Başarılı Girişimcilik

GüvenRehberi.com, Alışveriş Deneyiminde Veri Oluşturuyor

Alışveriş deneyiminde veri oluşturuyor

2013 başında üç girişimcinin kurduğu GüvenRehberi.com, topluluk odaklı bir yorum ve değerlendirme platformu. Alışverişten sonra yapılan müşteri yorumlarıyla sonraki tüketiciler için veri oluşturulmasına imkân tanıyor. Topladığı verileri denetleyip en güvenilir ve faydalı yorumların tüketicilere ulaştırılmasını sağlıyor.

guvenrehberi

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de güvenli alışveriş için online mağazaların bilinirliği ve güvenilirliği çok önemli. 2013 başında üç girişimcinin kurduğu GüvenRehberi.com, kullanıcılara hangi firmalara güvenebilecekleri konusunda rehberlik etmeyi hedefliyor. Türkiye’de hu konuda bir platformun bulunmamasından yola çıkılarak kurulan site Aslanoba Capital’den de yatırım aldı.

Sitede, ilk etapta alışverişi tamamlayan kullanıcının önüne basit seçmeli bir ekran açılıyor. Bu ekrandaki sorunun yanıtlanmasıyla alışveriş deneyimiyle ilgili yorum bırakmak mümkün.

Sonrasında ise e-ticaret sitesinin belirlediği bir zaman diliminin ardından kullanıcıya ikinci bir değerlendirme formu gönderiliyor. Bu aşamada sevkiyat süresi ve teslimat değerlendirmesi yapılabiliyor. Bu sistem sayesinde yorumların yüzde 100’ünün sadece ilgili siteden alışveriş yapmış olan tüketicilerden geldiği garantilenmiş oluyor. Ayrıca tüketiciler de web sitelerine girerek arama yapabiliyor dilerlerse kendi şirketlerinin sayfalarını açabiliyor.

Sitenin kurucularından Onur Onat, UC Berkeley Üniversitesi’ndeki pazarlama eğitiminin ardından Sabancı ve Vaillant Gaip şirketlerinde 10 yıl satış-pazarlama yöneticiliği alanında çalıştı. Daha sonra liseden bu yana arkadaşı olan Alpaslan Topçu ile [Güven Rehberi projesini oluşturdu. Ardından aralarına Rohat Kaya da katıldı.

Güven ve itibar kavramının önem taşıdığı günümüzde kullanıcıların gerçek yorumlara ulaşarak daha kaliteli hizmet almasını sağlamayı hedeflediklerini belirten Onur Onat, “Gelecekte ‘güven’ deyince kullanıcıların ilk aklına gelen global bir platform olmak en büyük isteğimiz” diyor.

2 MİLYON TL CİRO HEDEFLİYOR

Onur Onat, Amerika’da pazarlama okurken Google’m bir araştırma projesinde çalıştı. Bu pozisyonda çalışırken özellikle internette güvenli alışveriş konusunda geliştirilen projeler ilgisini çekti. GüvenRehberi.com, böylece kurulmuş oldu.

Onat, 300’ün üzerinde online mağaza ile çalıştıklarını ve tüketici üye sayısının ise 100 bin olduğunu söylüyor. Şirket, yıl sonunda mağaza sayısını 2 bine ve tüketici üye sayısını ise 2 milyona çıkarmayı hedefliyor. Böylece 2 milyon TL ciroya ulaşmayı planladıklarını ifade eden Onat, online mağazalar dışında sağlık, eğitim ve turizm sektörlerine de güvenilir müşteri yorumları toplayabilecekleri çözümler sunacaklarını sözlerine ekliyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu