Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Gulik Otu İşsizlere İş İmkanı Oldu

Gulik Otu İşsizlere İş İmkanı Oldu

Tunceli’de dağların zirvelerinden büyük bir zahmetle toplanan ve halk arasında ‘gulik’ olarak bilinen ıspanak benzeri ot, işsizlerin ekmek kapısı oldu.

Bahar mevsiminin gelmesiyle bölgenin yüksek kesimlerinde yetişen gulik, guling, guruz gibi otlar, işsizlere kısa süreliğine de olsa geçim kaynağı oluyor. Tunceli dışında bölgenin birkaç ilinde daha yetişen gulik, gencinden yaşlısına onlarca insan tarafından dağlardan toplanıp sofralara taşınıyor. Tunceli’de otobüs duraklarının yanında tezgâh açan satıcılar, bir taraftan gelen müşteri ile ilgilenirken, diğer taraftan çamura bulanmış torba içindeki gulikleri suda yıkadıktan sonra tezgıhlarına diziyor.Yeni yeni yetişmesine rağmen kilogramı şimdilik 2,5 TL’den alıcı bulan otun fiyatı zamanla 1 liraya kadar düşüyor.

Ovacık ilçesinin yüksek kesimlerinde toplanan gulik ve benzeri otları, uzun yürüyüşün ardından birçok tehlikeye aldırmadan toplayan satıcılar, işsizlik nedeniyle bu yola başvurduklarını söylüyor. Bölgede istihdam olmaması nedeniyle her yıl bahar mevsiminde bu işi yaptıklarını söyleyen Murat Kasun, “Otlar, Düzgün Baba ve Ovacık ilçesinin yüksek kesimlerinde yetişiyor. 15 kilometre yürüyerek bunları topluyoruz. Toplarken zorlanıyoruz ama yapacak başka bir iş yok.” diye konuşuyor.

Gulik ve benzeri otların bir çok hastalığa iyi geldiğini belirten Hasan Kasun, il dışında yaşayan Tuncelililerin bu otları çok sevdiğini ve ile geldiği zaman mutlaka bunlardan aldığını dile getiriyor.

Cihan
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir