başında Fransa geliyor. Geçen haftaki yazımızda Fransa’nın neler yaptığını yazmıştık. Fransa, Google’ın bileğini bükmüş ve kendi ülkesinden kazandığı paranın bir kısmım Fransız kuruluşlarına ödemesini sağlamıştı.

Ülkemiz özeline gelince gördüğümüz manzara bu ülkenin vatandaşı olarak çok ağırımıza gidiyor. Google’ın ülkemizden kazandığı para 1 milyar doların üstünde olmasına rağmen tek bir çivi çakmayı bırakın kuruş vergi ödemiyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin kendisine kestiği para cezasını yapılandırmadan yararlanarak ödemiş, ama arkasından da hukuki yollara başvurmuştu.
Yani diyor ki, “Bu ülke bana haksız yere ceza kesti paramı geri verin.” Bunun adını siz koyun?

Fransa, Google’ı nasıl dize getirdi diye sorarsanız, anlatalım. Fransa’nın internet sağlayıcı şirketlerinden (ISP) Free kullanıcılarına Google reklamlarını bloke eden modemler dağıtmaya başlamıştı. Sadece bu bile yetti zaten.

  Beren Saat ikinci kez Rexona’nın reklam yüzü oldu

DÜZENLEMEYİ BAKANLIK YAPABİLİR

Bir hayal edin ülkemizde böyle bir şey olduğunu. Neler olacağını söyleyeyim. Bunun iki faydası olacak. Birincisi, Google’dan nemalananların kimler olduğunu göreceğiz ki, bunlar önce internet özgürlüğünden dem vuracaklar sonra da şu an aklıma gelmeyen başka enstrümanları kullanacaklar. Oysa reklamları bloke etmek internet özgürlüğünü kısıtlamaz. Nasıl televizyonlarınızda bazı reklamların gösterilmesini yasaklayabiliyorsunuz benzer bir bahaneyi, AdWords ve AdSense için uygulayabilirsiniz. Dersiniz ki, “Ülkemiz resmi kurumların-da kayıtlı olmayan firmalar tarafından faturalandırılan hiçbir AdWords ve AdSense benzeri reklam ülke ağı dahilinde gösterilemez.” Tabii ki siz bürokratlar bunu daha uygun bir dille yazarsınız. Böyle bir düzenleme yaptığınızda ülkemizdeki internet sağlayıcı kurumlar altyapılarında gerekli düzenlemeyi yapmak zorunda kalırlar. Bu düzenlemelerin de öyle atla deve şeyler olmadığını, sadece bir kaç satır kod yazmaktan ibaret olduğunu hatırlatalım. İkinci faydası ise, maksat hasıl olacak ve Google hizaya gelecektir.

Böyle bir düzenlemeyi yapacak babayiğit kim derseniz aklımıza ilk Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu (BTK) geliyor. Fakat biraz derinlemesine baktığımızda bu işin BTK’mn boyunu aşacağını görüyoruz. Dolayısıyla en doğru kurumun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olduğunu düşünüyoruz. Sayın Bakan Binali Yıldırım’ın da Google’ın hem reklam gelirlerinin vergisini vermemesinden, hem de YouTube’un kullandığı altyapının büyüklüğüne rağmen maliyetlere katılmamasından rahatsız olduğunu biliyoruz. İlgili özel ve tüzel sektör kuruluşlarının kendi bakanlığının görev sahası içinde olduğunu da dikkate aldığımızda en doğru bakanlığın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, en doğru bakanın da ilgili makamda ustalık dönemini yaşayan Binali Yıldırım olduğu su götürmez bir gerçek.

Siz ne dersiniz sayın Bakanım?

Musa Savaş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor. Sevgililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir