İş Fikirleri ve İş Kurmak

Hardal Yağı Üretmek Kârlı Yatırım Olabilir

KULLANIM ALANI FARKLI BİR YAĞ TÜRÜ

Endüstriyel yağ üzerine iş fikirlerihardal yağı’ndan bahsedelim. ‘USDA’ (Amerikan Tarım Bakanlığı) tarafından kote edilen ürünün önemli özelliği ‘özel yağlar’ sınıfına girmesi.

Yağın Hindistan orijinli kahverengi hardal tohumundan üretilmesi mümkün. Ancak ülkemizde yetişen ‘siyah hardal’ (brassica nigra) tohumları bu iş için daha uygun.

Tohumların kolay usullerle damıtılması uçucu hardal yağını meydana getiriyor. Bu yağ çok keskin kokusuyla ‘esansiyel yağlar’ kategorisinde.

Kullanım yerleri gıdadan kozmetiğe ve güvenlik endüstrisine kadar uzanıyor. Örneğin basınçlı tüplere konulan uçucu yağ sayesinde yaban hayvanlarının saldırılarını bile savuşturmak mümkün.

Güney Amerika ve Hindistan’da gıda olarak kullanılıyorsa da içerdiği bazı bileşikler nedeniyle yaygın tüketilmesi sakıncalı.

Önemli kullanım alanlarından biri de içilmesi zararlı olan kimi alkollü ürünlere yakıcı tadıyla ilave edilerek olası suiistimalleri önlemesi…

Son yıllarda sağlık alanında epey popüler olan bu yağ ‘analjezik’ (ağrı giderici) olarak da tüketiliyor. Büyük kullanım alanı olmamasına rağmen dış piyasalarca talep edilen, onlarca değişik kullanımı olan fiyatı yüksek bir yağ türü.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu