Şirket Haberleri

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim üssü ama klima kullanımı oranı oldukça düşük. Bu nedenle pazarın potansiyeli çok yüksek…

Püfür püfür bir yaz için…

DÜNYADA klima sektörü yıllardır büyüme eğiliminde ve bugün yaklaşık 70 milyar doların üzerinde ciroya sahip. 5-6 yıl öncesinde 600 bin adet satışın olduğu Türkiye pazarında îklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği’nin (ÎSKİD) verilerine göre, 2017 sonu itibariyle bir milyon adet satış bandına ulaşıldı. Aynı verilere göre, bir milyon adet de ihracat gerçekleşti. Son veriler ışığında Türkiye’de aktif olarak ev, iş yeri ve kamu binaları toplamında klima kullanıcı sayısının 13 milyona yaklaştığı tahmin ediliyor. 2017’de klimalardan alman Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) kaldırılmasıyla pazar hızla büyüdü. ÖTV’nin kaldırılmasıyla Türkiye genelindeki klima satışlarında bir önceki yıla oranla yüzde 22’lik artış oldu. Türkiye bugün split klima üretiminde Avrupa’nın üretim üssü konumundayken,

Türkiye iklimlendirme sistemleri pazarı Avrupa genelinde yüzde 10 pazar payına sahip. Uluslararası markaların Türkiye’de üretime başlaması hem sektörün gelişmesine hem de ülkemizin ekonomisinin büyümesine katkı sağlıyor.

Sektör temsilcileri bu yıl yüksek kur ve artan bakır fiyatları sebebiyle 700 binin bir miktar üzerinde satış olacağım tahmin ediyor. Klima sektörünün en önemli satış kanalı inşaat sektörüyken, dövizdeki dalgalanmaların kontrol altına alınmasıyla inşaat ve klima sektörlerinde bu yıl da işlerin iyi gideceği konuşuluyor.

KLİMADA YENİ TRENDLER

Klima pazarında gün geçtikçe ihtiyaçlara göre çeşitlenen, verimliliğe ve çevreye direkt dokunan ürünler öne çıkıyor. Gelişen teknolojiler ve çevre bilinci ile ürünler inovatif gelişmelere açık. Yenilenebilir enerjiler, hibrid sistemler ve düşük enerji tüketimli sistemlere doğru genel bir yönelim bulunuyor. Klima sektöründe çevreye ve topluma duyarlı, yenilikçi, markası güçlü firmaların pazarda söz sahibi olması bekleniyor.

Akdeniz ülkelerinde ev tipi klimaların kullanımı yüzde 20-50 bandında. Türkiye’de ise bu oran henüz yüzde 10 civarında. Türkiye’de klima pazarı inşaat sektörüne paralel olarak büyüyen ve gelişen bir pazar. Tüketicilerin sabit hızlı ldi-malar yerine inverter ve sezonsal verimliliği yüksek klimalara yönelmesi pazarı hareketlendiriyor.

Tüketiciler çevreye ve topluma duyarlı, yenilikçi, markası güçlü firmaların ürünlerine rağbet gösteriyor. Müşteriler sadece ucuz ürün değil, doğaya saygılı ve zarar vermeyen yüksek verimli cihazlar talep ediyor. Tüketiciler evlerine, iş yerlerine bu cihazları satın almadan önce bir uzman tarafından keşif yaptırmak istiyor ve daha uzun garanti süreleri talep ediyor. Birçok firma da bu taleplere cevap vererek, çevreye duyarlı, enerji verimliliği yüksek ve wi-fi gibi özelliklerle donatılmış cihazlar üretiyor. Firmalar klima alacaklara yetkili bayilikleriyle ücretsiz keşif ve montaj hizmeti sunuyor.

Havaların ısınmasıyla klima sektörünü ve üretici firmaları mercek altına aldık…

ARÇELİK

“PAZARIN YARISINA HAKİM”

Arçelik, iklimlendirme sektöründe, sahip olduğu markalar ile (Arçelik, Beko, Altus, Grundig) 1990’lı yıllardan beri piyasada. Sahip olduğu markalar ile Türkiye ev tipi klima pazarında yüzde 50’ye yakın bir pazar payına sahip. 3 bine yakın bayi ve mağazada satılıyor. Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi, son yıllarda iklimlendirme ürünlerini satın alan müşteri profilinin önemli değişiklikler gösterdiğini belirtiyor. Tüfekçi, “Müşteriler artık sadccc ucuz ürünlere değil, doğaya saygılı ve zarar vermeyen tesislerde üretilmiş yüksek verimli cihazlar talep ediyor” diyor.

Tüm iklimlendirme cihazları minimum A++ enerji seviyesinde olan Arçelik, 2018’de wifi aracılığı ile cep telefonu üzerinden kumanda edilen ProS-mart İnverter serisi klimalarını piyasaya sundu. Bunun yanında R32 soğutucu akışkanı kullanan Ekolojik ve Mirror serisi klimaları da sezon ürünleri arasında yer alıyor. Arçelik Türkiye’de üretim yapan iklimlendirme firmaları arasında ilk olarak R32 soğutucuyu gazla çalışır hale getirdi. Böylece bu ürünlerin enerji verimlilikleri artarken kompresör teknolojisinde yaratılan avantajlar ile ürünlerin kompresör garanti süresi 10 yıla çıktı. Arçelik ayrıca eski kompresörün demontajı, yeni kompresörün montajı ve gaz değişim bedel hizmetini de garanti kapsamına aldı.

Yaz dönemindeki sıcaklık ve nem oranının klima alım tercihinde etkili olduğunu belirten Tüfekçi klima seçiminde dikkat edilecek noktalara değinerek şunları ifade ediyor:

“Klima seçiminde kullanılacak yerin yalıtımı, giriş kat, en üst kat, güney veya kuzey cephe, binanın konumu gibi faktörler belirleyici oluyor. Bu konuda doğru karar için ısı kazancı hesabını yapmak üze re yetkili servislerimizin ücretsiz keşif hizmeti sunarak son kullanıcılarımızın doğru ürünü doğru bir montaj hizmeti ile almasını sağlıyoruz.”

ALARKO CARRIER

“KLİMA KAPASİTESİNİ DOĞRU SEÇİN”

609 milyon TL ciroya ulaşan Alarko Carrier duvar tipi split klima, multi split klima, hafif ticari klimalar ve VRF ticari iklimlendirme sistemleri olmak üzere dört ana ürün grubunda satış yapıyor. Firma Türkiye genelinde 313 bayi ve 83 satış noktasıyla hizmet veriyor. Firmanın bireysel klimalarda Toshiba markasıyla Daiseikai 8, Daiseikai, Shorai, Suzumi, Mirai olmak üzere beş, Carrier markasıyla da Carrier Gold ve Carrier Fresh olmak üzere iki ürün serisi bulunuyor. Split klima fiyatları 8 bin 975 TL ile 12 bin 532 TL arasında değişiyor.

Klimada değişim pazarının çok önemli olduğunu belirten Alarko Carrier Bireysel ve Ticari Klimalar Ürün Yöneticisi Dilara Çayır, mevcut sabit hızlı klimaların inverter ve sczonsal verimliliği yüksek klimalarla değiştirilmesi durumunda zaten birkaç sene içinde inverter klima yatırım maliyetini amorti edeceği bilgisini veriyor. Çayır, “Yüksek sezonsal verimliliğe sahip klimaların tercih edilmesi enerji sarfiyatını azaltmakla kalmıyor aynı zamanda çevreci. Çevresel bilinçlenme bugünlerde enerji verimliliğinin yanı sıra klimalarda kullanılan soğutucu akışkanın çeşidiyle de gündemde. Piyasada en çok kullanılan R410A soğutucu akışkana göre üç kat daha az küresel ısınma potansiyeline sahip R32 soğutucu akışkana geçiş, sektörün önemli gündemlerinden biri. Ürün gamımızda bu aksiyonu almış, R32 soğutucu akışkana sahip ürünleri satışa sunduk. Bu bilinci arkamıza alarak eğitimler ve tanıtımlarla çevresel farkındalık konusunda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Çayır’a klima seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini sorduğumuzda, en önemli konulardan birinin klima kapasitesinin doğru seçimi olduğunu söylüyor. Çayır, “Web sitemizde yer alan klima seçim programı son kullanıcılara bu konuda destek olmak için tasarlandı. Eğer mekanın bir kaç farklı tarafı cam yüzeylerden oluşuyorsa, yalıtım iyi değilse veya iç ortamda çok fazla elektronik ekipman varsa uzman bayi veya satış noktalarından destek alınmasını öneriyoruz” ifadelerini kullanıyor.

BAYMAK

YÜZDE 8 PAZAR PAYI HEDEFLİYOR

Duvar ve salon tipi olarak farklı kapasite ihtiyaçlarına cevap veren iki ana grupta satışa sunulan Baymak klimalar 9000-12000-18000 ve 24000btu/h kapasitelerine sahip dört model, salon tipi klimalarda ise 48000btu/h kapasitesine sahip bir model ile tüketiciyle buluşuyor. Baymak Elegant Plus serisi duvar tipi klimalar, soğutmada A++, ısıtmada A+ enerji verimlilik değerlerine sahip. Baymak ‘AC Fredoom’ yani ‘Klimada Özgürlük’ anlamına gelen yeni WiFi uygulamasına sahip klimayı bu sezonda satışa sundu. Android ve iOS’da indirilebilir olan AC Freedom uygulaması sayesinde klima istenilen zamanda istenilen yerden kontrol edilebiliyor. Yeni uygulama 2016 ve 2017’de satın alman Baymak Elegant Plus ürünlere de uyumlu. Baymak Elegant Plus serisi klimalar beş yıl garantiyle 2 bin 299 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Op-siyoncl olarak satışa sunulan Klima wi-fi modülü ise 169 TL’den satılıyor.

Baymak CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Ender Çolak, klima pazarında son yılların en hızlı büyüme oranına sahip marka olduklarını belirtiyor. Çolak, “Baymak klima grubu ile pazarda ilk beş marka arasında yer alıyoruz. Geçtiğimiz yıl pazar yüzde 19 büyürken, biz yüzde 32 büyüdük ve pazar payımızı yüzde 7 seviyesine çıkardık. Klimadaki bu yükselişi 2018’de ürünlere uzaktan kontrol sağlayan akıllı uygulamalarla daha da ileri taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

Çolak, bu sezon sektörün 2017’ye göre adetsel olarak yüzde 5 civarında bir düşüş öngördüğünü ama Baymak olarak pazarın genel durumundan farklılaşarak adetsel yüzde 10 büyüme ile pazar payında yüzde 8 seviyesine ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. 2017’de 135 yeni bayilik oluşturan Baymak bu yıl da bayi büyümesine ağırlık verecek. 25 tanesi yeni nesil enerji verimli ürünlerin satışını yapan Orange Store’lardan olmak üzere 100 yeni bayi yatırımı yapacak olan Baymak, bu yatırımlar için 5 milyon TL ayırmış.
BOSCH

SEKİZ YENİ KLİMA ÇIKARDI

Türkiye’de bine yakın bayisi olan Bosch Ev Aletleri, 30 farklı klima modelini satıyor. Bosch klimalarında yüksek enerji sınıfı ve çevre dostu olma özellikleri öne çıkarken, wi-fi kontrol ve sessiz çalışma özellikleri de son zamanlarda dikkat çekiyor. Bosch bu sezon için sekiz farklı yeni klimayı satışa çıkardı. Wi-fi modülü sayesinde evde ve ev dışında internet üzerinden kontrol edilebilen yeni enerji yönetmenliğine uygun, A+ + verimlilik sağlayan Bosch Perfect DC Invcrtcr klima B1ZMX 12725 (B1ZMA/I 12725), yeni enerji yönetmenliğine uygun, A++ verimlilik sağlayan, siyah rengiyle mekanlara farklı estetik katan Bosch Perfect DC Invcrter klima B1ZMX12725 (B1ZMA/I 12725) bu yıl satışa sunuluyor.

Bosch klimaların fiyatı 2 bin 412 ile 12 bin 065 TL arasında değişiyor. Bosch Satış Direktörü İhsan Kara, son dönem kur hareketlerinin fiyat aralığını etkileyebileceği bilgisini de paylaşıyor.

LG

AKILLI EKRAN ÖZELLİKLİ

2017’de dünya çapında toplamda 55.4 milyar dolarlık ciroya çıkan LG Electronics, LG Beyaz Eşya ve İklimlendirme Çözümleri Bölümü altında enerji tasarrufu sağlayan klimalara yönelik artan taleple beraber 17.34 milyar dolarlık bir gelire ulaştı. LG Electronics Türkiye Bireysel ve Ticari Klimalar Satış Müdürü Vedat Şahin, duvar tipi, ticari tip ve multi klimalar olarak üç farklı klima modellerinin olduğunu belirtiyor. Şahin, “LG olarak klima ünitelerini tasarlarken, evlere hava konforu sağlamak kadar güzel bir görünüm kazandırmayı da hedefliyoruz. Klimaların klasik hatlarına eklenen ele gant tasarımlar, akıllı ekran ve detaylara verilmiş önem ile LG klimalar aslında evlerin dekoruna da yeni bir soluk getiriyor” diyor.

LG Dual Eco, Dual Plus ve Deluxe olmak üzere üç modelde çevre hassasiyeti yüksek, inovatif klimaya sahip. Klimalarda bulunan akıllı tanıma sistemi, kullanıcıya kurulum, sorun çözme ve diğer bilgileri akıllı telefon üzerinden rahatça kontrol etme imkanı sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar, klimalardaki wi-fi ile de klimalarını Android ya da iOS tabanlı akıllı cihazlarla kontrol edebiliyor. Firma yeni nesil klimalarında çevreye verilen etkiyi en aza indirmek adına tüm dünyada çevre dostu olarak bilinen R32 isimli soğutucu akışkanı kullanılıyor. R32 yeşil soğutucu olarak adlandırılırken, karışım gazı olan R410A’a göre de çok daha kolay kurulum imkanına sahip.

LG klimaları jet soğutma özelliği ile klimanın nerede kurulu olduğundan bağımsız olarak odanın her köşesine soğuk hava erişebiliyor. Dört Yönlü Salınım Hızlı Isıtma özelliği de daha kısa sürede, çok daha geniş alanın minimum enerji harcanarak ısınmasını sağlanıyor. Ev tipi split klimaların fiyatları model ve kapasitelere göre 2 bin 800 ile 6 bin 500 TL arasında değişiyor. Salon tipi klimaların fiyatları ise 12 bin 100 TL’den başlıyor.

MITSUBISHI

YAPAY ZEKÂLI KLİMALAR REVAÇTA

Türkiye’de 150’nin üzerinde satış noktasına sahip Mitsubishi geçen yıl klimada yaklaşık yüzde 33’lük ciro artışı yakaladı. Firma, ürünlerin gerçek ev formatmda teşhir edildiği, teknolojik VR gözlükler ile dijital ürün tanıtımının yapıldığı noktalarla hizmet veriyor. Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri normal keşif hizmetinden farklı olarak teknolojik ve deneyimsel keşif hizmeti olan ‘Keşfetteam’i sunuyor. Artırılmış Gerçeklik” (Augmented Reality) yazılımı sayesinde, ürünün mekan içerisinde montaj sonrası nasıl duracağını daha ilk temasta gösterebiliyor.

Marka dünyanın ilk hibrid sistemlerini geliştirerek yüksek enerji tasarrufu sağlayan, kolay ve düşük maliyetli montaj avantajı sundu. Mekan ısıtmasında enerjinin su kullanılarak aktarıldığı, ısı geri kazanımlı, eşzamanlı ısıtma ve soğutmayı sadece iki borulu bir alt yapı ile sunabilen dünyadaki ilk sistem olan “Mitsubishi Electric Hybrid City Multi Sistemleri” pazara sunan marka A+ + + enerji smı-fında ürün gamma sahip.

Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri Ürün Müdürü Caner Güçer Türkiye’de, Japon klima markalarını içeren grupta, klima ürün yelpazesinde en fazla A+ + + enerji sınıfında ürün alternatifi bulunan bir marka olarak segmen-tin lideri konumunda olduklarını ifade ediyor. Firma, Manisa’da kurduğu ev tipi klima fabrikasında 2017 sonundan bu yana hem Türkiye hem de Avrupa için Enviro serisi klimaları üretiyor. Firma ayrıca mağaza ve ofisler için Mr Slim profesyonel seri ürünlerini de bu yıl yeniledi. Bu ürün grubu yapay zeka teknolojisi ile donatılmış “3D i-See Sensör” adı verilen üç boyutlu sensör teknolojisine sahip. Firma, Legendera serisi klimalarını üstün yapay zeka teknolojisi, yüksek enerji verimliliği, gelişmiş filtre sistemi ile bu sezon satışa sunuyor. Ürün sahip olduğu yapay zeka algoritması ile ortamdaki kişilerin vücut sıcaklığını algılayan ve mekan kullanım alışkanlıklarını öğrenip gerekli bölgelere iklimlendirme yapan Legendera klimalar, maksimum konfor ve minimum enerji sarfiyatını garantiliyor.

Son dönemlerde yaşanan kur artışının tüm üreticileri maliyet anlamında etkilediğini belirten Güçer şunları söylüyor: “Geçmiş dönemlere göre bizim avantajımız Türkiye’de fabrikamızın üretime geçmiş olması. Fabrikamız, hem iç pazar talebini karşılıyor hem de ihracat ile ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre satışlarımızda düşüş yaşamadık. Bu yıl hedeflere doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Sektörümüz için geçen sene uygulanan ÖTV indirimi gibi teşviklerin önemli olduğuna inanıyoruz.”

PROFİLO

“OZON VE ÇEVRE DOSTU”

Profilo Dayanıklı Ev Aletleri’nin yaz aylarındaki en önemli ürünü olan klimada moııosplit ve salon tipi olarak iki ayrı ürün gamı bulunuyor. Profilo bu sezona ortam ısısını ideal düzeyde tutma özelliğine sahip üç yeni model ile girdi. Ozon ve çevre dostu olan klimalar, soğuk katalizör filtrcleme özelliği, uçucu organik ve insan sağlığına uygun olmayan maddeleri yok ederek sağlıklı bir hava sunuyor. Profilo Pazarlama Müdü rü Burcu Seçkin, klimaların Almanya merkezli bağımsız test kuruluşu Teknik Gözetim Birliği (TÜV) tarafından test edildiğini belirtiyor. Seçkin, “Yeni enerji yönetmeliğine uygun A+ ve A++ enerji sınıfları için verilen TÜV sertifikası almaya hak kazanan Profilo klimalarda, verimliliğin yanı sıra enerji tasarrufunu da en üst düzeyde koruyan, ozon ve çevre dostu R410A gazı kullanılıyor” dedi. Profilo klima fiyatları özelliklerine göre 2 bin 229 ile 7 bin 865 TL arasında değişiyor. Seçkin, daha az eneıji tüketimi için klimanın hava giriş ve çıkış kanallarının ve üfleme ızgaralarının önünde hava akışını engelleyecek eşyalar bulundurulmamasınm önemli olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürüyor: “10 yıldan eski klimalarınızı mutlaka yenileyin. Eski klimalar aynı soğutma performansı için yeni klimalara oranla yüzde 40 daha fazla enerji harcıyor. Evinizin ısı yalıtımı, konforunuzu artırır ve enerji sarfiyatım düşürür. Bu nedenle ortamın ısı kayıp-kazanç noktalarının izolasyonu ve camların hava geçirmiyor olması önemli. Çok sıcak olmayan ama nem oranının fazla olduğu günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın. Hava filtrelerinin temizliğini ve değişimini belli aralıklarla yapmaya özen gösterin.”

İhsan KARA / Bosch Satış Direktörü
Bunlara dikkat edin

■ Klima kullanımında soğutmanın enerjiyi verimli kullanarak yapılması son derece önemli.

Klimanızı çalıştırırken uygun bir oda sıcaklığı seçmenizi öneriyoruz. Çok düşük sıcaklık seçimi yapmanız odayı çok soğutacağı gibi gereksiz enerji sarfiyatına yol açar. Ayrıca, sık sık derece değiştirmemek gerekiyor.

■ Klimanızı soğutma konumunda çalıştırırken direkt güneşten kaçınmak da önemli. Ev ve işyerlerinde 23 derece sıcaklığın ve yüzde 50 nemin ideal iklimlendirme koşulları olduğunu biliyoruz, klimayı bu çerçevede kullanmayı öneriyoruz.

■ Ev ve işyerinin ısı yalıtımı olması da konforu artıran ve enerji sarfiyatını düşüren bir unsurdur. Bu nedenle ortamın ısı kayıp-kazanç noktalarının iyi yalıtılmış olmasını öneriyoruz.

■ Dış ünitenin direkt güneş altında olduğu yerlerde, bir gölgelik ile direkt güneşten korunması enerji sarfiyatının artmasını engeller.

■ Her yaz ve kış sezonu öncesi klima cihazınızın bakım, temizlik ve kontrolleri çok önemli. Bu nedenle, klimanızı yılda en az bir veya iki defa bakım yaptırmanız klimanın fazla enerji tüketmemesi açısından gereklidir.

■ Klimanızda programlama özelliğini kullanarak da enerji sarfiyatını düşürebilirsiniz. Ortamdan ayrıldığınızda klimayı kapatmak geri geldiğinizde tekrar açmak gereksiz enerji tüketimini engeller.

■ Çok sıcak olmayan ama çok nemli günlerde klimaları nem alma modunda çalıştırmak daha doğru bir kullanım olur.

İddialı seçenekler

Bosch Perfect DC inverter Klima: B1ZMX 12725 (B1ZMA/I 12725] ısıtma, nem giderme, soğutma, otomatik çalışma, 0-24 saat zaman ayarı özellikleriyle verimli bir kullanım sunuyor. Otomatik ya da manuel hava dağıtımı ve otomatik dikey hava salınımının yanı sıra 12 farklı iç ünite fan hızı, beş farklı dış ünite fan hızı ve yüksek yoğunluklu, çok gözenekli toz filtresi ile de konfor sağlıyor.

DemirDöküm A5 İnverter: DemirDöküm, duvar tipi A5 İnverter kliması ile minimum elektrik tüketiyor. Anti toz filtresiyle ortamdaki toz ve partikülleri tutan, sessiz çalışma teknolojisi ile bulunduğu ortama serinlikle birlikte taze hava ve konforu bir arada sunan DemirDöküm A5 İnverter klima, çevre dostu özellikleriyle de ön plana çıkıyor. Sezonsal verimlilik direktifine (ERP LotlO) uygun olan A5 İnverter klima, l-Feel özelliği sayesinde ortam sıcaklığına göre en uygun soğuk hava üfleme debisini belirliyor. Elektrik kesintileri sonrasında otomatik olarak kesinti öncesindeki konumunda çalışmaya başlayan A5 İnverter klima, sıcak kalkış modu sayesinde sadece yazın değil, soğuk kış sabahları için de ideal bir çözüm sunuyor. Fiyatı 2 bin 500 TL.

Vaillant VAI-8 Serisi: Vailant VAI-8 model inverter split klima cihazları R-32 gaz kullanımı ile standartlardan neredeyse üç katı kadar daha çevreci. Hızlı ısıtma ve soğutma sağlayan “türbo” fonksiyonu, uyku modu ve 24 saat programlama, “I feel” fonksiyonu ile üfleme debisini ortam sıcaklığına göre ayarlayarak maksimum konfor sunar, gece ekran ışıklarını kapatma “light” fonksiyonu seçenekleri ile diğer özelliklerine ek olarak kullanıcısına konfor ve performansı bir arada sunuyor.

“Artık lüks değil”

En çok klima Güneydoğu bölgesinde satılıyor. GittiGidiyor.com’un verilerine göre, adet bazında toplam klima satışının yüzde 40’ı Adana, Hatay, Muğla, Antalya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mersin, Mardin ve Gaziantep şehirlerine yapılmış.

Yaz mevsiminin her geçen yıl daha sıcak geçmesi klima satışlarını artırıyor. Satışların dağılımına göre en çok güney illerden klimaya talep olurken, Zonguldak, Karabük, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize gibi şehirler ise toplam satışların yüzde 3’ünü oluşturuyor. GittiGidiyor Ticari Direktörü Bülent Elçin tüketicilerin klima için ortalama 2 bin 500 ile 3 bin TL arasında bütçe ayırdığını belirtiyor. Elçin, klimanın artık lüks olmaktan çıktığını ve ihtiyaç haline geldiğini söylüyor.

EDA GEZMEK

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu