Güncel Ekonomi Haberleri

Güvenli Liman Olan Altın Düşermi Çıkarmı

Ons

Uluslararası piyasada 1 ons, 31.1 gram olarak kabul edilirken, emtia piyasalarında ise altın. Ons cinsinden ölçülüyor ve dolar üzerinden fiyatlanıyor. Saf altının 1 Ons’u (31.1 gram) bin 300 dolarken 1 gram altın 41.80 dolar oluyor.

Dolar/tl

Uluslararası piyasalardaki altını yerel piyasada kullanırken dolar/TL kuru önemli. Bu örnekte 1 gram altın 41,80’ken, kuru 4.00 olarak alırsak, fiyat 167.20 TL oluyor. Kur 4.40 olunca gram altın da 183.90 TL seviyesine çıkıyor.

Karat

Dünyada altının saflığı için kullanılan ölçü birimi ’karat’tır. Karatya da ayar, bir gram alaşımda bulunan altın miktarına deniyor. 24 karat altına saf altın denmesi de buradan geliyor.

22 Ayar Altın

24 karat altın dışındaki ayarlarda altın miktarını bulmak için altının ayar derecesi 24’e bölünüyor. Mesela, 22 ayar altının içerdiği altın oranı (22/24) = 0.91666‘dır.

Gram

Gram altın yıla 159 TL’den başlarken 28 Mayıs itibariyle 194TL’ye ulaştı. Gram altının yılbaşından bu yana getirisi yüzde 22’yi geçti.

Yüksek Kur

Son dönem piyasalarda yaşanan jeopolitik risklerden çok dolar ve ABD 10 yıllık tahvil faizi etkisinin, Ons Altın fiyatları üzerindeki etkisinin daha fazla olduğu görülüyor.

ABD 10 Yıllıkları

Dolar endeksinde meydana gelen artış, Ons Altın fiyatlarını baskılarken ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yaklaşık 3,12 seviyesine tırmanması Ons Altın’ı satış baskısı olarak etkiliyor.

Zayıf görünüm

Bu nedenle aşağı yönlü potansiyelin artarak devam ettiği Ons Altın’da 1.300 dolar seviyesi, altın fiyatla-malarının sürmesi yeni biralım potansiyeli için pozitif sinyal üretmiyor. Değerli metalin zayıf görünümden kurtulması için dolardaki yükseliş isteğinin azalması beklenebilir.

Çeyrek

Çeyrek altın ise 260 TL’den yıla başlarken 24 Mayıs sonunda 320 TL seviyesine çıktı. Yatırımcının gözdesi ‘çeyrek’, yılbaşından bu yana yüzde 23 oranında kazandırdı.

Cumhuriyet

Cumhuriyet altını da bin 58 TL seviyesinde başladığı 2018 yolculuğunda, 24 Mayıs itibariyle bin 306 TL’ye ulaştı. Cumhuriyet altını da yatırımcısına yüzde 23’ün üzerinde kazandırmış oldu.

İnternet Satışı

Altınla ilgili bir diğer ilgi çekici konu, online tarafta yaşanıyor. ilk dört ayda internetten altın satışı, yaz sezonunda düğünlerin artmasıyla da birlikte 2017 yılına göre iki katına çıktı.

Taksit İmkanı

İnternette altını taksitle hatta vade farksız taksitle satan satıcıların bulunması, tüketicileri internetten alışverişe yönlendiren bir diğer unsur oluyor.

GÜVENLİ LİMAN TÜM ZAMANLARIN ZİRVESİNDE!

GÜVENLİ LİMAN… BİR ‘DEĞERİ’ DAHA DOĞRU TANIMLAYACAK BAŞKA BİR SÖZ BULUNAMAZDI HERHALDE… ZİRA GAYRİMENKULLE BİRLİKTE TÜRK HALKININ EN KLASİK İKİ YATIRIM ARACINDAN BİRİ OLAN ALTIN, UZUN YILLAR ÖNCE HAKKIYLA SAHİPLENDİĞİ BU DAMGASINI, GÜNÜMÜZDE DE ÜSTELİK TAM ANLAMIYLA HAK EDİYOR. YILBAŞINDAN BU YANA YÜZDE 23 CİVARINDA KAZANDIRAN SARI MADEN, ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEK GİBİ DURUYOR…

Spotta da belirttiğimiz gibi ‘güvenli liman’, yükseliş hareketine emin adımlarla devam ediyor. Haberi kaleme aldığımız şu dönemde altının ons fiyatı bin 297 dolar seviyelerinde seyrediyor. Hane halkını daha çok ilgilendiren gram altın 194 TL ve çeyrek altın 320 TL civarındayken, Cumhuriyet altını ise bin 306 TL seviyelerinden yukarı doğru hareketine aralıksız devam ediyor. Yılbaşından bu yana kazandırmaya devam eden san maden, Mayıs 2018 itibariyle tüm zamanların rekorunu kırmış durumda…

ALTININ FİYATINI NELER ETKİLEYECEK?

1) ABD Başkanı Donald Trump’ın söylemleri ve Çin ile arasında atacağı karşılıklı adımlar, Ons Altın fiyatları tarafında hareketliliğe neden olabilir.

2) Kısa vadeli hareketler ise daha ziyade haberlere bağlı gelişiyor. Global sorun, Trump’ın ortalığı karıştırması gerek doların konumunu gerek altını etkiliyor. Kâh Çinle kavga, kâh İsrail üzerinden Müslüman dünyası ile kavga, kâh AB ile ortak imzaladığı İran anlaşmasından çekilerek İran ile kavga, kâh ülkesinin en büyük perakende şirketi amazon.com ile kavga ederek her hafta yeni bir sürprizle ortaya çıkıyor.

3) Diğer taraftan Suriye üzerinden vesayet savaşları, FED’in faiz artırım süreci gibi haberler altını da kısa süreli etkiliyor.

4) Yurt içinde ise Gram Altın’ın hareketi dolar/TL korelasyonuna bağlanıyor. Kurdaki yükselişin etkisi Gram Altın’ın fiyatını da yukarı taşıyor.

“GRAM ALTINDA YENİ REKORLAR GÖRÜLEBİLİR”

“Gram altın fiyatlarına bakacak olursak, kurda son dönem hız kesmeden devam eden yükseliş nedeniyle satışların daha sınırlı hissedildiği söylenebilir. Özellikle TL’de meydana gelen istikrarlı değer kaybı kurun rekor seviyelere varan yükseliş gerçekleştirmesine neden oldu. Rekor seviyeler sonrasında TCMB’den gelen ‘sağlıksız fiyat oluşumlarını izliyoruz ve gerekli adımları atacağız’ söylemleri sonrasında kurda kısa vadeli geri çekilme meydana gelse de bu hareketin pek fazla kalıcı olmadığını görüyoruz. Bu nedenle 7 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan TCMB toplantısına dair beklentiler artmış bulunuyor. 4.50 seviyesi kurun rekor tazeleyeceği bir geçiş noktası olarak izlenirken, gram altında kur etkisinin daha yoğunluklu olduğu görülüyor. Gram altında 185.00 seviyesi ile alımların artarak devam ettiğini görebiliriz. Bu seviyeleri kâr realizasyonu açısından oldukça makul seviyeler olarak nitelendirebileceğimiz gibi Ons Altın’daki zayıf görünümün bir miktar durulması, gram altında yeni bir rekor denemesine yol açabilir.”

“YILLIK GETİRİDE YÜZDE 25’LER MÜMKÜN”

“2011 Eyfül’ünde 2.000 dolar sınırına kadar yükselen altının Ons fiyatı son iki yıldır 1.100-1.400 arasında hafif eğimli bir yükselen trendde hareket ediyor. Ons Altın’ın, yıl sonuna kadar 1.250-1.400 dolar aralığında hareket etmesini bekliyoruz. 2.5 yıllık yükselen trendin desteği olan 1.250 seviyesi için güçlü âlım öneririz. (Bu arada, benzer bir trendin petrolde de olduğunu görüyoruz. 2016 başında çıkarma maliyetine kadar inip 27 dolarları gören brent petrol, altına göre daha eğimli bir yükselen trendle hareket edip son durumda 80 dolara kadar yükseldi) Elinde altın kontratı olanların kâr realizasyonu için 1.350 dolar üzerlerini beklemesini tavsiye ederiz. Ancak TL bazında altını olanlar içinse dolar kurunda TCMB müdahalesi beklentisi nedeniyle 4.50 civarındaki bir kurdan Ons Altın’ın mevcut seviyelerinden realizasyon tavsiye edebiliriz. Gram altın 2018’in ilk beş ayında yüzde 17 değer kazanmış durumda. Bu seviyeden satıp TL mevduata geçilse yıllık getiri yüzde 25’e ulaşabilir.”

Mustafa Gündoğdu

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu