Ekonomi Haberleri

Halka arzları kaçırmayın

2013’ten bu yana ara verilen halka arzlar 2018’de atağa geçecek gibi görünüyor. Çünkü bu yıl 12-13 şirketin borsaya açılması bekleniyor, Analistler piyasalardaki güçlü görünümün halka arz piyasasını olumlu etkileyeceği görüşünde…

2018’in halka arz işlemleri bakımından oldukça yoğun geçmesi bekleniyor. Analistler, 2018 yılının halkla arz açısından son derece olumlu koşullar sunmasını bekliyor. Nitekim 2018 yılının ilk birincil halka arzı Safkar Ege Soğutmacılık şirketinde gerçekleşti ve şirket hisseleri ocak ayı itibariyle ‘SAFKR’ koduyla Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Bunun dışında, SPK Bülten’lerinde halka arzı için Trabzon Limanının izahnamesi de onaylanmış durumda. Ancak resmi açıklama olmamasına rağmen beklenti çok daha fazla. EnerjiSA ve Medical Park şirketlerinin halka arz toplantısı yakın tarihte gerçekleşti. Bunlara ilişkin resmi sürecin kısa bir sürede tamamlanması beklenebilir.

Birincil halka arzın beklendiği yönünde basında ismi geçen diğer şirketler Memorial, Şok Marketler, Başkent Doğalgaz, Pana Yatırım Holding, Penta Teknoloji, Aksa Doğalgaz, Beymen, 1GDAŞ, Türk-sat, Varaka Kâğıt, Kibar Holding olarak sıralanıyor. Yüksek miktarlı ikincil halka arz beklentileri tarafında ise Aselsan ön plana çıkıyor.

Nitekim Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ’da kasım ayında yaptığı açıklamada, 2018’de büyük ölçekli 12-13 adet halka arz için hazırlık yapıldığını söylemişti. Piyasa aktörleri de mevcut koşullara göre yukarıda adı geçen şirketlerin tamamında halka arz işlemi gerçekleşmeyebileceğini, öte yandan basma yansımamış farklı halka arzların söz konusu olabileceğini belirtiyor. Sektör temsilcileri özellikle Borsa İstanbul tarafından alman kararlarla Yıldız Pazar’da hem piyasa değeri yüksek şirketlerin halka açılmalarına esneklikler getirildiğini hem de Borsa İstanbul’un rakibi pozisyonundaki Londra Borsası gibi borsalara şirketlerin gitmesinin önüne geçildiğine dikkat çekiyor.

Halka arza hazırlanan şirketlere ve açıklamalarına yer verdik. Ve yine sektör temsilcilerinin halka arzdan hisse almak isteyen yatırımcılara önerilerini derledik.

SAFKAR’IN HİSSELERİ KAPIŞILDI

2018’in ilk halka arzını gerçekleştiren Safkar Ege Soğutmacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 9 milyon adet hissesine 23.3 milyon adet talep geldi. Hisseleri 10-11 Ocak tarihleri arasında Birincil Piyasa’dan satışa sunuldu. 1.98 TL’den yüzde 18 is-kontolu satılan üç kıtada 27 ülkeye ihracat gerçekleştirilen şirket hisselerine böylece yaklaşık üç kat talep geldi. 70 milyon cirolu Safkar, rekor taleple borsanm yeni konuğu oldu. 2017’de 70 milyon TL ciro bildiren Safkar, 2018 yılında 82 milyon TL ciro öngörüyor. Safkar, halka arz geliriyle daha büyük hedeflere ulaşmayı planlıyor.

TRABZON LİMANI BORSA YOLUNDA

Albayrak Grubu’nun 2033 sonuna kadar işletme hakkına sahip olduğu, Uzakdoğu ile Avrupa’yı birbirine bağlayan İpek Yolu’nun önemli kapısı Trabzon Limanı, 2018 yılının talep toplama yöntemiyle gerçekleştirilecek ilk halka arzını gerçekleştiriyor. Deniz Yatırım liderliğinde borsaya açılacak olan Trabzon Limanı’nm halka arz fiyatı 15.50 TL olarak belirlendi. Talep toplama geçtiğimiz hafta 18-19 Ocak tarihlerinde gerçekleştirildi.

Albayrak Grubu 2012 yılında gerçekleştirdiği Tümosan’m halka arzının ardından, borsada ikinci adımı Trabzon Limanı ile attı. Şirketin 2011’den bu yana karının tamamını ortaklarına temettü olarak dağıtması dikkat çekiyor. Önümüzdeki beş yıl için dağıtılabilir karın en az yüzde 70’inin nakit dağıtılması öngörülüyor. Trabzon Limanı döviz bazlı gelir yapısı ile dikkat çekiyor.
Trabzon Limanı halka arzında 10 işgünü süreyle Günlük Alım Emri Uygulaması ve bir ay süre sonunda bir ay boyunca elinde tutan yatırımcılara yüzde 2 Bonus Pay uygulamaları kullanılacağını belirtildi. Ayrıca ilk defa Trabzon Limam’nda uygulanacak yeni bir teşvik ile küçük tasarrufları ödüllendirmek amacıyla halka arza 50 adet ve üzerinde taleple başvuran yatırımcılara 1 adet bedelsiz payı Deniz Yatırım verecek. Bu sayede 50 adet başvuran bir yatırımcının en az yüzde 2’lik getiri ile yatırımına başlaması planlanıyor.

NUSR-ET HALKA ARZ EDİLECEK

Ferit Şahenk’in sahibi olduğu Doğuş Holding, yiyecek-içecek işinin bir kısmını D.ream grubundan ayırıp halka arz etmek için hazırlık yapıyor. D.ream çatısından yeni birime taşınması planlanan restoranlar arasında Zuma ve Nusr-Et de bulunuyor. Edinilen bilgilere göre yeni iştirakin bu yıl içinde bir dolar cinsi tahvil ihraç edebileceği ve 2019’da Londra’da halka arz edilmesi üzerinde çalıştığı belirtiliyor. D.ream çatısı altında işletilen 160 restoran bulunuyor. Şirketin internet sitesine göre bu restoranlar arasında Günaydın, Da Mario, Fenix, Rüya ve Gina bulunuyor.

YÜZDE 45’İ ARZ EDİLECEK

Halka arz gelirini döviz cinsi borçlarının azaltılmasında kullanması beklenen Medical Park’m yüzde 45’ini halka arz edeceği belirtiliyor. Ek satışın ne kadar olacağının henüz teyit edilmediği ancak birincil” satışın yüzde 15’ini bulabileceği ve halka arzda küresel talep toplamayı J.P Morgan, Goldman Sach , HSBC ve Bank of America Merrill Lynch’in yöneteceği açıklandı.

ASELSAN’DAN İKİNCİL ARZ

Aselsan, hisselerinin ikincil halka arzı için hazırlıklara başladı. 26 Aralık 2017’de gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında, şirket hisselerinin ikincil halka arzı konusunda çalışmaların başlatılması kararı alındı. Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, söz konusu halka arz çalışmalarının yürütülmesi konusunda genel müdürlüğe yetki verildiği ifade edildi.

BEYMEN ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Boyner Perakende, Beymen Mağazacılık’m halka arzı için piyasa koşulları çerçevesinde çalışmalara başlanmasına karar verdiğini açıkladı. Şirket Boyner Perakende, yüzde 100 oranında paylarına sahip olduğu bağlı ortaklığı Beymen Mağazacılık A.Ş.’nin 156.225.000,00 TL olan mevcut sermayesinin yüzde 49’unu aşmayacak kısmının halka arz edilmesi için piyasa koşulları çerçevesinde çalışmalara başlanmasına karar verildiğini açıkladı.

AKSA DOĞALGAZ HALKA AÇILACAK

Şirket üst düzey yöneticilerinin yaptığı açıklamalara göre Kazancı Holding bünyesinde bulunan Türkiye’nin en büyük doğalgaz dağıtım operatörü Aksa Doğal-gaz’ da halka açılmayı planlıyor.

İŞTİRAKLERİNİ AÇACAK

Türk Telekom CEO’su Paul Doany “İştiraklerimizin değerini artırıp borsada kote etmeyi planlıyoruz” diyerek iştiraklerini halka açmayı planladıklarını söyledi.

SUMAŞ, SPK’YA BAŞVURDU

Sumaş Suni Tahta, halka arz edilmeksizin Borsa İstanbul’da, Piyasa Öncesi İşlem Platformu’nda işlem görebilmek için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurdu. Başvuru onaylanırsa şirketin 1 TL nominal değerli payının 5.95 TL’den satılması bekleniyor. Şirket 6.224.400 adet payı satışa çıkaracak. Şirketin işlemlerini Global Menkul Değerler gerçekleştirecek. 2016 yılında 2 milyon 476 bin 30 TL kar eden şirket, 2017’nin ilk altı ayında 1 milyon 795 bin 755 TL kar açıkladı.

2018’de planlanan halka arzlar arasında Enerjisa, Medical Park, Şok, Memorial, DeFacto, Beymen Mağazacılık, Aksa Doğalgaz’ı bekliyoruz. Beş perakendeci, iki hastane, iki enerji şirketi, bir alüminyum üreticisi, bir liman ve Borsa İstanbul gibi büyük halka arzlar 2018’de planlanıyor. Gözde Girişim iştiraki Penta Teknoloji’yi Borsa İstanbul’da halka arz etmeye hazırlanıyor. Halka arz için geçtiğimiz hafta talep toplama başlayan Trabzon Limanı’nın hisseleri de ilk gün büyük ilgiyle karşılandı. Bir de 2018’in ilk gerçekleşen halka arzı Safkar var. İlk işlem gününde 9 milyon adet hisseye 23.3 milyon adet talep geldi.

Yatırımcılar hisse alırken nelere dikkat etmeli?

■ Yatırımcılar öncelikle halka arz edilecek şirketi ve sektörü tanıyıp anlamalı ve bu şirkete ortak olmayı isteyip istemediklerine karar vermeli.

■ Şirketin faaliyet göstermekte olduğu sektörü, sektöre ilişkin dinamikleri ve şirketin sektördeki konumunu kapsamlı şekilde incelemeli.

■ Şirket operasyonel, finansal ve kurumsal yönetim anlamında sağlıklı bir şekilde değerlendirilmeli.

■ Halka arzlarda zaman zaman belirli bir süre sonra şirket sahipleri tarafından geri alım yapılması gibi bazı garantiler verilerek halka arza katılım süreci teşvik edilebilmekte. Dolayısıyla, halka arz kapsamında bu tarz teşviklerin olup olmadığı özellikle kısa-orta vadeli yatırım kararları açısından belirleyicidir.

■ Hisse senedi yatırımı konusunda, risk-getiri beklentileri farklılık göstermekte olsa da ortalama bir yatırımcı her zaman uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmalı.

■ Yatırım kararı verilirken seçici hareket edilmesi her zaman sağlıklıdır.

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu