Makaleler

Güneş Kremi Neden Gereklidir? Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Son günlerde ardı arkasına çıkan haberler sonucunda güneş kremi kullanımı konusunda kafalar bir hayli karışık… Kimi uzmanlar yüksek koruma faktörleri ile donatılmış güneş kremlerini plaj çantalarından eksik etmememiz gerektiği konusunda ısrarla uyarılarda bulunurken kim uzmanlarsa D Vitamini eksikliğinden dem vurarak güneş kremi kullanımından daha esnek olmamamız gerektiğini söylüyor… Peki, güneş kremi gerekli mi? Ya da ne kadar gerekli? Cilt yapımıza uygun güneş kremlerini nasıl seçeceğiz?

 

Evet, güneş ve sıcak havanın yüzünü iyiden iyiye gösterdiği günler yaşıyoruz. Kimimiz tatil için gün sayarken kimimiz de şehrin bunaltıcı temposu içinde günler geçiriyoruz. Koşullar ne olursa olsun bir şekilde güneş ile sıkı iletişimde olunduğu gerçek peki biz güneşi ne kadar hayatımıza dahil etmeliyiz?

 

Özellikle kadınlar, gün boyu çeşitli kremler kullanır… Gündüz, gece kremleri, nemlendiriciler, kozmetik ürünleri… Bu ürün gruplarının hemen hepsinde bir dizi koruma faktörü vardır ve bunlar da cilt sağlığının belirli bir seviyede tutulması, yaşlanma belirtileri ile mücadele için gereklidir. Sadece yoğun güneşin yaşandığı yaz mevsiminde değil dört mevsim boyunca güneşin zararlı etkenlerine karşı korunmada bu ürün gruplarından medet umarız. Elbette vücudumuzun ihtiyacı olan bir takım vitamin ve minerallerin doğal yollardan temini önemli ancak güneşin zararlı etkenlerine karşı cildimizi de korumayı ihmal etmemeliyiz. Yani bu da demek oluyor ki ben bu uzmanlar tartışmasında ilk grup olan ve güneş kreminin kullanılmasını savunanlardan tarafım… Ve tavsiyem de şu yönde olacaktır, güneşin dik olduğu saatlerde en fazla 15 dakika sürecek bir güneş banyosu (tamamen korumasız) ardından da gün boyu cilt tipinize uygun bir güneş kremi kullanımı…

 

Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneş kremi seçerken öncelikle ten renginiz ve cilt tipinize uygun yoğunlukta bir koruma faktörü tercih etmelisiniz. Eğer benim gibi beyaz tenli rengi sahipseniz ve güneş altında hızla yanıyor hatta kızarıyorsanız en az 30 koruma faktör tercih etmelisiniz. Daha koyu tenli hatta esmerler için en az 15 koruma faktörü yeterlidir. Bebek ve çocuklar için uzmanlar 30 koruma faktörün yeterli olduğu görüşünde. Bronzlaştırıcı kremler, 15 koruma faktörünün altındaki kremler, nemlendiriciler, bebek yağları, cola gibi seçenekler cildiniz için bir koruma sağlamadığı gibi bronzlaşmak uğruna sağlığınızdan da olmanıza sebebiyet verebilir. Bu nedenle iyi bir cilt uzmanının tavsiyelerine kulak vermeli ve doktorunuzun önerileri doğrultusunda bir güneş kremi seçerek bunu bronzlaşmak değil, cilt sağlığınızı korumak için güneş kremi kullanmalısınız.

 

Yazar Hakkında

Moda, trendler ve alışveriş özel ilgi alanım… Moda dünyasına dair yenilikleri takip etmeyi, bu alanda araştırmalar yapmayı, önerilerde bulunmayı ve makaleler yazmayı seviyorum. Bana göre moda bir yaşam biçimidir, kendi yaşam biçiminizdir… Kendi yaşam biçiminizi yaratabilmeniz dileklerimle deneyimlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım değerli yorumlarınız benim için önemli, siz de paylaşırsanız sevinirim.

Makale Kaynağı: Melike Duru – MakaleMarketi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu