İş Fikirleri ve İş Kurmak

Gümrük Brokeri Olan Türk Girişimci

Türkiye’nin kuzey komşusu Rusya ile ticaretine ivme kazandıracak lojistik ve taşımacılık çalışmalarında önemli gelişmeler yaşanıyor.

TLT Group Yönetim Kurulu Başkanı Akın Tokay, Rus gümrük makamlarından gümrük brokerlik iznini aldı ve doğrudan Türkiye’den ya da başka ülkelerden Rusya’ya mal gönderen lojistik şirketlerine, nakliyecilere ya da şirketlere broker olarak gümrük hizmeti sunuyor.

Türk mallarının aylarca gümrük işlemlerinin çözülmesi için Rusya’da bekletildiği dönemleri hatırlatan Tokay, “Şimdi biz 24 saatten daha kısa bir sürede gümrük işlemlerini tamamlıyoruz. Lojistik ve nakliye şirketlerimiz var. Paket olarak hizmet sunabiliyoruz. İstanbul merkez ofisimiz aracılığı ile Türkiye’nin herhangi bir yerinden aldığımız bir malı, Rusya’nın herhangi bir noktasına 10-15 gün içinde ulaştırabiliyoruz. Buna TIR’larla sağlanan ulaşım süresi dahil.” dedi. Moskova dışında St. Petersburg, Krasnodar, Novorossisk, Smolensk ve diğer Rus kentlerinde de bulunan şubeleri ile tüm Rusya’yı kapsayan bir çalışma sürdürdüklerini ifade eden Tokay, Belarus sınırında yeni bir gümrük terminali ve lojistik depo inşaatına başladıklarını söyledi.

2013 başında terminalin aktif olarak çalışmaya başlayacağına değinen Tokay, “Burada 8-10 milyon dolarlık bir yatırımımız söz konusu. 300 araçlık parkuru olacak. Rus devletinin noteri gibi çalışıyoruz. Broker olduğumuz için Rus devleti bize güveniyor ve aracı açıp inceleme gibi bazı gümrük kontrollerini yapmayabiliyor. Bu da işlemlerde bize hız ve zaman kazandırıyor. Ayrıca, Rusya devletine karşı müşterilerimizin yüküne karşılık kefil oluyoruz. Bu da müşterimiz için bir garanti sağlıyor.” şeklinde konuştu. İki ülke arasında siyasilerin devreye girmesi ile ‘basitleştirilmiş gümrük hattı’nın kurulduğunu hatırlatan Türk girişimci, yeni sistemin maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile tercih edilmediğini vurguladı.
Zaman

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu