İş Fikirleri ve İş Kurmak

Gorillapod Esnek Ayaklı Tripod

Gorillapod

Buluş: Bir fotoğraf makinesinin hemen hemen her yüzeye monte edilebilmesini sağlayan, yana yatabilen ve dönebilen 2 düzineden fazla eklemi olan esnek bir tripod.
Mucit: JoeBen Bevirt, ABD
Finansal Ödül:20 Milyon Dolardan Fazla

Hikâyesi: Gorillapod cep fotoğraf makinenizi daha önce hiç gitmediği yerlere götürüp istediğiniz fotoğrafı çekmenizi sağlar. Kameranızı bir ağaç dalına asın, bir korkuluğun etrafına sarın ya da bir kapı kolundan sarkmasına izin verin. Gorillapod’un yuvalı topuzlu eklemleri istediğiniz yana yatabilir ve 360 derece dönebilir ve bu sayede ayaklar birçok farklı pozisyona girebilir.

Bu fikir JoeBen Bevirt’in aklına ilk olarak 1990 yılında Stanford Üniversitesindeyken geldi. Pazarlama ve Üretilebilirlik için Entegre Tasarım isimlibir kursa katıldı ve daha iyi bir masaüstü tripod geliştirmeleri istenen bir öğrenci grubuna verildi. Esnek ayakları olan bir tane tasarladı ancak bu ürün konsept aşamasında kaldı, çünkü üniversiteden mezun olduktan sonra ilk olarak başka alanlarla ilgilendi. Bir eczacılık şirketine katıldı ve sonunda satacağı bir şirket olan hayat bilimleri için malzemeler üreten şirketi kurmadan önce bu eczacılık şirketinde genom numune hazırlama işlemlerinin otomasyonunu sağladı.

Gorillapod : Mucit Olmak İçin Doğdu
Bevirt bir mucit olarak doğduğunu ve Santa Cruz dağlarında hippi bir toplumda büyümenin ona sorun çözme etkinliklerine katılmak için birçok fırsat verdiğini söylüyor. “60 hektarlık bir alanda hiçliğin ortasında büyüdüm, bu yüzden kendim kendimi eğlendirmek zorundaydım. İnsanların anlattıkları hikayelerde en çok beni hayrete düşüren şey makineler, kamyonlar ve traktörlerdi; her türlü mekanizma benim için hayret vericiydi.” Diyor Bevirt.

Gorillapod 2004 yılında tekrar hayata döndü. Bir arkadaşı sürekli bunu bir ürüne dönüştürmesi için onu sıkıştırıyordu ve o da Çin’de imalatçılığı öğrenirken projesini başlattı. “ Çok fazla zor olmayacağını düşündüm ve bir prototip üzerinde çalışmaya başladım ama sonradan ortaya çıktı ki oldukça zordu. Birlikte çalıştığım birkaç üretici firma pes etti çünkü maşonlu bağlantı yapmak için kullanılan yuvalı topuzlu eklem malzemeleri oldukça yanıltıcıydı ve beklenenden fazla zaman ve paraya mal oldu. Ama gerçekten de değmiş yapılanlara dedirtti.”

Gorillapod Önemli Geliştirmeler
Gorillapod’un pazarlanabilir bir ürün olması için her şeyin Stanford’daki tasarıma göre olması gerekiyordu. Ve her ne kadar tamamlanmış olsalar da Bevirt memnun kalana kadar bir takım iyileştirmelerin yapılması gerekiyordu. Bevirt’e göre onun ara ara kendini yenileyen yaratıcılığa karşı yaklaşımları vardı.  “ Temel olarak bir çok prototip üretiyorsunuz ve test ediyorsunuz ve bunu tekrar tekrar yapıyorsunuz ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlıyorsunuz. Birçok farklı konsept oluşturuyorsunuz ve benzerliklerine ve zıtlıklarına bakıyorsunuz ve hepsinin iyi olan yanlarını topluyorsunuz.” Ve diğer uçta karşınıza çıkan şey tutarlı bir ürün oluyor.

Patent Avukatı aracılığıyla bir patent başvurusu yapıldı ve 2005 yılında bütün yapmak istediği icatlara bir araç olsun diye Joby isimli bir şirket kurdu. Gorillapod ilk üründü ve hayallerinin ötesinde bir başarı yakaladı. Şu an birçok ulusal ve uluslararası mağazada ve web sitesinde satılıyor ve aynı Gorillapod fikri kullanılarak yeni ürünler üretiliyor. Yani şu an mobil cihazlar için stant olarak Gorillamobile ve eller serbest bir fener olan Gorillatorch var.

Gorillapod En İyisi Gelmek Üzere
Bu ürün şaşırtıcı bir şekilde başarılı olduktan sonra Bevirt en iyilerin de gelmek üzere olduğunu düşünmeye başladı. Bevirt yenilenebilir enerji konusunda da tutkulu çünkü bunun temelinde aslında enerji olan dünyanın birçok sorununun bu sayede çözülebileceğine inanıyor. Diğer şirketler gibi o da jetlerin oluşturduğu hızlı akan rüzgâr akımdan rüzgarı toplayacak havadan bırakılan modüler rüzgar tribünleri prototipleri üretiyor. Bu rüzgarlar yer rüzgarlarından çok daha yoğundurlar ve Bevirt 5 yıl içinde ucuz, temiz ve güvenilir bir enerji kaynağı sağlayacağını iddia ediyor.

Bevirt 18 ay boyunca 15 mühendisle çalışarak birçok prototip oluşturdu. Ekibi modüler platform kontrol sistemleri üzerinde çalışırken kazara yeni bir enerji tasarruflu hava aracı oluşturduklarını fark ettiler. O şimdi bu fikrini yüksek tasarruflu ve dikey olarak havalanan tek pilotlu uçaklar üretmek için geliştiriyor.
Bevirt için mucitlik tutkulu bir şey ve onu neyin heyecanlandırdığı sorulduğunda ise Thomas Edison’dan bir alıntı yapar: “Dâhilik yüzde bir ilham yüzde 99 çabadır.” Ve Bevirt devam eder: “İşte her şeyin temelinde bu var, ilk fikrin oluşması önemlidir ama başarı tamamen onun üzerine çalışmaktan gelir”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu