Kariyer ve İş

Hangi Satış İşi Sizin İçin Daha Uygun

Cevabı bulmak için kendinize bu soruları sorunuz

Kendinize en uygun satış işini bulun. Eğer bir satış işinde çalışmak istiyorsanız kendinize er yada geç sormanız gereken çok önemli bir soru vardır: Ben bir avcı mıyım, yoksa çiftçi miyim?

Chicago’da profesyonel satış koçu olarak çalışan Tom Kelly,  avcı karakterli satış elemanlarının temelden bir müşteri tabanı inşa etmede, belirlenen hedeflerde öncü rol oynamada ve yeni iş alanının zenginleştirilmesinde çok başarılı olduklarını iddia eder. Ayrıca, çiftçi karakterli satış elemanlarının, var olan hesaplar ile çalışmayı sevdiğini, var olan ilişkileri geliştirdiğini ve müşterileri daha yüksek fiyatlı ürünleri almaya ikna etmede başarılı olduklarını ileri sürer.

Eğer kalbinizde bir avcı varsa, büyük olasılıkla bir çiftçinin üretken mizacını gerektiren bir işten hoşlanmazsınız. Aynı şekilde, eğer tüm benliğinizle bir çiftçiyseniz peşinden koşulmasını isteyen bir müşteriyi avlamak ile uğraşmayı da istemezsiniz.

Kelly, yeteneklerin birbirinden çok farklı olduğunu ve bu yüzden yapmanız gereken en önemli şeyin ne çeşit bir satış işinin size uygun olduğuna karar vermeniz olduğunu vurgular.

Ancak bu soru hesaba katılması gereken tek şey değildir. Ayrıca, aşağıdaki 3 kritik soruyu da kendinize sorduğunuzdan ve anahtar noktaları iyi kavradığınızdan emin olun:

Satış İşi
Satış İşi

İçeride Satış Mı? Dışarıda Satış Mı?

Avcılar muhtemel alıcıların kendi iş yerlerine giderek, yani dışarıda çalışarak daha başarılı olurlar. Ancak, çiftçiler daha çok ofiste ve kendilerini tercih eden müşteriler ile çalışmada daha yeteneklidirler.

“Ancak bu çıkarımlar her zaman tam anlamıyla doğru olmayabilir. Yani içeride mi, dışarıda mı sorusu hala üzerinde durmanız gereken bir konudur.” diyor Joshua Crumbaugh(Huntsville, Alabama’daki Platinum Morgage firmasının satış ve pazarlama müdürü).

Crumbaugh, hepimizin birbirinden farklı olduğu gerçeğiyle yüzleşmemiz gerektiğini söyler. Ayrıca, bazı insanların kalabalık içinde dikkat çekmekte inanılmaz yetenekli olduklarının, fakat bazılarının ise yaratıcı ve yeni düşünceler bulmada, fark edilmede ve hitap etmeye çalıştıkları kitlenin dikkatini çekmekte biraz zorlandıklarını ile sürer.

“Yani, eğer insanların arasında hareketlerinizle ve karakterinizle çok ilgi çekmediğinizi düşünüyorsanız, satış içeride mi, dışarıda mı sorunuzun doğru yanıtıdır.” diyor Crumbaugh.

Yalnızca Komisyon Mu? Maaş+Komisyon mu?

Tabii ki bir de maaş ve eğer satış işinden bahsediyorsak komisyon mevzusu var. Yalnızca komisyon öneren işlerde garanti bir maaş yoktur, sadece bir şeyler satabildiğiniz takdirde para kazanırsınız. Maaş artı komisyon olarak çalışan firmalar ise cüzi bir miktar düzenli maaş ve yaptığınız satışlardan komisyon teklif etmektedir.

Peki o zaman kim sadece komisyon talep eden işi tercih eder? Yeni başlayanların bilmesi gerekir ki bu tip işlerde, maaş artı komisyon teklif eden işlerde alacağınızdan daha fazla komisyon alırsınız.
Selling with Integrity(Dürüst Satış) adlı kitabın yazarı Sharon Drew Morgan,  yalnızca komisyon üzerinden çalışılan işlerde ödemelerin çok daha dolgun olduğunun, çünkü çalışanların sattıkları her şeyden %30 pay aldığının altını çizer.

Aksine, maaş artı komisyon şeklinde çalışanlar genellikle daha az komisyon alırlar, çünkü garanti bir maaşları vardır ve bunun dışında sattıkları ürünlerden %5 pay sahibi olurlar.

Wisconsin, Lake Mills’deki AutoMotivators firmasının başkanı Jon Quade der ki:”Yalnızca komisyon üzerinden çalışılan işlerin potansiyel çekiciliği yüksek finansal kazanımlara ek olarak büyük riskleri de beraberinde getirir.

Quade’ın açıklamalarına göre, yalnızca komisyon ile çalışılan işlerde kazanabileceğiniz paranın bir üst sınırı yoktur. Ayrıca, satışlarınızda belirli seviyeye ulaştığınızda diğer başarılı çalışanları da hırslandırmak için komisyonunuza ek olarak ikramiye de alabilirsiniz.

Var Olan Yönetimi Kullanmak Mı? Kendi Stratejini Geliştirmek Mi?

Boulder’daki Yeni Satış Teknikleri firmasının başkanı Dan Page, bir çok şirket ve kurum çalışanlarının öğrenebileceği ve uygulayabileceği kendi satış tekniklerine sahiptir diyor. Page, bu tarz bir satış tekniğinin hiçbir yanlış yanı olmadığını söylüyor ve Amerika’daki birçok ailenin bu sayede geçimlerini çok kolay sağladığını vurguluyor.

”Ancak, eğer yeni ve yaratıcı bir yolla, kendi geliştirdiğin teknikle satış yapmayı istiyorsan sattığın şeyin altında yatan hikayeyi kazmana izin veren bir satış işini tercih etmelisiniz ki bu sayede ürünün hangi şartlar altında alınmak isteneceği sorusunun cevabını bulabilesiniz.” diyor Page.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu