Ekonomi Haberleri

Gram Altın Onsa Göre Daha Fazla Kazandıracak

Tüm dikkatler altın fiyatlarına çevrildi

TÜRK Lirası karşısında yükselen dolar kuru gram altını 250 TL’ye yükseltince tüm dikkatler bir kere daha altın fiyatlarına çevrildi. Tabii herkesin aklına 2018 Eylül ayında bir ara 266.5 TL’ye kadar yükselen gram altın fiyatları geldi. Acaba bu fiyatlardan altına yapılan yatırım para kazandırır mı, yükseliş daha sürer mi, gram altın mı, yoksa ons altın mı almalı gibi çok sayıda soru havalarda uçuşmaya başladı. Bu soruların yanıtlarını aramadan önce son günlerde altın fiyatları neden yükseldi isterseniz buna bakalım. Kuşkusuz yükselişi tetikleyen en önemli gelişme içerde TL’nin son günlerde yeniden hızlı değer kaybı oldu. Çünkü Türkiye’de gram altının fiyatı iki değişkene bağlı. Birincisi dolar bazında işlem gören ons altındaki değişim İkincisi ise dolar/ TL’nin fiyat değişimi. Ons altın dolar bazında işlem gördüğü için yurtiçinde kurlarda yaşanan yükseliş tıpkı geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi gram altın fiyatlarını da yukarı çekiyor.

1.300 DOLARI ZORLADI

Bu arada global piyasalarda özellikle iki dünya devi Çin ve ABD arasındaki ticaret gerginliği de altın fiyatlarını destekliyor. Hafta başında uluslararası piyasalarda 1.300 dolar kapısından dönen ons altın, “onsta yükseliş sürecek” beklentilerini kuvvetlendirmiş görünüyor. Haftanm özellikle ikinci yarısından itibaren güçlenen dolar yüzünden ons altın 1.278 dolarlar seviyesine kadar indi.Altının ons bazında kaderi bir başka deyişle doların seyrine bağlı görünüyor. Ancak hemen belirtelim, global piyasalarda genel beklenti ons bazmda fiyatların yıl içinde 1.300-1.330 dolarlar seviyesine kadar yükseleceği yönünde. İşte son haftalarda altın fiyatlarındaki yükselişin temelinde bu iki gelişme yaşanıyor. Gerek ons bazında yaşanan yukarı yönlü dalgalanmalar, gerekse TL’nin dolar karşısındaki güç kaybı gram altını 250 TL’lerin üzerine taşıdı.

Altın fiyatlarının geldiği bu seviyede uzmanlara, altın bu fiyattan alınır mı, alım yapmayı düşünenler gram mı, yoksa ons mu almalı diye sorduk. Bu konuda ağırlıklı görüş altın almayı düşünenlerin gram altın tercih etmesi yönünde. Hatta gram altının önümüzdeki günlerde yeni zirvelere çıkacağına yönelik beklenti de oldukça kuvvetli. Ufak bir hatırlatma da yapalım, gram altına yapılan yatırım dolara endeksli bir enstrüman olduğu için aynı zamanda döviz riskinizi de azaltıyor…

Ons

NOORCM
“GRAM ALTIN ZİRVEYİ GÖREBİLİR”

NoorCM Pazarlama Müdürü Ahmet Uluhan, altın fiyatlarının son dönemde tamamen güvenilir liman etkisi ile fiyatlandığım ve talep gördüğünü söylüyor. Özellikle ABD ve Çin arasında devam eden ticaret müzakereleri ve sürekli değişkenlik gösteren sürecin etkileri ile çift yönlü dalgalanmaların yaşandığını hatırlatan Uluhan, şu tespitte bulunuyor:

“Son haftalarda gelen negatif haber etkisi altında kısa süreli yükselişe neden oldu. Ancak şimdilik yukarı yönlü hareketin sınırlı kalacağı görüşündeyim. 1.300-1.310 seviyeleri tutunacaktır. Ancak
gelişmelerin olumsuz devam etmesi ve hatta sonuçsuz kalacağına yönelik gelişmeler tırmanışı daha da üst seviyelere taşıyabilir.

Ons bazında yıl boyu 1.350-1.250 geniş bant aralığındaki ya- tay piyasa seyrinin devam edeceğini dü-Ripor capita! Market Menhui Değerler A.ş. şünüyorum. Daha sert yukarı yönlü ralli ya da aşağı yönlü çöküş beklentim yok.” Uluhan, son günlerde hızlı bir yükseliş gözlenen gram altında ise hikayenin biraz daha içeriye paralel geliştiği görüşünde. Özellikle TL varlıklardaki değer kaybının derinleştiği dönemlerde gram altında daha sert ralli hareketleri görmemizin mümkün olduğunu söyleyen Uluhan, “Gram altında özellikle Ağustos 2018 zirvesine yakın kademelerin bir kez daha görülebileceğini düşünüyorum. Orada net trendi yukarı yönlü görüyorum” diyor. Bir portföy yöneticisi olarak altının 1.280-1.250 ons bandına geldiği dönemlerde kısmen altın tarafındaki kısa vade pozisyonlarını artırdığını ifade eden Uluhan, altın almayı düşünenlere şu önerilerde bulunuyor:

“İlk hedef seviyelerim 1.300-1.310 kademeleri. Bu seviyelerin aşılması durumunda ise 1.330-1.350 kademelerini hedefleyerek hareket ediyorum. Gram altında ise olası her geri çekilmede alım yönlü önerimi sürdürüyorum. İçerideki belirsizliklerin devamı durumunda gram altında al-tut tavsiyemizi devam ettireceğiz.”

Uzun vadeli altın yatırım önerisini gram altın tarafında sürdürdüğünü de söyleyen Uluhan, “Portföylerde en fazla yüzde 20-30 altın pozisyonu taşımakta fayda var. Olası belirsizlik vc risklere karşı bu öneride bulunuyorum” diyor.

İNTEGRAL YATIRIM
“GRAM DAHA GÜÇLÜ OLABİLİR”

întegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ ise, gram altında 250 TL seviyesinin üzerindeki seyrin korunacağı görüşünde. Altın fiyatlarının gerek iç gerekse dış gelişmelere dayalı yükselişini sürdürdüğünü ifade eden Karadağ, “ABD ve Çin arasındaki belirsizlik ons altında güvenli liman algısının çalışmasına neden olurken, gram altında ise dolar/TL kurundaki seyre bağlı olarak yukarı yönlü hareket izliyoruz. Bu yıl için dolar/TL kurunda geri çekilmeler sınırlı kaldığı sürece gram altında 250 TL seviyesinin üzerindeki seyrin korunmasını bekleyebiliriz. Ons altının ise 1.300 dolar seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürmesini öngörebiliriz” diyor.
Karadağ, her iki enstrüman içinde kritik destek ve direnç seviyelerini ise şöyle sıralıyor:

“Ons altında kritik destek 1.265 dolar ve kritik direnç 1.325 dolar seviyelerinden geçiyor. Gram altın içinse 250 TL’nin üzerinde kalmasını bekliyorum ve bu seviyenin altındaki hareketler yatırımcısına alım yönünde fırsat doğurabilir. Yıl içinde, gram altının ons altına nazaran yukarı yönlü eğilimi daha güçlü olabilir.”

Altına yatırımı öneren Karadağ, portföylerin yüzde 25-30’luk kısmının altın ve altına dayalı enstrümanlara ayrılabileceğini belirtiyor.

DENİZYATIRIM
“270-275 BANDINI GÖREBİLİRİZ”

Deniz Yatırım yılbaşından bu yana altının iyi bir yatırım aracı olacağı görüşünde. Bu beklentinin en temel nedeni ise başta ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret gerginliği ve bu gerginliğin güvenli liman talebinde artışa neden olması. Bu durumun getirdiği bir diğer gelişmenin ise ABD Başkanı Donald Trump’ın faiz indirimi konusunda FED üzerinde artan baskısı olduğuna vurgu yapan Deniz Yatırım, altın fiyatlarına ilişkin beklentisini şöyle özetliyor:

“Olası derinleşen ticaret gerginlikleri FED’de faiz indirim beklentilerinin beklenenden daha erkene alınmasını ön plana çıkarabilir. Bu durumda altının dolar karşısındaki cazibe- sini daha da artacaktır. Ons bazında değerlendirmek gerekirse 2019 içinde yeniden 1.350-1.365 bandına doğru yükselişler görebiliriz. Gram bazında ise 270-275 bandı yeniden gündeme gelebilir. Özellikle TL üzerinden son dönemde artan oynaklığın kur üzerinde baskıları artırması gram bazında altını daha cazip kılabilir.”

Altına yatırımın bu yıl doğru bir tercih olacağını ve altın fiyatlarının yükselmeye devam edeceği görüşünden yola çıkan kurum, bu nedenle portföylerde yüzde 15-20 oranında altın bulundurulmasını öneriyor.

Esin ÇetinelEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu